Yatırımcı Arıyorum

Girişimci Destek Miktarları

Devlet Girişimci Desteği

Devlet girişimci desteğinde bölgeye ya da girişimciye göre farklı destek yüzdeleri uygulamaktadır. İlk olarak bütün masrafımızın devlet tarafından karşılanmayacağını bilmemiz gerekir. Yani 50.000 tl’lik hibe için yapmamız gereken masraf da kişiden kişiye ya da bölgeden bölgeye değişkenlik gösterir.

İstanbul’da iş kurmak isteyen bir kadın girişimci, iş kurma sürecinde ve sonrasında yaptığı harcamanın ortalama olarak %80’lik bir kısmını geri alacaktır. Yani 50.000 tl harcayarak kurulan bir iş için 40.000 tl bir geri ödeme yapılmaktadır. Aynı şekilde 1.derece şehit ve gazi yakınları ve engelli girişimciler de bu miktarı alır. Fakat yine İstanbul’da bu işi kuran farklı bir kişi harcamasının %60’lık bir kısmını geri ödeme olarak alabilmektedir.

Diğer bölgelere baktığımız zaman, yani 3., 4., 5., 6., bölgelerde kadın girişimci %90’lık bir geri ödeme uygulamasına tabii tutulacaktır. Yine 1.derece şehit ve gazi yakınları ve engelli girişimciler de bu miktara tabiidir. Geri kalan girişimcilere ise %70’lik bir destek uygulanmaktadır.

Devlet Yatırım Destekleri

Bunların tamamını örneklendirecek olursak; 50.000 tl masraflı bir işimiz var diye düşünelim. 1. bölgede kadın girişimci, 1. derece şehit ve gazi yakınları ya da engelli girişimci 40.000 tl alacaktır. Aynı girişimciler diğer bölgelerde 45.000 tl bir desteğe sahip olacaktır. Diğer girişimciler için 50.000 tl masraflı bir iş de 1. bölgede 30.000 tl bir geri ödeme yapılır. Diğer bölgelerdeki ödeme miktarı ise 35.000 tl olacaktır.

İş Kurma Desteği Almak

Sırf bu sebeple alacağı destek miktarının daha yüksek olması adına bazı kişiler girişimci olarak çoğunlukla ailesinden bir bayanı göstermektedir. Bu büyük bir yanlıştır. Çünkü devlet desteğiyle iş kurduğunuz için devamlı bir denetleme altında olacaksınız. Yani bazı zamanlarda kontrole gelinecektir. Gelindiği esnada girişimcinin orada bulunması gerekir. Acil durumlar dolayısı ile girişimciye ulaşılamayabilir ama daha sonrasında aynı durum devam ederse eğer cezai işlem uygulanabilir. Yani desteği alan kişi aynı zamanda işi kuran kişi ve işleten kişi olmalıdır. Aksi takdirde işinize son bile verilebilir.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz