Evinizi yada Odanızı Kiralayarak Para Kazanmak

Ev Kiralayarak Gelir Elde Etmek

Oturduğunuz yerden sermayesiz olarak ek gelir elde etmek istiyorsanız bu yazı sizin için kuşkusuz biçilmiş bir kaftan.

Özellikle büyük şehirler de ya da turistik bölgelerde yaşayan insanların sıkça başvurduğu bu ek gelir kapısı sizin de bütçenize katkı sağlayabilir. Herhangi bir sermayeye gerek duymadan çarşaf ve havlu değişimini yaparak para kazanabilirsiniz. Elbette bu işin de kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcut. Gelin, bu avantajlar ve dezavantajları detaylıca inceleyelim.

Avantajlar

1 – Sermaye gereksinimi olmayan bir iştir

Bu işe başlamak için köşeye ayırmanız gereken bir bütçenin olmaması sizin için en büyük avantaj olacaktır. Zaten sizin olan bir mülkü işinize yaramayan dönemlerde para kazanmak için kullanarak ek gelir elde edebileceksiniz. Hatta ilerleyen zamanlarda kazandığınız paralar doğrultusunda kiraladığınız odayı daha da güzelleştirerek daha yüksek ücretlerde kiralayabilirsiniz. Bu noktada müşterilerinizin değerlendirmelerine ve isteklerine kulak vermelisiniz. Odanın eksiklerini belirleyin ve bu eksikleri gidermek için adımlar atın. Duvarların boyası ya da odanın temizliği gibi dikkat edilmesi gereken noktalara önem vermelisiniz. Ayrıca ihtiyaçlar doğrultusunda daha iyi mobilyaları da odaya ekleyebilirsiniz.

2 – Tatil masraflarınızı çıkarabilirsiniz

Kullanmadığınız odanızı kiralayabileceğiniz gibi tatil dönemlerinde evinizi de kiraya verebilirsiniz. Örneğin bir aylığına bir tatil planlıyorsunuz ve evde olmayacaksınız. Evinizi bu dönemlerde kiraya verebilir ve tatil masraflarınızı çıkarabilirsiniz.

3 – Güzel dostluklar kurabilirsiniz

Odanızı ya da evinizi kiralayan insanlar, onları doğru seçtiğiniz takdirde gelecekteki en iyi dostlarınız arasında olabilirler. İster istemez aynı evin içinde vakit geçirdiğiniz için bir arkadaş olma durumunuz da olacaktır. Birçok insanla tanışacak ve birçok dostluk kuracaksınız.

Dezavantajlar

1 – Mahremiyeti özleyebilirsiniz

Özel hayatınızın sınırlarını tamamen ortadan kaldıracağınızı söylemek isterim. İstediğiniz zaman ayaklarınızı uzatıp sessizce film izleme fırsatı bulamayacaksınız. Özellikle sessizliği ve özel hayatı çok önemsiyorsanız bu iş size göre olmayabilir.

2 – İstekler bitmeyecektir

Kiracılarınız son derece iyi insanlar olabileceği gibi sizi tamamen bir otel olarak kullanan insanlar da olabilirler. Ardı arkası gelmeyen ihtiyaçlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin temizlik hastası bir kiracınız varsa sürekli çarşafların değişmesini sizden talep edebilir. Bu durumda gerektiği kadar nevresime sahip olmalısınız. Ya da insanlar yemek yedikleri yerin siz ne kadar dikkat etseniz de temiz olmamasından şikayetçi olabilirler. Bardakları gereksiz bir titizlikle inceleyebilir, her yerde hata arayabilirler. Böyle durumlar hem kazancınızı azaltır hem de sinir kat sayınızı biraz yükseltebilir. Bunun için de her önünüze geleni kiracı olarak almamalı, insanlarla bir ön konuşma yapmalısınız. Böylece onları tanıyabilir ve bu doğrultuda seçimler yapabilirsiniz.

3 – Eşyalarınız zarar görebilir

İyi niyetinizi suistimale uğratan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Değer verdiğiniz nesnelere zarar verebilirler. Bu noktada kesinlikle zarar görmesini istemediğiniz eşyaları güvenli yerlere kaldırmanızı öneririz.

Özetle insanlar canınızı her şekilde sıkabilirler. Böyle durumlara engel olmak istiyorsanız kurallarınız kesin ve katı olmalıdır. Onların girebilecekleri, yiyebilecekleri ve dokunabilecekleri yerleri kesin olarak belirlemelisiniz. Ayrıca fiyatınızı biraz yüksek tutarak daha kaliteli insanların karşınıza çıkmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın bu iş hayatınızın işi değil. Bu işi yalnızca ek gelir elde etmek için yapıyorsunuz ve ek gelir elde etmek için çok müşteriye değil kaliteli müşteriye ihtiyacınız olmalı.

Ev Nasıl Kiraya Verilir?

Bu işe başlamak için internet üzerinde bu iş üzerine kurulmuş platformlara ilan vermelisiniz. İlanınızda odanın ya da evin fotoğrafları ve gerekli açıklamalar bulunmalıdır. Koyacağınız kuralları ve sınırları açıklamalarınızda ayrıntılı bir şekilde yazmalısınız. Ayrıca müsaitlik durumunuzu da her zaman güncel tutmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu sayfaların sizin koyacağınız ücretlerden kesinti yapacaklarını unutmayın. Belirleyeceğiniz fiyatları bu doğrultuda belirlemelisiniz.

İnsanlara seçenek sunun!

Tatile gelen insanlar arabalarını her zaman yanında getirmezler. Bu noktada varsa kendi aracınızı yoksa da bir arkadaşınızın aracını kar elde edebileceğiniz şekilde kiralayabilirsiniz. Ayrıca insanlara yemekleri sizin hazırlayabileceğiniz teklifini sunarak onlardan daha fazla ücret talep edebilirsiniz.

Sunacağınız hizmetler ve imkanlar doğrultusunda elde edeceğiniz gelir ve tekrar tercih edilme oranınız artacaktır.

Fiyatlarınız yaşadığınız şehre ya da bölgeye göre değişiklik gösterirken küçük bir piyasa araştırması ile doğru fiyatları belirleyebilir ve ortalama hizmetlerle aylık 1000-2000 TL kazanabilirsiniz. Bu gelir düzeyi belirttiğimiz gibi sunacağınız imkan ve hizmet doğrultusunda artık azalabilir.


yatırımcı arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Evinizi yada Odanızı Kiralayarak Para Kazanmak

okuma süresi: 4 dk
0