Girişimci Kredileri: İş Açarken Nereden Kredi Alınır?

İş Kurma Kredisi

Yeni iş kurmak isteyen girişimciler, bazı durumlarda geleneksel banka kredileri almakta zorlanabilirler. Böyle bir durumda hemen umutlarını kaybetmemelidirler, çünkü girişim sermayesi bulmak için başka seçeneklerde vardır. Sermaye elde etmenin en bilinen yollarından bazıları kişisel tasarruflar, arkadaşlar, aile, risk sermayesi ve melek yatırımcılarıdır. Bunun yanında bu finans çözümler her ne kadar işi büyütmek için denenmiş ve gerçek seçenekler olsa da, her girişimci için faydalı bir çözüm olmayabilir. Bu da, finansmana daha geleneksel yollarla erişmeleri gerektiği anlamına gelmektedir.

Pek çok girişimcinin yaşadığı sermaye sıkıntısı, girişimcinin ihtiyaçlarına ve hedeflerine uyacak, küçük işletme başlangıç ​​kredileri alınarak aşılabilir.İşte başlangıç ​​yapmayı sağlayacak kredi yöntemlerinden bazıları:

Ekipman Kredisi

Ekipman finansmanı, ekipmanın kendisini teminat olarak göstererek, işletme için yeni ekipman satın alınmasını sağlayan bir kredidir. Ekipman finansmanı için aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok avantaj vardır:

  • Bu kredinin faiz ücretleri ve diğer finansman maliyetleri genellikle vergilerden düşülebilir. Ekipmanın amortismanını vergi indirimi olarak da kullanabilir.
  • Fazladan para bulmak için beklemek zorunda olunmaz ve bu, bilgisayarlardan endüstriyel sobalara ve ağır makinelere kadar en son ekipmanı alabilecek nitelikte olabilir. İşi büyütmek için bunları kullanmaya başlanarak ekipmanın ürettiği gelirle kredi ödemesi yapılır.
  • Ekipman teminat olarak kullandığı için, borç verenler yeni işletmelere finansman sağlama konusunda daha isteklidir. Vadeli kredilere kıyasla daha az belge gerekmektedir.

Ticari Kredi Kartı

Bireysel kredi kartı gibi, bir işletme kredi kartı da döner krediye erişim sağlamaktadır. Bu, borç verenin maksimum kredi limiti sağlamasıdır. Kredi kartıyla, mevcut kredi limitini düşüren satın alma işlemleri gerçekleştirilebilir. Ödeme yapıldığında kredi limiti geri döner. Bu, sermayeye sürekli erişim sağlar.

Girişimciye fonlara sürekli erişim sağlamanın yanı sıra, bir işletme kredi kartı kullanmanın birçok avantajı vardır, örneğin:

  • İşletme kredisi oluşturma becerisi: Şirket ödemeleri zamanında yapmayı sağlar ve bakiye mümkün olduğunca düşük tutulabilir. Bu durumda işletme kredisi artacaktır ve zaman içinde daha uygun finansman ürünleri almaya hak kazanılabilir.
  • Kişisel ve ticari bütçenin ayrılması: Bu, şirketin bütçesini daha etkili bir şekilde yönetmeyi ve vergi sezonu ile karışmasını önlemeyi sağlar.
  • Finansmanın daha verimli ele alınmasını sağlar: Çoğu ticari kredi kartı şirketi, müşterilere harcamaları takip etmek için güçlü finansal araçlar sunar ve defter tutma ile ilgili çok sayıda manuel iş çıkarır. Çalışanların şirket nakitlerini nasıl harcadığı bile kontrol edilebilir.
  • Değerli ödüller: Birincisi, birçok işletme kredi kartının kazançlı işlem bonusları vardır. Bunun da ötesinde, kartla harcamalara devam etmek, nakit geri ödemeden ücretsiz uçak biletlerine, şirket için ürün indirimlerine kadar daha fazla fayda sağlayabilmektedir.
  • Tasarruf sağlar: Bazı kartlar 12 ay veya daha uzun bir süre boyunca yüzde sıfır tanıtım APR’leri sunarlar. Bu, dönem sonunda tam olarak geri ödendiği sürece, herhangi bir finansman ücreti ödemeden erken iş operasyonlarını finanse etme seçeneği sunar.

Ticari kredi kartı gereksinimleri her ürüne ve şirkete göre değişir. En iyi ödüller, işlem bonusları ve tanıtım amaçlı APR teklifleri, elbette ki; yüksek kredi notuna sahip olanlara gitmektedir.

İş Kurmak İçin Banka Kredileri

Bazı durumlarda yerel bankalar çok uygun faiz oranlarına sahip olurken, uzun vade içeren geri ödeme planları içerebilirler. Fakat unutulmamalıdır ki bazı yönetmeliklerin çok katı taahhütlere sahip olması, girişimciler tarafından bu kredileri almayı zorlaştırabilmektedir. Şayet bir girişimci taahhütleri yerine getirme konusunda tereddütler yaşıyorsa olası bir geri ödeme probleminde kişisel varlıklar ve krediyle teminat altına alınan rehinlerin tamamı banka tarafından el konabileceği konusunda dikkatli davranmalıdır.

Bunun yanında kredi şartları bankadan bankaya farklılık göstermektedir ve birçok bankanın koşulları değerlendirildikten sonra seçim yapılmalıdır. Ayrıca kredi alırken sürekli şahsi hesapların olduğu bankadan teklif almak, başvuruda bazı katı koşulların esnetilmesine yardımcı olurken kredi onaylanma sürecini kısaltabilir.

Devlet Kredileri

Devlet kredisi alırken banka kredileri almak kadar uzun ve zor bir süreçtir. Kredinin onaylanma sürecinde teminat istenirken, düşük faiz oranlarıyla ve geri ödemede uzun vadeli seçeneklerle alınabilir. Eğer devlet destekli bir kredi alınmak isteniyorsa kurumların güncel sayfalarında iş girişiminde bulunulmak istenen sektöre dair güncel kredi şartlarını öğrenmek mümkündür.

Gayrimenkul İpotekli Kredi

İş kurarken kredi sağlamada en kolay ve hızlı çözümü; sahip olunan gayrimenkulleri ipotek göstermek sunar. Yalnız olası bir geri ödeme probleminde sahip olunan evin veya diğer gayrimenkullerin kaybedilmesi durumunu yaşayan ve mağdur olan çok kişi vardır. Bu riskler göz önüne alarak hareket etmek ileride doğacak zarar ve hayal kırıklığını önüne geçer.

Ortak Bularak Kredi

Finans ihtiyacı olan girişimciler işletmelerine ortak bularak finans elde etmeleri de finans ihtiyacına çözüm olabilir. İş girişimine bir ortakla başlamak finansal açıdan bir kaynak oluştururken, işlerin yönetilmesinde, yeni fikirlerde çıkarılmasında ve sorumluluğun tek kişinin omuzlarına yüklenmesinde faydalı olur. Dikkat etmek şartıyla, ortağın sorumluluk ve yetkilerini yasal olarak belirlemek kaydı ile ortak bulmak, iş girişiminde müracaat edilecek kredi kaynaklarından biri olabilir.

İş kurma aşamanızda yeni bir ortağa ihtiyacınız var ise; ortak arıyorum sayfasını ziyaret ederek, ilan verebilirsiniz.

Aile veya Arkadaşlardan Kredi Almak

İnsan çevresindeki insanların başarılı olmasını ve kazanmasını ister. Bu anlamda girişimcinin çevresindeki belirli bir birikimi olan kişiler kredi alabileceği güvenilir kaynaklardır. Gerek arada olan güven duygusundan gerekse, biriktirilen bir tasarrufun getiri elde etmesi amacıyla bu krediler temin edilebilir. Böyle bir finansal kaynaktan faydalanılacaksa, bu krediyi alma ve geri ödeme şartları yazılı olarak uzlaşılması ileride doğacak olan problemlerin önüne geçer.

Farklı Fon Kaynaklarından Girişim Kredisi Almak

Günümüzde geleneksel bankalar haricinde çevrimiçi olarak kredi sağlayan pek çok şirket bulunmaktadır. Web sitelerinde kredi vermek ve almak isteyenleri buluşturan bu siteler, genellikle 3 yıl sabit faizle teminatsız olarak kredi sağlamaktadırlar. Yapacağı iş girişiminde finans sıkıntısı çekenlerin araştırma yaparak en güvenilir şirketi bulması ve yasal olarak güvenliğini denetledikten sonra kredi için müracaat edilebilirler.

Emeklilik Hesaplarından Kredi Sağlamak

Herkes gelecek için iyi ya da körü tasarrufta bulunur ve biriktirir. Banka hesaplarında ya da yastık altı biriktirilen bu tasarruflar bir iş girişiminde kullanmayı düşünülebilir. Yalnız unutulmaması gereken olası başarısızlık durumunda sıfırdan tekrar başlamak gerekir. Emekli olan kişilerin emekli maaşlarını teminat göstererek düşük faizlerle kredi alabilirlerken bu, anapara ve faizlerin maaştan kesilmesi anlamına gelir. Şayet iş başarısız olursa alınan kredinin tamamını tek seferde bankalar isteyebileceği de göz ardı edilmemelidir.

KOSGEB Hibe Krediler

Bir girişimcinin güzel bir projesi, iş açma isteği varsa fakat bunun yanında sermaye ve teminat gösterecek bir mal varlığı yoksa devlet destekli olarak Hibe kredisi alabilir. Pek çok girişimcinin aldığı hibe kredi şartlarını kredi veren kurumların web sitelerinden veya danışma masalarından güncel olarak öğrenerek gereken koşulları yerine getirmesi gerekir. 50 bin TL civarı Hibe kredisi alabilirken 100 TL civarı uzun vadeli faizsiz kredi imkânından faydalanabilmek mümkündür.

Yeni başlayanların karşılaştığı sorunların başında sermaye sıkıntısı gelir ve genellikle bankalar aracılığıyla uygun vadeli kredi almak, şahsa ait mülk ve iş geçmişi olmamasının yanında kredi eksikliği olması durumunda daha da zorlaşır. Ve unutulmamalıdır ki sermaye kurulan bir işin başarılı olmasında basamak mahiyetindedir.

Kosgeb Hakkında Detaylı Bilgiler

Kosgeb hakkında daha detaylı bilgilere ihtiyacınız var ise, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan kosgeb hakkında detaylı makaleleri de okuyabilirsiniz.


şirket kurmak

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Girişimci Kredileri: İş Açarken Nereden Kredi Alınır?

okuma süresi: 6 dk
0