Yatırımcı Arıyorum

Pazarlama Taktiklerini Geliştirmenin İpuçları

Pazarlamayı Geliştirmek İçin Önemi İpuçları

Bir işletme sahibi iseniz, pazarlama için pek çok taktik kullanırsınız. Pazar araştırması yapmak, pazarlama bölgesini belirlemek, hangi yaş ve cins grubuna hitap edeceğinizi belirlemek gibi. İşletmenizin pazarda etkili olması için de stratejilerinizi belirlemeli ve ona göre pazarlama yapmalısınız.

Pazarlama, üretilen ürünlerin satışı, tanıtımı, ambalajlanması süreçleri ile birlikte müşterilere ulaştırılmasına verilen isimdir. Sektörde kendinizi kabul ettirmek ve pazarlama faaliyetlerinizi güçlendirmek için yapmanız gerekenler nelerdir?

Pazarlama Yöntemlerini Geliştirmek İçin Teknikler

Pazarlama taktikleri, sizin ürününüzün ya da hizmetlerinizin, piyasada talep görmesi ve satışı için uygulayacağınız taktiklerdir. Hizmet ya da ürününüz kaç yaşa hitap ediyor, hangi cinse yönelik, satın alanların ekonomik durumu ne ve en çok hangi bölgelerde satış yapılıyor? Bunları bir stratejik plan ile belirlemeniz gerekir.

İçerik Pazarlama Planı

İçerik pazarlaması, müşterilerinize değer sağlamak için en uygun ve etkili yoldur. Ancak işiniz büyüdükçe ve değiştikçe, stratejiniz de zaman içinde gelişmelidir. Plan yapmak, bir işletmenin başarıya giden yolunun belirlenmesinde önemli bir etkendir.

İçerik pazarlaması, ürettiğiniz markanın hedef kitleniz ile doğru zamanda doğru etkileşim kurmanızı sağlayan bir pazarlama halidir. Plan yapmak için ise, pazarlama aşamasında kurduğunuz siteyi tanımak, hedef kitlenizi tanımak, sektörün önde gelen ve alıcılara etki eden kişileri belirlemek, rakipleri detaylı bir şekilde incelemek gerekir.

İşletme büyüdükçe, talepler artar. Talep artışı da stratejilerinizi ve planlarınızı geliştirmenizi gerektirir.

Planlı olmak her zaman iyi sonuçları da beraberinde getirir. Bu yüzden sağlam bir plan yapmalı ve bu plana sadık kalmalısınız.

Sosyal Medyayı Etkin Kullanmak

Sosyal medya, modern çağın en kapsamlı pazarlama aracı olarak hayatımızdaki yerini aldı. Önceleri sadece haberleşme ve günlük hayattaki durumları paylaşmak için kullanılan facebook, twitter ve Instagram gibi sosyal medya araçları, artık ürünlerin tanıtımları, pazarlanması ve ürün satışı amacıyla da kullanılmaktadır. Doğru Pazarlama Yöntemleri ile Para Kazanmak

İnsanlar, sosyal medyada vakit geçirmeyi, yenilikleri görmeyi sever. Bu yüzden reklam kampanyalarınızı sosyal medya aracılığı ile yapıp, çok daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Muhtemelen, müşterilerinizin çoğu da sosyal medyada vakit harcamaktadır. Dünya genelinin %45’i sosyal medya kullanıyor. Bunun 2,27 milyarı ise facebook kullanıcısı. Yani en etkili pazarlama platformu halen facebook. Bunu youtube ve Instagram takip ediyor. Doğru platformda reklamlar kullanıldığında pazarlamanızı daha aktif hale getirebilirsiniz.

İşletmeniz adına sosyal medyada satış mağazası açabilir ve satışlarınızı bu kanallar üzerinden yapmaya başlayıp, adınızı çok daha geniş kitlelere hatta yurt dışına bile tek bir paylaşımla duyurabilirsiniz.

Ayrıca sosyal medyada ürünlerinizin tanıtımını yaptığınız videolar, kendi hikayenizi anlattığınız videolar, müşterilerinizin ve müşteri adaylarınızın daha çok dikkatini çekecektir. Instagram hikayeleri, takipçilerle bağlantı kurmanın çok doğal ve rahat bir yolunu sunar. Canlı yayınlar ise, izleyenlerin sorularını yanıtlamak, içerikleri paylaşmak ve etkileşim oluşturmak için müşterilerle gerçek zamanlı olarak bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Ancak tüm bu nimetlerden yararlanmak için sağlam bir temel kurmanız gerekecektir.

Bol Bol Doğru Görsel Kullanın

Kullandığınız doğru görseller, sosyal medya yayınlarından basılı reklamlara kadar neredeyse tüm pazarlama materyallerinizi bir üst seviyeye çıkartmanıza yardımcı olabilir. Ürününüzü yansıtan görseller onun hakkında müşteriye doğru bilgi vermelidir. Bunun için profesyonel çekim fotoğraflar kullanın ve mümkünse başka hiçbir yerde kullanılmamış olsun.

Online Pazarlama Araçları

Blog Yazıları ve Web Sayfaları

İşletmenize ait kuracağınız web sayfaları sizin en etkili kimliğinizdir. Müşterilerin ne kadar çok ilgisini çekebilirseniz o kadar başarılı satışlar yaparsınız. Bunun için etkili bir web sitesi hazırlayın ve yazacağınız blog içeriklerinin ilgi çekici ve tanıtıcı olmasına önem verin.

Eğer içerik hazırlamayı bilmiyorsanız veya yazı yazma gibi bir yeteneğiniz yoksa, içerik yazarlarının sizin için içerik üretebilecekleri ve ürünlerinizi tanıtabilecekleri içerik uzmanlarından yardım isteyebilirsiniz. Ya da işletmeniz dahilinde bu işlerden anlayan bir personeliniz varsa, sitenin tüm görevlerini ona verebilirsiniz. Ürünlerinizi iyi tanıyan birinin yardımı her zaman işlerinizi kolaylaştıracaktır.

E-Posta Pazarlama

Yeni nesil bir pazarlama taktiği olan e-posta pazarlama, elektronik postaların, pazarlama mesajlarınızı belli bir kitleye ulaştırılması amacıyla, kullanılan bir sistemdir. Maliyet bakımından oldukça ucuzdur. Harcanan bütçe kolayca geri döner. İletim süresi de kısadır. Mesajlar hedef kitleye anında ulaşır. Ve kullanıcıya takip ve analiz yapma kolaylığı sağlamaktadır. E-posta pazarlaması, tüm deneyim boyunca, müşterilerinizin size bağlanmasına yardımcı olur. İşletmelerde Yapılan Pazarlama Hataları

Pazarlama Yaparken Yeniliğe Açık Olmak

Şirketiniz veya yerel işletmeniz için elinizden geldiğince reklamdan kaçınmamaya çalışın. Bugün dünyanın en büyük markalarının en büyük giderleri bile reklamlardır. Muhtemelen TV reklamlarında görmüşsünüzdür; en az 1 dakikalık reklam ve filmin sonunda 2-3 saniye gözüken küçük boyutlu bir logo.

Yeni dünya düzeninde artık akılda kalıcı ve gerçekten getirisi olan reklam, satış, pazarlama modelleri tercih ediliyor. Sizden hem marka bilinirliğiniz için hemde yeni müşteriler elde etmek için gelişime açık ve inovasyona ayak uydurarak hareket etmenizi öneriyoruz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz