Yatırımcı Arıyorum

Kuyumcu Dükkanı Açmak

Kuyumculuk Sektöründe İş Kurmak

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de altın ve mücevherat pazarı oldukça büyük ve fevkalade rağbet görmekte. Tüm dünyada kuyumculuk sektörüne ait pazar yüz elli milyar dolar civarında rakamlarla izah ediliyor. Bu büyük pazarın en güçlü ayakları ise Hindistan, Rusya, Çin ve Türkiye olarak gösterilmekte. Bu da ülkemizde muazzam bir iş fırsatı doğurmakta.

Mağaza konsepti ve lokasyon doğru yakalanabildiği taktirde ise kazancınızın büyüklüğü ise son derece tatminkar olacaktır. Halk dilinde sarraf olarak ta anılan bu meslek kuyum sanatından gelmektedir.

Kuyumculuk Mesleği

Kuyumculuk işini basit bir iş olarak görmek büyük bir yanılgı olacaktır. Süryanilerden bu yana uzanan kökü ile bu meslek, ciddiyet istemekte ve pazarlama hususunda tecrübeli olunmasında büyük fayda vardır. Bir süre kuyumcunun yanında çalışmış olan kişiler bu işe çok daha çabuk hakim olabilirler. Yeterli sermayeye sahip değil iseniz bu noktada kobi kredileri imdadınıza yetişecektir. Bu işi franchising olarak yapabileceğiniz gibi tek başınıza da mesleğe atılabilirsiniz.

Bunun için işe hakim olmanız ve kuyum ustaları ile hukukunuz olması son derece önemli. Aksi halde bir başınıza ayakta kalabilmeniz na mümkündür. Belirli teminatlar karşılığında muhtelif firmaların ürünlerini mi vitrininize koyacağınız ya da kendi ürünleriniz ile mi hizmet vereceğiniz noktası da titizlikle karar vermeniz gereken başka bir konudur.

Altın Piyasası

Altın piyasası hakkında öğrenilmesi gerekenler, altın nasıl alınır, satışı nasıl gerçekleşir, hangi tür ürünler nerelerden temin edilebilir bunlar son derece önemli ve işinizi ayakta tutacak sorunlardır. İş planınız mutlaka olsun ve hatta iş planınızı uzman bir kişi ile birlikte hazırlayınız.

Kuyumcu Dükkanında Neler Satılır?

Değerli taşlar, mücevherat ve altın kadar önemli olan nişan yüzükleri ve alyans kategorisi de bir kuyumcu için fevkalade önemlidir. Nişan yüzükleri ve alyans grubuna vereceğiniz önem ve müşteri çekmek için yapabileceğiniz muhtelif promosyonlar, size artı kazançlar sağlayabilir. Bölgenizdeki kuyumcu dükkanlarını inceleyerek eksikleri görebilir ve siz bu eksikleri fırsata çevirebilirsiniz.

Bu hususta yaratıcı olmanızda da fayda olacaktır. Örneğin bölgenizdeki kuyumcularda saat eksikliği göze çarpıyor ise siz kıymetli markaların saatlerini de seçenekleriniz arasına alabilirsiniz. Eğer eleman alacak iseniz kuyumculuk tecrübesi olan, güvenilir, referans verebilecek ve deneyimli olduğu kadar yetenekli bir eleman almaya da çok dikkat ediniz. Yetenekli bir eleman kar oranınızı yükseklere çıkaracaktır.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan kuyumcu mağazası iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Kuyumcu Güvenliği

Kuyumculuk mesleğinde en önemli noktalardan biri hiç şüphesiz güvenliktir. Dükkanınızda oldukça büyük meblağlarda ürünler bulunacağından en başarılı güvenlik şirketlerinden biri ile çalışmak ve güvenliğinizi sağlamak son derece önemli, hatta zorunludur. Sadece altın değil mücevherat, zümrüt, elmas, yakut gibi birbirinden değerli ve pahalı ürünler bulunduracağınız için güvenlik son derece hayati bir konudur. Kırılmaz cam, polis irtibatlı hassas alarmlar sizin için olmazsa olmazlardan olmalı.

Altın piyasasının kalbinde bulunan bir meslek olan kuyumculuk, bu hassas ve esnek piyasaya bağlı olduğundan manevralarla karşılaşmanız son derece olağandır. Bu manevralar karşısında sükunetinizi koruyabilmek ve kriz yönetiminde başarılı olmak son derece önemlidir. Ancak doğru lokasyon seçimi ve beşeri anlamda çevresel gücünüz ve pek tabii sadık müşterilerinizin oluşu sizi bu manevralardan çok daha kolay çıkmanızı sağlayacaklardır. Bu meslekte daha önce çalışmadıysanız ve işi kotarabilecek kadar bilgi sahibi değilseniz netice maddi ve manevi bir hüsran olabilir. Bu sebeple meslek eğitimi almanız yahut bir kuyumcunun yanında çalışarak işi öğrenmeye çalışmanız son derece faydalı olacaktır.Online Kuyumculuk Yapmak

Bugün kuyumcularda online satışa yönelmiş durumda ve sosyal medya kullanmaktadırlar. Bu hususu da atlamamalı ve bunun yanı sıra reklam konusuna da önem vermelidir. Online Kuyumculuk

Kuyumcu olarak itibarınız fevkalade önemlidir. Şöyle ki, örneğin; henüz tamirat ve tadilat için bir ustanız yok ise sadece iş almak için işi almayın ve sonradan mahcubiyet yaşamayın. Ayrıca ilgili esnaf odaları ve ticaret odası kayıtlarını, itfaiyeden yangın önemli alınmıştır raporu ve ticaret sicil gazetesi fotokopileri de ihmal edilmemeli, personelleriniz hakkında Cumhuriyet savcılığından yeni tarihli sabıka kaybı istemeyi de unutmayınız. Yine de evraklarınız da eksik veya sorun yaşamamak için lokasyonunuzun bağlı olduğu belediyeye mutlaka başvurunuz. Her mesleğin zorlukları olduğu aşikar ancak kuyumculuk mesleği çok daha fazla itina ve titizlik isteyen bir iştir. Siz işinize titizlik gösterdiğiniz taktirde kuyumculuk mesleği de size oldukça iyi kazançlar sağlayacaktır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz