Yatırımcı Arıyorum

İşletmecilerin Hatalı İş Alışkanlıkları

İşletme Sahiplerinin Genellikle Yaptığı Hatalar

Küçük işletme sahipleri girişimlerinde ne kadar yeniyse, genel iş etiği ve günlük rutin işler konusunda o kadar acemiler anlamına gelir. Yeni çevrelerine uyum sağlarken hatalar yaparak işlerini gidişatına zarar verecek kötü alışkanlıklar edinebilirler.

Bu kötü alışkanlıkların işletme başarısını engellemesi ve müşterilerini etkilemesini önlemenin yolu, önceden bu alışkanlıkların neler olduklarının farkında olmaktır.

İşyeri Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Küçük işletme sahiplerinin kaçınması gereken yaygın kötü iş alışkanlıkları ve yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

Çalışanları Cesaretlendirmemek

Küçük işletme sahipleri, çalışanlarına yeni beceriler öğretmek veya onlara sorumluluk vermek için pek zaman ve fırsat tanımazlar. Çünkü sabırsız, tedirgin oldukları kadar her şeyi kendileri yapmak isterler. Yaptıkları bu yanlış hareket, çalışanların potansiyellerini engeller ve onların motivasyonunu bozar. Oysa başarılı bir iş, özverili bir personelin yardımı olmadan gerçekleşmez. Çalışanlar olumlu geribildirim aldıklarında daha istekli ve azimli olurlar. Onlara sadece bir makinenin çarklarıymış gibi davranmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü onların da duyguları vardır ve bu duygular göz ardı edilmeyecek kadar önemlidir.

Bu yanlışın önüne geçmek için çalışanlarla sürekli etkileşime geçilmeli ve çalışanların yaptığı işler konusunda sanki bu muamma bir durummuş gibi hissetmeleri önlenmelidir. Bu yönde ulaşılabilir bir iş sahibi ve patron olmak, çalışanların işler ters gitmeye başladığında gidecekleri bir yerleri olduğunu bilmelerine yardımcı olur ve zaten işletme sahiplerinin çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. Günlük operasyonlar söz konusu olduğunda onların çalışma alanlarında kendilerini yalnız sanmalarını önlemek için kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olunmalıdır. Bu yaklaşımda bulunmak; bir çalışan için o işyerini ve işini öncelikli hale getirmelerinde ilham verecektir.

Çalışanlara Kendilerine Güvenildiği Hissettirmemek

Çalışanlara yeterince güvenmemek mikro yönetime neden olurken çalışanlara etkin bir yetki verilmemesine yol açabilir. Oysa çalışanlar yapılan para, zaman ve emek yatırımının yanında güvenildiği hissettirilmelidir. Bir işverenin her şeyi kendisinin yapmaya çalışması kendisini daha fazla strese sokarken, çalışanlar arasında da kendilerine güven duyulmadığı için kızgınlık yaratan bir durumdur. Oysa bir işveren her şeyi kendisi üstlenmeye çalışmak yerine onların çalışmalarına başarılı olmaları için yardımcı olması gerekir.

Bir lider, bir çalışanının yaptığı iş konusunda daha başarılı olmasını sağlamakla sorumludur. Bunu yapabilmek için o kişinin güçlü yanlarının ne olduğunu tespit etmesi, o yeteneklerini daha fazla nasıl geliştireceği konusunda sorumluluklar vermesi gerekir. Bu çalışanların moral düzeylerinde bir artış yaratırken verimliliklerini artırır. Bunun yanında işveren kendisi de firmayı nasıl daha fazla büyütebileceği konusunda düşünmek ve çalışmak için zaman yaratmış olur. Sonuç itibari ile iş ne kadar küçük çaplı olursa olsun, bir ekip çalışmasıdır ve hedef büyütmektir.

Not: sizde bir girişimci olarak iş hayatınızda başarısızlıklar elde etmemek ve işletmecilik alanında daha kapsamlı bilgilere sahip olmak isterseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan işletmecilik rehberi içeriğini incelemenizi öneriyoruz

Kötü Kararlar Almak

Bir işletme sahibi kötü delegasyon sonucunda tüm şirketin ağırlığının omuzlarında olduğunu daha fazla hisseder ve bu durum dürtüsel olarak karar almasına yol açabilir. Stres, işlerin yapılmadığı ve son teslim tarihlerinin kaçırıldığı sorunların artmasına neden olabilirken, iş risk altına girerken personel umutsuzluğa kapılabilir. Bu stresten ve kötü kararlar almadan kurtulmanın yolu da işi yukarıdan yönetmekten geçmektedir ve bunun içinde işe alımlarda kalifiye kişileri seçmek gerekir.

Bir işverenin seçtiği kalifiye personele sırtını güvenle yaslayabilmesi onun yapacağı yatırımlarda, yeni ürün kararlarında veya işin büyütülmesinde daha cesaretli kararlar almasında etkili bir durumdur. Şayet kalifiye personel sıkıntısı çekiliyorsa istenen işleri gerçekleştirecek yetenekler işe alınarak eğitimleri verilebilir ve yetiştirilebilir. Bu personellerin şirketle beraber yetenekleri de büyüyeceği için daha uzun süreli firmada çalışmaları muhtemel bir durumdur.

