Yatırımcı Arıyorum

İş Kurarken ve Çalışırken Motive Kalmak

İş Hayatında Motivasyon

Bir iş kurdunuz, işleriniz yolunda. Yeni müşteriler geliyor ve mevcut müşterileriniz de işletmenizdeki memnuniyeti insanlara yayıyor. Rüya gibi öyle değil mi? Sonra, bir sonraki ay geliyor. Müşterileriniz başka işyerlerini tercih etmeye başlıyor ve rüyadan uyanıyorsunuz. Motivasyonunuz kayboluyor.

İş kurarken ya da çalışırken motive olmak ayrı bir çaba gerektirir. Her iki durumda da, motivasyonunuz işinizin büyümesini etkiler. Zor zamanlar geçirdiğiniz dönemlerde, hiçbir şey yapmak istemezsiniz ve tüm günü evde moral bozukluğu ile geçirmeyi tercih edebilirsiniz.

İş Kurarken Motive Olmak

Özellikle bir iş kurarken, motivasyon büyük önem taşır. Zamanın tamamında motive olmak gerçekçi bir beklenti değildir, ancak işinizde bir büyüme elde etmek için ve motivasyonunuzu devam ettirmek için stratejilerinizi kullanmanız gerekir.

 • Kendinize Bolca Zaman Ayırın

İş kurma koşuşturması sırasında kişinin kaybolduğunu hissetmesi oldukça yaygındır. Uzun iş saatleri, gelen her mesaja yanıt vermek, potansiyel her işi kovalamaya çalışmak, bir süre sonra siz farkına varmadan, işinizden nefret etmenizi sağlar. İş, tüm hayatınızı ele geçirmiştir.

Bir süre sonra iyice yorulduğunuzu hissedersiniz ve işlerle ilgilenmek sizi daha çok yormaya başlar. Bu durum ruhsal yaşamınızı da olumsuz etkileyecektir. Tüm bunları yaşamamak için belli aralıklarla mola vermeniz gereklidir. Kendinize motivasyon molaları verin.

İş üzerine değil, kendinize yoğunlaşın. İşe değil kendinize planlama yapın. İş modunuzu kapatın ve küçük bir tatile çıkın. Daha güçlü geri gelebilmeniz için kendinizi tabiri yerinde ise, şarj etmeniz gerekecektir.

 • İnsanlarla Bağlantı Kurun

Kendi başına bir iş kurmayı deneyebilirsin ancak bir süre sonra başkalarını da işine dâhil etmen gerekebilir. Çalışanlar, sanal asistan ya da stratejik ortaklık gibi.

Tutarlı motivasyon, diğer motive olmuş insanlarla deneyimlerinizi paylaştığınızda gelir. Fikir sahibi olmak, bağlantı kurmak ve girişimcilik yolculuğunuza yardımcı olabilecek girişimcilerle tanışmak için zaman ayırın.

 • Anında İlham Kaynaklarına Sahip Olun

Hiç kimse zamanının yüzde 100’ünü motive bir şekilde geçirmez, ancak doğru ilham kaynakları ile anında motive olabilirsiniz. İlginizi çeken videolar izleyin, makaleler okuyun ve akşam da sevdiğiniz bir filmi izleyin. Canlı bağlantılara katılın ya da bir şarkı dinleyin. Bu, gün içerisinde iş arasında motivasyon sağlayacaktır.

Büyük girişimcilerin hayat hikâyelerini iş ile ilgili stratejilerini okuyun. Kendinizi kötü hissettiğinizde sizi neşelendirecek şeyler izleyin. Bozuk moral, kötü motivasyonu tetikler. Bunun için kendinizi ne zaman yorgun ve moralsiz hissederseniz, neşelenmeye çalışın. Sizi güldüren bir arkadaşınız varsa, durmayın hemen onu arayın.

 • Bir İşletmeden Daha Büyük Bir Misyona Sahip Olun

Herhangi bir başarılı işe göz attığınızda bunun ekipmanlardan, pazarlamadan ya da kimin sorumlu olduğundan daha fazlası olduğunu göreceksiniz. Başarılı işletmeler, bir vizyon ya da misyon etrafında inşa edilmiş işletmelerdir. Bu iki kavram işletmelerde, insanlara yardım etmek ve dünyayı değiştirmek temel amacı ile işin şekillenmesine neden olan itici bir güçtür.

Sürekli ve tutarlı motivasyon, işinizi para kazanmaktan daha büyük bir fikir etrafında kurduğunuzda gelir. İşletmenizin hizmet verdiği kişilerin yaşamlarını etkileyecek bir iş oluşturun. Özgürlük ve finansal güvenlik yaratan bir iş. Misyonunuz ve gerçekleştirdiğiniz eylemleri şekillendiren değerler konusunda net olmalısınız.

Bir iş kurmak, bir hayal inşa etmektir ve bir girişimci olarak siz de hayalinizi inşa etmektesiniz. Zor zamanları atlatmak için iyi bir motivasyona sahip olmanız gereklidir. Herhangi bir öz disiplin ve motivasyon eksikliği, genelde arka plana atılan kişisel gelişimi ve aileyi de etkileyebilir. Bir girişimci, daha iyi bir iş lideri olmak için motive kalırken, aynı zamanda işe odaklanmayı nasıl sürdürür? Yanıt çok basit. Zaman, özveri ve pratiklik.

İş kurduktan sonra işyerinizde daha başarılı olmak için, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan işletmecilik bloglarını inceleyebilirsiniz.

Çalışırken Motive Kalmanın Yolları

Özellikle yoğun iş hayatında çalışırken iş stresi, günlük koşuşturma, işlerin istendiği gibi gitmemesi ya da bazı aksaklıklar nedeniyle motivasyonunuz düşebilir. Motivasyonunuzu güçlendirmek için kendinize bazı stratejiler geliştirebilir ve aktivitelere katılabilirsiniz.

 • Misyon ve Vizyon Beyanı

Her işletmenin, kuruluşun daha geniş hedeflerini, kültürünü ve altında yatan temel değerleri tanımlayan bir misyonu veya vizyon beyanı vardır ve olmalıdır. Özellikle organizasyonun yönünü belirlemek ve paydaşları motive etmek için kullanılır. Aynı nedenlerle her girişimci kendi kişisel misyon beyanını belirlemelidir.

Burada önemli olan, görev ifadenizi yazmak, yanınızda taşımak, yüksek sesle okumak veya ezberlemektir. Girişimci olma amacınız hakkında sürekli bir hatırlatma görevi görmelidir.

 • Bir Plan Yapın

Tıpkı iş dünyasında olduğu gibi bir misyon beyanı, üzerinde uygulama planı olmadan bir işe yaramaz. Kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler de dâhil olmak üzere, kişisel ve profesyonel planınızı da geliştirmeli ve yazmalısınız.

Bu plan organik olduğundan ve kişisel mesleki koşullarınız değiştikçe, planda değişeceğinden her değişimde düzenleme yapılmalıdır. Buradaki amaç, kişisel olarak neyi başarmak istediğinizi ve bunu nasıl başaracağınızı net bir şekilde anlamaktır.

 • Bir Rutinle Başlayın

Kendinizi motive etmek, başlamakla ilgilidir. Bu nedenle, her güne harika bir sabah rutini ile başlamalısınız. Bu, zihninizin uyanık, odaklanmış ve yeni alışkanlıklar yaratmaya hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Her saban rutininizin bir parçası olarak, planınızı gözden geçirmek ve geliştirmek için zaman harcamalısınız.

 • Kendinize Zaman Ayırın

Girişimciler, gün içerisinde kendilerini işlerine kaptırdıkları için zaman ilerledikçe, kendilerini yorgun ve motivasyonsuz hissederler. Bu nedenle gün içerisinde kendinize kişisel zaman ayırmanız önemlidir.

Bu süre zarfında yürüyüşe çıkmak, düşünme ve meditasyon yapmak ve egzersiz yapma esnekliğini kendinize tanımalısınız. Ayrıca yemeklerinizi düzenli yiyin ve düzenli su için. Bu iki alışkanlık, odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

 • Zamanlama ve Hatırlatıcılar

En basit bir planla bile, bir rutinde kalmak zor olabilir. Bu nedenle, belirlediğiniz önemli görevler ve günlük hedefler için gün boyunca hatırlatıcılar belirleme alışkanlığı geliştirin. Kendinizi, göreve odaklanmanız gerektiğini hatırlatmak için sesli alarm kullanabilirsiniz. Örneğin, Facebook’tan çıkın ve işinize geri dönün diyen bir sesli alarmı akıllı telefonunuzdan rahatça uygulayabilirsiniz.

Masa takviminize sizin için önemli zamanları yazın. Projelerin bitiş tarihini, teslim etmeniz gereken raporların tarihini ve vergi ödeme tarihlerini yazın. Böylece önemli şeyleri unutmamış da olursunuz.

 • Kendinizi Ödüllendirin

Ödülleri herkes sever, özellikle kendimize gelirse. Bir hedefe ulaştığınızda ya da bir alışkanlığı sürdürmeyi başardığınızda kendinizi ödüllendirmeniz, motivasyonunuzun da artmasını sağlayacaktır. En sevdiğiniz etkinliğe katılın. Bir konsere gidin, sevdiğiniz pastadan yiyin ve kendinize çiçek alın. Çiçeklerin mutlu edici bir gücü vardır.

Küçük ya da büyük hangi işi başarırsanız başarın, kendinizi ödüllendirmeniz her zaman daha büyük işler yapmanıza motivasyon katkısı sağlayacaktır.

 • Arkadaşlarınızla İletişim Kurun

En yakın arkadaşlar her zaman bir numaralı motivasyon kaynağıdır. Hem bireysel hem de ortak hedefler doğrultusunda motive olmanıza yardımcı olmaları için arkadaşlarınızla ya da meslektaşlarınızla iletişim kurun. İş çıkışı kendinizi hemen eve kapatmayın. Arkadaşlarınızla buluşun ve zaman geçirin.

 • Pozitif Kalın

İnsanları neyin mutlu ettiğine dair tek bir yanıt yoktur. Pozitif olmak motivasyonunuzun sürekli olarak yüksek kalmasını sağlayacaktır. Olumsuz düşünceler olumsuzlukları da beraberinde getirir. Büyüklerimizin de dediği gibi, olumlu düşün olumlu şeyler olsun.

İşinizde sürekli moral bozukluğu ve stresli bir şekilde gezdiğinizde, bu hem işinize, hem çalışma arkadaşlarınıza hem de müşterilerinize yansıyacağından, hem kendi motivasyonunuzu yitirmemek hem de insanları olumsuz etkilememek için pozitif kalmalısınız.

 • Sağlıklı Bir Uyku

Kişisel motivasyon için, iyi bir gece uykusunun değerini asla küçümsemeyin. Gece uykunuzu aldığınızda ve sabaha daha dinç uyandığınızda, tüm gününüz daha motive olmuş geçer. Aksi halde huysuz, yorgun, sinirli ve işine odaklanamamak gibi olumsuzluklarla, tüm gün başa çıkmak zorunda kalabilirsiniz.

Çalışırken motive kalmanın yollarını bulmak aslında sizin kendi belirleyeceğiniz taktiklerle daha da arttırılabilir. Spor yapmak, iş çıkışı dinlendirici ya da işle ilgili kurslara katılmak, mini seyahatlere çıkmak ve en önemlisi sevdiklerinizle vakit geçirmek, sizi mutlu edecek ve motivasyonunuzu artıracaktır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz