yatırımcı arıyorum

Tıbbi ve Aromatik Bitki Pazarı

Türkiye’de hızla büyüyen pazarlardan biri tıbbi ve aromatik bitkiler pazarı. Bu yüzyıla damgasını vuran sağlıklı yaşam çalışmaları, hastalıkları önleyici tedbir içeren hekimlik yaklaşımı, organik tarıma dönüş faaliyetleri ile eskiden olduğu gibi hormon içermeyen doğal gıdalara dönme çabası bitkilerin önemini anımsatırken, bitkilerin hayatımızdaki kullanım alanlarını genişletti.

Tıbbi Bitki Ticareti

2017 yılı baharında Basında yer alan İzmir Ticaret Borsası’nın araştırma raporuna göre, dünyada faydalanılan 70.000 Bitki çeşidinin 25.000 Türü tedavi amaçlı kullanılırken, 3000 türü gıda olarak tüketiliyor.

DÜNYADA

 • 2000 yılında Tıbbi Aromatik bitki pazarı büyüklüğü 60 Milyar Dolar
 • 2015 yılında Tıbbi Aromatik bitki pazarı büyüklüğü 95 Milyar Dolar

TÜRKİYE’DE

 • Reçeteli ilaç pazarı 22 Milyar Lira
 • Bitkisel ürün 4 Milyar Lira
 • Sağlık ürünleri 4.5 Milyar Lira
 • Aktarlardaki bitki çeşidi 200 civarında

Tıbbi ve Aromatik Bitki İhracatı

Veriler Türkiye’nin Tıbbi ve Aromatik bitki ihracatından her yıl elde ettiği gelirin 140 Milyon Dolar olduğunu söylüyor. Dünya pazarına bakıldığında ülkemizin tarım kapasitesi ve ürün çeşitliliğindeki yeterliliği ile değerlendirildiğinde Türkiye gelirinin dünya pazarı içinde hızla büyüyen bu sektörün bir üyesi olarak çok daha iyi bir konumda bulunması gerektiği sonucu doğuyor.

ULUSLARARASI ÖNLEMLER

1. Uluslararası Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Kongresi 10-12 Mayıs tarihleri arasında Konya’da toplanır, kongreye 1543 kişi katılır özellikle sağlığa faydalı olan bitkilerin yanlış kullanımları neticesinde ortaya çıkabilecek zararları üzerinde durulur, çözüm önerileri tartışılır.

Bitkisel ilaç sanayinin kalkınması için desteklenmesi, ihraç ürünlerinin pazardaki büyüme hızını artırmanın çareleri, bu alanda üretim yapacak olan kimselerin eğitilmesi sureti ile Türkiye’nin büyüyen dünya pazarı içindeki payını büyütmesi, pazarını genişletmesi konuları kongrenin diğer gündemini oluşturur.

Türkiye’nin 2023 yılı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Pazarında büyüme hedefi ihracatta 5 Milyar Dolardır

Hatay’da 2012 yılında Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi açılır, ülkemizde yetişen endemik (başka bölgede yetişmesi mümkün olmayan) bitkileri %10 kadarlık kısmının Hatay’da yetiştiği, Müzede 280 türün bulunduğu, Hatay’da bulunan toplam bitki türünün ise 2000’ den fazla olduğu belirtilmektedir.

ÖNEMİ

Avrupa’nın ihtiyaç duyduğu tıbbi kimyasalların girdisini oluşturacak pek çok bitki türüne sahip Türkiye bu neden ile dünyanın Tıbbi Bitkiler üretiminde en önemli ülkelerinden biri.

 • Dünya Kekik ihtiyacının Üçte İkisi Türkiye’de yetiştiriliyor bu yönü ile Kekik baharatın da dünya lideri konumunda bulunuyor.
 • Ada çayı, üretimi ve ihracatında Türkiye, dünya birincisi
 • Haşhaş üretiminde ve ihracatında Türkiye dünya birincisi
 • Defne yaprağı üretiminde ve ihracatında dünya birincisi

Türkiye’de Bitki Çeşitliliği

Türkiye’de bitki çeşitliliği On İki Binden fazla Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerde bulunan bitki türlerinin Üçte İkisini coğrafyasında bulunduruyor üstelik bu çeşitlerin Üç Bin kadar türü sadece Türkiye coğrafyasında yetişen endemik nitelik gösteriyor tüm bu özellikleri ile Türkiye, Tıbbi ve Aromatik Bitki potansiyeli açısından önemli bir ekonomik güç teşkil ediyor.

Tıbbi ve aromatik bitki üretiminin ülkemizde daha fazla teşvik edilmesi, ürün bazlı desteklemenin gerçekleştirilmesi, hasat sonrası ambalajlama faaliyetleri, paketleme, depolama çalışmalarının sürdürüleceği işletmelerin daha yüksek oranlarda faaliyete geçirilmesi sektörün ihtiyaçlarından.

2016-2017 ARALIĞI

Basında yer alan haberlerde Kekik, Ada çayı, Defne gibi bitkilerin ihracatında 2016 sonu verilerine göre Türkiye’nin 507 Milyon Dolar gelir sağladığı bildiriliyor. Dünya tıbbi bitki pazarında pazarın en büyük kısmını Çin’in aldığı belirtilirken, Türkiye’nin sahip olduğu yeterliliği daha yüksek oranda kullanarak sektörde rekabet şartlarını zorlaması, pazarda daha fazla söz sahibi olmaya çalışarak gelirini artırması gerektiğine de vurgu yapılıyor.

Tıbbi ve Aromatik Bitki yetiştiriciliğinin gelişmesi amacı ile 2016 yılı içinde Malatya ve ilçelerinde gösterme ve eğitme(Demonstrasyon) amacı ile Çörek otu, Kimyon, Tıbbi Nane, Fesleğen, Aspir, Kekik, Ekinezya, Kinoa bitkilerinin ekimi çalışmaları gerçekleştirilmiş 2017 yılı içinde sonuçları alınmış.

Trakya bölgesi için tıbbi bitki yetiştiriciliği çalışmalarına hız verilmiş. Tarım ve Kırsal kesimi Kalkındırma kurulu da tıbbi Bitki yetiştiriciliğine verilen önemi destekleme faaliyetleri içinde.

Ege bölgesinde Tarımsal Araştırmalarda Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Şubesi 1990 senesinde kurulmuş menemen, Bornova, Aydın ilinin de tıbbi bitki üretimi için uygun ekolojik yapıya sahip olması sebebi ile yatırıma uygun illerden olduğu vurgulanıyor.

4. Uluslararası Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu 2-4 Ekim 2018 tarihinde İzmir’de gerçekleşti

Ülkemiz sektör için bereketli bir cennet, devletimiz sektörü büyütmek, uluslararası platformda dünya pastasından daha büyük pay alabilmemiz için üreticiyi ve üretimi destekliyor, ülke içi sağlıklı tüketim ve kullanımı için bilinçlendirme faaliyetleri devam ediyor.kobi vadisi

Yorumlar(5)

 1. Cevap yaz
  Fahri Başpınar yorumu:

  Selamaleyküm ben fahri başpınar Adıyaman da ikamet ediyorum bu bölgenin dağlarında yetişen bitkiyi toplayıp pazarlamak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 2. Cevap yaz
  Hadi yorumu:

  Slm. ben iran türküyüm. İran’da “silybum marianum” ile yatırım yapıyorum, İran dışında ticaret yapmak istiyorum. Bana yardım edebilir misiniz?

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Sn. Hadi merhaba, yorumunuz için teşekkür ederiz. Şayet Türkiye içinde bir ticaret yapmak istiyorsanız, web sitemizde yer alan iş fikirleri kategorisi üzerinden size en uygun sektörü seçerek çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. veya yatırıma açık ilanlar sayfalarımızda bulunan yaklaşık 2000’den fazla ilanı inceleyip, anlık olarak iletişim kurabilirsiniz.

 3. Cevap yaz
  Osman yorumu:

  İnsanlara şunu ekin bunu yapın diye birçok akıl veriyorsunuz aromatik bitkiler ekince nereye satarım deyince kimse yol göstermiyor herkez klavye başından millete boş akıl veriyorsunuz ama nasıl satılır nere satılır deyince herkez köşe bucak kaçıyor.

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Kobi Vadisi platformu, Türkiye’nin en büyük iş fikirleri deposudur. Web sitemizde amacımız sizin gibi girişimcilere, Türkiye pazarına uygun iş modellerini paylaşmaktır. Takdir edin ki, paylaşılan iş modelinin en ince ayrıntısına kadar belirtmemiz elbette sağlıklı olmaz. Bunun en büyük sebebi, bölgelere veya şehirlere göre bazı kriterler değişkenlik gösterebilir. Ama yinede sorunuza cevap vermek gerekirse, ürünlerin satılabilecek en doğru noktası aktarlar veya ilgili sektörün fuarlarına katılmanız olabilir. Bu aşamada bir uzmandan destek almanız, daha yol gösterici olacaktır.

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Tıbbi ve Aromatik Bitki Pazarı

okuma süresi: 3 dk
5