IQ’ya Faydalı Uğraş ve Hobiler

IQ Nedir?

Dilimizde de IQ olarak telaffuz edilen (intelligence quotient – zeka katsayısı) bireyin zekasal anlamda ulaşmış olduğu değerdir. Bu değer hayatta kalma mücadelesine de katkılı, genel yetenekler ve beşeri meziyetleri de kapsamaktadır. Akademik yolların yani eğitiminde katkı sağladığı IQ, zihinsel başarılar ile perçinleşen bir olgudur. IQ, müziğe, resime, sanata, tinsel yani ruhsal yeterliliğe ölçü olamayacağı gerçeği bir yana ancak IQ’yu destekleyen ve geliştiren uğraşlar ve hobiler mevcuttur.

Hepimiz kendimizi geliştirmenin önemini farkında bireyler olup, çocuklarımızın da kendine yetebilenden ziyade başarılı, tuttuğu işi başaran, bir yerde evet mümkün olduğunca yüksek IQ’lu bireyler olsun isteriz.

Peki nelerdir bu uğraş ve hobiler?

  • Sudoku ile tanışın: Sudoku bir çeşit bulmaca. Ancak zekaya fevkalade faydası var. Üstelik büyükler için olduğu gibi çocuklar için olan sudokularda mevcut. Bu bulmaca çeşidi ile zaman zaman gazete ve dergilerde karşılaşabileceğiniz gibi, muhtelif kitapçılarda sudoku kitapları da bulabilir, edinebilirsiniz. Eğlenirken gelişmek için sudoku muazzam bir seçenek olacaktır.
  • Müzik aleti çalabilirsiniz: Yine hem yetişkinler hem çocuklar için uygun ve geliştirici bir uğraş. Müzik aleti çalmanın ruhsal dinginlik sağladığı bir gerçek. Ayrıca zekaya da katkıları oldukça büyük. Sürekli ve düzenli olarak bir müzik aleti ile iç içe olan bireylerin IQ’larında yedi puanlık bir artış klinik olarak gözlemlenmiştir. Müzik aleti çalan çocukların da derslerinde daha başarılı olduğu uzmanların ortak görüşü.
  • Kitap okuyun: Kitaplar bambaşka dünyalardır. Kitapların insanlara sağladığı faydalar gerçek anlamda saymakla bitmez. Bir insan öğrendiği kadar vardır ve kitaplar bunun için fevkalade kıymetlidirler. Zeki insanların ortak hobi ve uğraşları arasında birinci sırada yer alan kitap okuma, onların başarılı olmalarında da çok büyük destek ve yardımcıdır. Kelime hazinenizin artmasından tutun, kendinizi ifade edebilme yeteneğinizin ve genel kültürünüzün  artmasına bir çok faydası bulunan kitap okuma ile duygusal zekanızın da gelişimine vesile olursunuz. Ayrıca okumanın yaşı yoktur diye boşuna dememişler. Her yaşta insan için kitaplar kitapçılarda sizler beklerken, herkesin keyif alarak okuyacağı türden kitaplar mevcuttur.
  • Bol yürüyüş yapmak: Yürüyüş yapmanın hem ruhsal hem fiziksel hem de zihinsel faydaları çok büyük. Açık havada yapılan yürüyüşlerin insana faydaları saymakla bitmez. Ayrıca zeka üzerinde de fevkalade olumlu etkileri olduğunu söyleyen uzmanlar hareketsiz yaşamın ise vücuda olduğu kadar yine zeka üzerinde de olumsuz etkileri olduğu görüşünde.
  • Ezber yapın: Sevdiğiniz şairlerin şiirleri ezberlenemenizi söylesek kulağa çok mu romantik gelir? Üstelik çok hoş bir aktivite, hobi değil mi? Ezber yapmanın zeka üzerinde olumlu etkileri mevcut.
  • Dil kurslarına katılmaya ne dersiniz?: Bir dil daha öğrenseniz ne güzel olur! Kariyerinizde de pozitif etki sağlayacak yeni bir dil, ayrıca zekanız üzerinde de büyük faydalara vesile oluyor. Yeni öğreneceğiniz kelimeler ve yapacağınız pratikler büyük oranda zekanız da gelişim sağlayacaktır.
  • Resim yapabilirsiniz: Yediden yetmişe kimin önüne rengarenk boyaları koyarsanız koyun gözlerinin parlamasına vesile olursunuz. Şekiller çizmek, kalemle bir şeyler yaratmak, renkler ile oynamak, çizdiklerinizi renklendirmek zekanız kadar ruhunuza da çok iyi gelecektir. Üstelik resim yapmak her yaştaki insanın severek yapacağı bir hobidir. Yaptığınız resmin çok güzel olması önemli değil. Size iyi gelmesi önemli olan.

Beyine Fayda Sağlamak

Hepsi de oldukça keyifli ve zevkli uğraşlar değil mi? Yaparken mutlu olacağınız ve zekanız üzerinde olumlu etkiler yaratabileceğiniz bu uğraşları çocuklarınız ile de yapabilir, onlara da aşılayabilirsiniz. Bu uğraşları hobi edinen biri ömür boyunca gelişimine fayda sağlayacaktır. Pahallı kurslara, pahallı eğitimlere değil, zevkle ve heyecanla uğraş vereceğiniz hobilere yönelmeniz size bu anlamda çok şey katacaktır. Üstelik bu uğraşlar ve hobiler ileri ki zamanlarda olası beyin rahatsızlıklarını ve hastalıklarını da önemli bir oranda önlemektedir. Ayrıca kaliteli bir uykunun da zeka gelişimi için son derece önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, özellikle çocuklar için uykunun önemini unutmamak gerektiğin altını çizmekteler. Müzik dinlemenin de zeka gelişimi üzerinde etkisi de elbette tartışılmaz.

Müzik dinlemek ruhu da canlandırmakta. Özellikle müzik dinleyen çocuklarda sayısal derslerdeki başarı oranı artmakta, klasik müzik dinleyen çocukların büyüdüklerinde ayrıca çok daha sağduyulu oldukları görülmüştür.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Burada yer alan; blog, bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

IQ’ya Faydalı Uğraş ve Hobiler

okuma süresi: 2 dk
0