Yatırımcı Arıyorum

Halı Saha İşletmesi Açmak

İnsanların spora olan özel ilgileri, pek çok iş kolunun oluşmasına neden olmuştur. Bunlardan biri de halı saha işletmeciliği yapmaktır. Malumunuz, her cuma günü iş arkadaşlarıyla ya da yakın arkadaşlarla oynanan halı saha maçları ünlüdür ve erkekler maç yaparken, eşler ve çocuklar da beklerken tesisin diğer imkânlarından yararlanabilir.

Komple açılacak bir halı saha tesisi, erkeklerin maçtan sonra kıyafet değişikliği yapabilmelerine, kadınların bir arada vakit geçirebilmelerine, spor yapabilmelerine ve çocukların da oyun imkânlarından yararlanmalarına olanak tanımaktadır. Bu yüzden mümkünse komple açılan bir tesis daha karlı olacaktır. Yani bu iş fikrine daha geniş çerçeveden bakmanız gerekir.

Son birkaç yıldır daha profesyonel şekilde oluşturulan ve düzenlenen ligler halı sahalara olan ilginin artmasını sağlamıştır.

Halı Saha İşi Yapmak

Her işletmede olduğu gibi halı saha işletmeciliği de, lokasyonu doğru seçildiğinde güzel kazanç elde edilebilecek bir iştir. Gerekli izinler ve ruhsatlar alınmalıdır. Ancak bunlardan da önemli olan, halı sahanın ne şekilde açılacağıdır.

İş Durumunu Belirlemek

Üç çeşit halı saha vardır:

 1. Antrenman ve müsabakaların yapıldığı profesyonel halı sahalar
 2. Müsabakaların yapıldığı açık halı sahalar
 3. Genelde kapalı havalarda ve geceleri profesyonel olmayan kişilerin maç yaptıkları, tesis içi kapalı halı sahalar

Halı sahayı açmanın iki şekli vardır. Birincisi sadece maç yapılabilecek ve duş alıp, kıyafet değiştirme olarak yapılacak sade olarak tabir edeceğimiz bir halı saha açmak. Diğeri ise halı saha yanında başka faaliyetlerin de yapılabileceği, pek çok imkânın olduğu komple bir tesis açmak. Sade bir halı saha açmak, sadece halı sahada maç oynamaya ve kıyafet değiştirip duş almaya imkân sağlar.

Komple bir tesis ise, belirttiğiniz gibi, maç yapmaya, duş almaya, kıyafet değiştirmeye, eşlerin ve çocukların evin reisi maç yaparken vakit geçirmelerine, kadınların da spor faaliyetlerine katılmalarını sağlamaktır. Bu nedenle, nasıl bir halı saha açmak istediğinize karar vermeniz önemlidir. Bu aşamada, her işletme şekli için farklı bir maliyet ortaya çıkacaktır.

Lokasyon Belirleme

Her işletmede olduğu gibi, halı sahaların açılmasında da lokasyon önemlidir. Yol kenarında açılan bir işletme ile merkezi bir yerde açılan halı sahanın kazançları bir olmayacaktır. Bir işletmede kazanç önemlidir. İyi bir kazanç elde etmek için de işletmenin konumu önemlidir.

Özellikle sitelerin yoğun olduğu ya da iş merkezlerine yakın bir yerde açılacak halı saha, size aktif müşteri yoğunluğu sağlayacaktır. Sitelerdeki gençlerin gündüz halı sahanızı kullanmaları, kadınların imkânlarınızdan yararlanmaları, akşam da insanların bir araya gelerek eğlendikleri bir ortam yarattığınızda, çok daha yararlı bir işletmenin sahibi olacaksınız.

Maliyet

Halı saha açmanın maliyeti, tesisin büyüklüğüne ve bulunduğu yere göre farklılık gösterir. Elit bir semtte açacağınız bir halı saha işletmeciliği yapmak ile normal bir mahallede açacağınız halı saha işletmeciliği farklı maliyetlerle karşınıza çıkacaktır.

İş durumu kısmında belirttiğimiz gibi sade bir halı saha açacaksanız daha az maliyetle işinizi kurarken, daha teferruatlı açacağınız bir halı saha biraz daha maliyetli olacak ancak, getirisini düşündüğünüzde daha karlı bir işletmeniz olacaktır.

Tesis içinde kaç adet halı sahanız olacak, içinde kafeteryanız olacak mı, kadınların yararlanacağı bir spor bölümü gibi ek bir hizmet sunacak mısınız? Ek ikramlarınız olacak mı? Çocuklar için spor faaliyetleriniz olacak mı? Maliyetleri hesaplarken tüm bunları düşünmeniz gerekir ki, bir halı saha maliyeti 100 Bin TL ile tesisin büyüklüğüne göre 500 Bin TL arasında değişecektir.

Halı Saha Tesisi İçinde Neler Bulunmalıdır?

Öncelikle, tesis içinde kaç adet halı saha bulunacağını belirlemeniz gerekir.

Halı Saha Sayısı

En az 3 adet halı saha olması gereklidir çünkü hem müşterilerin beklentilerini, hem de sizin beklentilerinizi karşılayacaktır.

Müşterilerinizin halı sahada yer ayırtacağı saatler muhtemelen birbiriyle çakışacağından, o saatlerde yerinizin olmadığını söylemek zorunda kalmayacaksınız. O saatte doluyuz dediğinizde, potansiyel müşteriniz, muhtemelen başka halı sahalara yönelecektir. Bu yüzden halı saha adedinizi en az 3 ile sınırlayın. Böylece hiç kimseyi geri çevirmeyeceksiniz.

Kadınlar İçin Spor Bölümü

Genelde evli ve çocuk sahibi çiftler, akşamları bir arada vakit geçirmeyi severler. Bütün gün evde olup çocuklarıyla ve günlük işleriyle ilgilenen ev kadınlarının ve bütün gün işte çalışıp spor yapma imkânı olmayan kadınların tercihi, akşamları eşi maçta iken spor yapabileceği bir yerde spor yapmaktır.

Halı saha tesisinizin yanında kadınların da spor yapabileceği bir yerinizin olması, hem kadınların spor yapmalarına imkân tanıyacak, hem de sizin işletmenizde daha fazla kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

Çocuklar İçin Faaliyet Bölümü

Babalar maçta, anneler sporda iken, çocukların bir arada kaynaşıp, güzel vakit geçirebilecekleri bir alanın olması, hem yine kazanç elde edilmesine hem de müşteri memnuniyetine neden olacaktır. Ailelerin çocuklarını size güvenle teslim etmeleri önemlidir.

Çocuklar için oyun alanları ya da becerilerini geliştirebilecekleri bir alan yaratmanız, çocukların işletmelerini sevmelerine, sizin de mutlu müşteriler yaratmanıza neden olacaktır.

Kafeterya

Maça başlamadan evvel ya da maçtan sonra dinlenmek ve misafirlerinizin arkadaşlarla sohbet etmesine olarak veren, ya da spor yapmayı tercih etmeyen kadınların vakit geçirmelerini sağlamak için, tesis içinde bir kafeterya bulundurmanız yararlı olacaktır.

Kafeteryanız ayrıca sadece spor yapmak için gelenlerin değil, normal zamanlarda da insanların tercihi olacaktır. Eğer tesisinizin bulunduğu bölgede bir kafeterya yoksa ve kaliteli hizmet verdiğiniz takdirde, halı sahanızdan daha çok kafeteryanızdan para kazanacağınız açıkça bellidir.

Duş ve Tuvaletler

Tesisiniz içinde, olması gereken yerler içinde duş yerleri, giyinme odaları ve tuvaletler gelmektedir. Bunların sayılarını da tesisinizin büyüklüğüne ve halı saha sayınıza göre belirlemelisiniz. Tesis içindeki tuvaletlerin kadın ve erkek olarak ayrılması, duş ve giyinme yerlerinin de kadın ve erkek olarak ayrılması gerekir.

Otopark

Eğer tesisinizin bulunduğu konum itibarıyla bir otopark yapılabilme imkânı varsa, bir otoparkınızın bulunması yararlıdır. Müşterilerinizin ve personelinize ait bir otopark, insanlar tesisinizde iken, araçlarını sokaklarda gelişigüzel park etmelerini, araçlarından hırsızlık olaylarının önlenmesini ve müşterilerinin akıllarının araçlarında kalmamasını sağlayacaktır.

Otoparkınızda araçları park etmek için bir görevli, bir güvenlik görevlisi olmalı ve belli yerlere güvenlik kameraları yerleştirilmeli ve takipleri yapılmalıdır.

Tesisin Güvenliği

Tesisinizin 7/24 güvende olması için gerekli tedbirleri almanız gerekir. Tesisiniz çok büyükse, tesisin içinde de güvenliği sağlamanız gerekir. Tesisteki önemli yerlere, idare bölüme, kafeteryaya, kasa bölümüne, araç otoparkına, tesisin giriş ve çıkışlarına güvenlik kameraları yerleştirilmeli ve güvenlik hizmetlerinden yararlanmak için uzman bir ekiple çalışmanız gerekir.

Güvenlik kamerasının olmayacağı yerler ise, giyinme odaları, duş odaları ve tuvaletlerdir. Ancak bu yerlerin koridor kısımlarına güvenlik amaçlı kamera yerleştirilebilir.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan halı saha iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Halı Saha İşletmeciliği Yapmak

Tesisin Temizliği

Tesisin her yerinin temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Duşların ve tuvaletlerin, her kullanımdan sonra iyice temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekir. Bu alanların sürekli temiz tutulması için, halı saha açık olduğu sürece temizlik görevlilerince temizlenmesi gerekir.

Burada görevli temizlik görevlilerinin, tesisin başka bir yerinde görevlendirilmemesi, sadece bu alanlarda görevli olması gerekir. Temizlik ekipmanlarının olduğu odanın ayrı bir yerde olmasını sağlayın ve kullandığınız tüm deterjanların kaliteli olmasına özen gösterin.

Gerekli İzinler

Halı saha işletmenizi yasal olarak devam ettirmeniz için gerekli tüm izinlerinizi almanız gerekir. Aksi takdirde para cezası alabilir ya da işletmenizin kapatılma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da zarar olarak size geri döner.

Reklam ve Tanıtım

Reklam ve tanıtım faaliyetleri, sadece işletmenin kuruluşunda değil, iş süresince de devam etmelidir. Aslında en iyi tanıtım aracınız, işletmenizden mutlu ayrılan müşterilerinizdir. Müşterilerinize vermek ve çevreye dağıtmak amacıyla küçük broşürler hazırlayınız.

Web Sitesi

Her işletmenin, kendisini tanıtmak, faaliyetlerini insanlara tanıtmak, insanların maç için randevu alabilecekleri bir web siteniz olması gereklidir. Web sitenizi görsellerle ve içeriklerle desteklemeniz önemlidir.

Web sitenizde hangi saatlerde açık olduğunuzu, kapalı ve tatil günlerini, halı sahasında tadilat gibi herhangi bir nedenle kapalılık durumunu, tesis kayıt ve maç ücretlerini belirtin, randevu oluşturma ve iptal sistemi oluşturun. Böylece misafirlerinizin, tesisinize gelmeye gerek duymadan yer ayırtmalarına imkân sağlayacaksınız.

Halı Saha İşletmeciliği Ne Kadar Kazandırır?

Halı saha işletmeleri, gün içinde, hava koşullarına bağlı olarak, 4 ile 7 maç arası sahayı müşterilerine kiralar. Özellikle kış aylarında uygun ısıtma koşullarını sağladığınız kapalı halı sahanız daha çok tercih edilecektir.

Halı sahalardaki en büyük harcama elektrik sarfiyatı ile ilgilidir. Tesisin, özellikle halı sahaların aydınlatmalarının yeterli olması gerekir. Bunun için, enerji sağlayıcınız olan şirketin, işletmelere uygun enerji tarifelerinden yararlanmanız daha avantajlı olacaktır.

Günde 4 maç yapıldığını var sayarsak ve bir maç için 200 TL Ücret alındığını düşünürsek, günde 1.000 TL, aylık 30.000 TL gibi bir kazancınız olacaktır. Tesis içindeki diğer alanlardan da gelirlerinizi düşünürsek, aylık 40 Bin TL ciro kazancınız olacaktır. Halı saha tesisinizdeki aylık giderlerin 10–15 Bin TL olduğunu düşünürsek, geriye 25-30 Bin TL gibi ortalama bir kazanç kalacaktır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumlar(4)

 1. Cevap yaz
  Süleyman yorumu:

  50×30ölcülerinde 5 yıllık halısahamı satıyorum
  Söküp başka yerde yeniden kurulumu yapılacak şekilde olduğu için alıp istediğiniz yerde yeniden kurulumunu yapabilirsiniz.
  İrtibat ***

  • Cevap yaz
   Fatih karataş yorumu:

   Hocam nasıl iletişim kurabiliriz ?
   ***

  • Cevap yaz
   Kenan aydın yorumu:

   Bir ulaşırsanız ***

  • Cevap yaz
   Ahmet yorumu:

   Ulaşabilir misiniz?

Yorumunuz