Çalışanlara Teşviklerde Bulunmamak

Çalışanları çalışmaları için teşvik etmek her gün onlara görünmekten daha fazlasıdır. Teşvik etmek için iş avantajları sağlamak çalışanların, işten ayrılmalarını engelleyecek düzeyde sıradan görevleri yerine getirmekten ziyade daha değerli bir şeye katkıda bulunduğunu hissettirmeye fayda sağlar. Her seferinde iyi yapılmış bir iş için hediye kartı gibi ödüller sunmak gibi teşviklerde bulunulabilir. Teşvikler yanında çalışanlara düzenli olarak geri bildirimde bulunmak önemlidir.

Haftada, 6 ayda veya yılda bir kez, çalışanların ilerlemesi gözden geçirilmeli, iyileştirme için ipuçları sunulmalıdır ve yapılan iyi işler takdir edilmelidir. Bu sayede iyi çalışanların uzun vadede firmada kalmaları sağlanabilir. Ekibinizin İşbirliğini Nasıl Güçlendirirsiniz?

İşletmecilikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öngörü Eksikliğinde Bulunmak

Günlük operasyonlardan bunalmış olan küçük bir işletme sahibi, şirketin geleceğini planlamak ve bir sonraki büyüme adımlarını öngörmek için zamana ve güce sahip olmayabilir. Bu, yalnızca şirketin yörüngesini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda çalışanları bu kısır döngüden uzak tutacak fırsatların kaçırılmasına neden olabilir. Personelle düzenli olarak toplantılar yapılarak hedefler ve nasıl ulaşılacağı konusunda tartışmalar yapılmalıdır. Bu şekilde bir işveren diğer sorumluluklar için zaman kazanabilir.

Hassas Şirket Bilgilerini Tehlikeye Atmak

Küçük bir işletme sahibinin yapabileceği en kötü şey, bilgisayar korsanlığı ve güvenlik ihlallerine karşı hassas olan şirket verilerine karşı dikkatsiz olmaktır. Bir işletme sahibi bu şirket verilerinin güvende olduğundan emin olurken, çalışanların ve müşterilerin bu bilgilerinin korunduğundan emin olmak için güçlü bir çaba gösterilmesi gerekir. Bunun yanında tüm işletme sahiplerinin hassas verilerin güvenliği ihlal edilmesinden kaynaklanan mali kayıplara hazırlıklı olmaları gerekir. Çalışanların şirket verilerinin mümkün olan en güvenli şekilde nasıl yönetileceği konusunda eğitilmelidir.

Pazara Dikkat Etmemek

Bir işveren; yeni bir işe başlarken, piyasada neler olup bittiği ve şirketin rakipleri arasında nasıl bir performans göstereceğini bilmek zorunludur. Her şeyin doğru bir şekilde zamanlanmasının şirketin uzun vadeli değeri üzerinde derin bir etkisi olabilir. Örneğin, aşırı genişleme şirketi çok zayıflatabilir, pazarın ve müşterilerin tepki verme şeklini olumsuz yönde etkileyebilir. İşletmelerde Dengeli Başarı Göstergesi

Gerçekçi Beklentilere Sahip Olmamak

Özellikle yeni başlayan küçük işletmelerin şirketin geleceği konusunda iyimser olmaları iyidir ancak yukarıda belirtildiği gibi, bu beklentiler abartılmamalıdır. Rakiplerinden daha başarılı olmak istenmesi gayet doğaldır ama bu sadece doğal olarak gerçekleşmelidir. Bir gecede başarılı olmak herkesin umut ettiği bir şey olsa da gerçekleşmeyecek kadar abartılı bir beklentidir. İş varlığını bilinir hale getirmek ve iş büyütülmek isteniyorsa sağlıklı bir oranda gerçekleşmesi gerekir.

Çevrimiçi Ortamda Bulunmamak

Online ortamlarda bulunma; sadece bir web sitesine sahip olmak demek değildir. Optimize edilmiş, organize edilmiş, duyarlı bir web sitesi tasarımına sahip olma, şirket ve ürünleri hakkında değerli bilgileri açıklayan bir yapıya sahip olunması önemlidir. Bunun sağlanması için sadık abonelere, firma sitesini ziyaret etmedikleri zamanlarda neyi kaçırdıklarına dair ayda bir kez dijital bültenler gönderilmelidir. Web sitesi, bültenler, bloglar ve şirketle ilgili her şeyin, şirketin göründüğü platformlar için sosyal medya simgeleri içerdiğinden emin olunmalıdır. Özel teklifler için bir açılış sayfası veya siteye daha fazla trafik sağlayacak ve mağazada veya çevrimiçi olarak daha fazla dönüşüme yol açacak bir blog oluşturulmalıdır.

Rekabette Başarılı Olmak

Rekabette başarılı olmak için yapılması gerekenin büyük bir kısmı; küçük bir işletmeye sahip olmak için ne yapılması gerektiğini bilmektir. Hatalı iş alışkanlıklarının neler olduğunun farkında olmak, çok geç olmadan onları fark ederek onlardan kaçınmayı kolaylaştıracaktır.  Doğru ayarlamalar ne kadar erken yapılırsa, uzun vadede işlerin çok daha düzgün çalışmasını sağlayacaktır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz