Yatırımcı Arıyorum

İş Makineleri Girişimcisi Olmak

İş Makineleri ile Para Kazanmak

Değerli Kobi Vadisi ziyaretçileri, sizlerin de bildiği gibi; yazılarımızın konularını yurdumuzun ekonomik faaliyetleri, iş alanları, istihdam ve yatırım alanları oluşturmakta. Bu bağlamda Ülkemizin 2023 yılı kalkınma hedeflerinden nerede ise tüm yazılarımızda söz etmekte gelişmeler hakkında bilgi aktarmaktayız.

Ülkemizin 2023 yılına kadar gerçekleştirip sonlandıracağı dev yatırım projelerinin bir kısmı şimdiden bitme aşamasına gelmiş iken bir kısmı devam etmekte tüm ülkede ve tüm alanlarda. Alt yapı, inşaat, ulaşım, kentsel dönüşüm, enerji sektörlerinde ve alanlarında gerçekleşen yatırım faaliyetleri hayata geçerken sözü edilen sektörlerin tüm alt dallarını, yan sanayilerini de harekete geçirmekte ülkemizdeki ekonomik etkileşim birbirini tetiklemektedir.

Makine sanayi sektörü doğal olarak bu süreçten etkilenmekte bunca faaliyetin makinelerin kullanımları ihtiyacını artırması, makinelere duyulan ihtiyacı artırması kaçınılmaz bir sonuçtur.

İş Makinelerinde Pazarın Durumu

Türkiye’deki iş makineleri pazarının rakamsal büyüklüğü 3,5 Milyar Dolar Türkiye İş Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), pazara sahip çıkıyor, ticaret hacmimizin büyümesi için faaliyetler gerçekleştiriyor. 2016 yılı itibari ile İş Makineleri sektöründe dünya sıralamasında en hızlı büyüyen 3. ülke konumundaydık.

2023 hedeflerinde İş Makineleri sektörünün 30 Milyar dolarlık büyümeye kavuşması, ihracat Pazar büyümesinin ise 10 Milyar Dolar’da gerçekleşmesi gerektiğini belirtiyor kaynaklar. Sadece kentsel dönüşüm projesi için harcanacak rakamın 400 Milyar Dolar olması yerli yatırımcıları olduğu kadar yabancı yatırımcıları da ülkemizde yatırım yapmaya teşvik etmekte, büyümenin %100 gerçekleşeceği öngörüsü tüm yatırımcıların yüzünü güldürmekte.

 • Toprak taşıma sektöründe pazarın büyüklüğü 1,3 Milyon Dolar
 • Beton ekipmanlarında 214 Milyon Dolar Pazar büyüklüğüne sahibiz
 • Japonya’dan ithalatımız 321 Milyon Dolar
 • Cezayir’e ihracatımız 43 Milyon Dolar
 • 2003 yılından 2015 yılına kadar İş Makineleri Pazarı %15 büyümüş
 • 2023 yılına kadar beklenen büyüme %10
 • İş makinelerinde 2030 yılına kadar 30 Milyar dolar büyümüş bir pazara kavuşması hedefleniyor

Türkiye’de 2023 yılına kadar planlanan yatırımların maliyeti 720 Milyar Dolar ve bu faaliyetlerin hepsinde iş makineleri kullanılacak.

İş ve İnşaat Makineleri fuarı 6-9 Eylül’ de CM Expo Center Antalya’da gerçekleşecek. Böyle bir toplantının neden Antalya’da gerçekleştiği sorusunun cevabını yetkililer, lojistik olanakların kolaylığı ile açıklamışlar. 130 şehirden 250 seferin gerçekleştirilebildiği Antalya Balkanlar, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir konumda bulunmaktadır ulaşım olanakları ile.

22 ülkeden 2400 yabancı satın almacının katılacağı fuara 250 üretici ve 20.000 ziyaretçinin iştirak etmesi bekleniyor.

İş Makinelerinde Kredi Koşulları

İş makinesi alacak yatırımcı adaylarımız için bankalar kredi veriyor ya da KOSGEB kredilerinden yararlanmanız mümkün. Yatırım ve Makine Ekipman Kredisi adı altında gerçekleşen kredi uygulamalar ile yatırımcı adaylarına kredi faizleri düşük tutulmakta.

İŞ MAKİNELERİNİN KİRALANMASI

İnşaat şirketlerinin en fazla ihtiyaç duydukları ekipmanlar iş makineleridir ve genellikle kiralayarak faaliyetlerini sürdürüyorlar çalışmalarında çok fonksiyonlu iş makinelerini kiralamak maliyetleri önemli miktarda geri çektiği için tercih edilmekte.  Makinelerin kiralama ücretleri 7.000 ile 10.000 arasında değişmekte.

İŞ MAKİNELERİNDE E-TİCARET

E-TİCARET uygulaması tüm sektörleri zaman içinde internet ortamına çekmeye başladı. Kolay erişilebilirliği, sonuca ulaşmanın saniyeler sürmesi, iletişimin dünyanın öbür ucu ile bile en hızlı biçimde gerçekleşmesi, teknolojinin sağladığı diğer olanaklarla entegre kullanımı sanal ortamda ödeme yapılabilmesi kolaylıkları ile çağa ayak uyduran her kurum tarafından tercih ediliyor.

İş makineleri satışı, iş makineleri kiralanması faaliyetlerinden başka bu alanda iş makineleri yedek parçalarının satışı da sektörün alt dalını oluşturmakta. E-Ticaret ortamında gerçekleştireceğiniz ticari faaliyetlerde muhatabı olduğunuz şirketin bilgilerinin doğruluğunu teyit edin, hakkında tam bilgi sahibi olun.

İş Makineleri Sektörüne Distribütörlerin Etkisi

Gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre iş makineleri sektörünün ihtiyacı %80 oranında distribütörler ve %20 oranında imalatçılar tarafından karşılanmakta. Sektör 2007 yılından beri büyüme göstererek ilerliyor. Türkiye iş makinelerinde Avrupa’nın 4. büyük pazarı durumunda bulunuyor. Türkiye’nin hedefi 2023-2030 yılları arasında Avrupa’nın en büyük pazarı olmak arzusunda, Türkiye’nin iş makineleri ihtiyacını %70 oranında yabancı firmalar, %30 oranında Türk firmalar karşılamakta.

İş Makineleri Sektörü Türkiye’nin dev yatırımlarını gerçekleştirmeye başladığı günümüzde iktisadi hayatın parlayan incisi durumunda bulunuyor. Uzun yıllardır ticaret hacmi sürekli büyüme göstermiş, dev yatırımların gerçekleştirilme sürecinde sektörün büyük bir hızla büyüme göstereceği hem yerli hem yabancı yatırımcıların aynı görüşte olduğu bir konu.

İş yaşamına Bayi veya Distribütör olarak katılmayı düşünüyor iseniz; Kobi Vadisi Bayilik Veren Firmalar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Yusuf yorumu:

  İş makineleri girişimcisi derken burda acaba bize düşen fazife nedir yani biz bu makinleri kiralayıp çalıştırıp inşaat yapmaktanmı bahsediyorsunuz acaba

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Merhaba, paylaşmış olduğumuz iş fikirlerinde Türkiye piyasasına uygun olan iş modellerine yönelik bilgiler paylaşıyoruz. Amacımız asla; sizin gibi girişimcileri yönlednirmek değildir. Sadece merak edilenler hakkında araştırmalar yapıp, bilgi paylaşımı yapmaktır.

Yorumunuz