Yatırımcı Arıyorum

İşletmeyi Sosyal Medyada Ön Plana Çıkartmak

İşyerini Sosyal Ağlarda Tanıtmak

Sosyal medya, etkili pazarlama stratejisi oluşturmak için ve organize olabilmek için en etkili yöntem. İşletmeler sosyal medyada açtıkları hesaplar ile hem satışlarını yapabilmekte hem de yeni müşteri portföylerini oluşturabilmektedir.

İşletmenizi ya da markanızı sosyal medyada nasıl öne çıkartırsınız?

Sosyal Medyada Etkili Olma Yöntemleri

İş dünyası çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Faklı sektörlerden binlerce işletme, pazar piyasasında aktif rol alarak çok geniş bir rekabet ağı oluştururlar. Bunlardan pek çoğu sanal ortamda bur satış mağazasına ya da sosyal medyada satış yapma imkanını elde etmiştir. Peki bir işletme ya da marka, sosyal medya platformlarında nasıl öne çıkartılır? Bazı taktiklere bir göz atalım.

Stratejinizi Geliştirin

Strateji Geliştirme sosyal medyada öne çıkmak için uygulanacak yöntemlerin başında gelir.  Bir içerik stratejisi planlamak ve sosyal kanallar için bir editoryal takvim (içerik takvimi) oluşturmak gerekir. İşletme bazen sosyal medyadaki paylaşımlardan zarar görebilir. Bunun engellenmesi için bir strateji dahilinde paylaşımlar yapılmalı ve satış için de strateji belirlenmelidir.

Hedef kitleye uyan sosyal içeriklere ulaşmak, sezonluk içeriklerin yanında işletmenin planladığı etkinliklerle ilgili içerik haritasının çıkartılması gereklidir.

Doğru Sosyal Kanallara Yatırım Yapın

Tüm sosyal platformlar kitlelere ulaşsa da bazı sosyal medya kanallarının ağı çok daha geniştir. Yani tüm sosyal medya platformları eşit şekilde yaratılmamıştır. İşletmenizi öne çıkartmak için doğru kanalları kullanmak zorundasınız. Örneğin B2B (Business to Business – Şirketten Şirkete) LinkedIn’de çok başarılı olurken, Instagram’da bu başarı görülmeyebilir. Yani hedef kitleye uygun bir platform bulunmalıdır.

Facebook Messenger. Aylık 300 milyondan fazla kullanıcısı var. Ve işletmenizin facebook messengerde aktif olması size artı puan kazandıracaktır. Facebook Messenger kullanımı bu alanda daha yeni olduğu için çok az rekabet olduğundan dolayı bu sisteme dahil olmanız ve ilerlemeniz için iyi bir fırsat sunacaktır. KOBİ’ler ve Sosyal Medya Yönetimi

Görselleri Kullanmak

İster video isterse bir fotoğraf karesi olsun, görselle her zaman sosyal içeriğinizle ilgili etkileşimi artırır. Fotoğraf ve video konusunda tecrübeniz yoksa, bu konuda tecrübeli kişilerle çalışmak daha iyi olacaktır. Görsellerin kaliteli olması gerekir.

Elinizdeki imkanlar dahilinde kaynaklarınız yeterli değilse yani fotoğraf makineniz, cep telefona kameranız ya da video çekim cihazınız yeterli değilse, işin uzmanı ile çalışın. Kaliteli görsel, bol müşteri demektir. Sosyal medyada, kaliteli görsellerden oluşan ve işletmenizi tanıtan bir görsel kütüphanesini muhakkak eklemelisiniz.

Tutarlı Bir Tema Oluşturun

Hesaplarınızda tutarlı bir tema oluşturmak, özellikle Instagram’da marka bilinirliği oluşturmanıza ve işletmenizi büyütmenize yardımcı olur. Logonuz ve temalarınız, sizin farklılığınızı yansıtmalıdır. Markanızın imajını yansıtacak, görsel olarak sizi ön plana çıkartacak ve çekisi kılacak tasarımları kullanın.

Sosyal Medya İzleyicisini Tanımak ve İhtiyaçlarını Tahmin Etmek

Hedef kitlenizi tanımak, hangi içerikleri yararlı bulduklarını ve etkileşimde bulunduklarını belirlemek hem satışlara hem de nasıl bir strateji geliştirilmesi açısından yararlı olacaktır. Araştırma yapmak, müşterinin ürünü ya da hizmeti tanımak için sorduğu sorulara yanıt vermeniz ve ürünü beğenip beğenmediğini belirlemeniz de sizin sosyal medyadaki başarınızı artıracaktır.

Sosyal Medya Analizinize Dikkat Edin

Belli dönemlerde yapacağınız analizlerle, müşterinin hangi ürünlere daha çok yöneldiğini, taleplerin hangi ürünler açısından daha çok olduğunu, müşterinin yaşı, cinsiyeti ve kişisel tercihleri konularındaki analizlerini belirlemeniz ve buna uygun hareket etmeniz de sizi ön plana çıkartacaktır.

Geri Bildirim ve Mesaj Butonu

Sosyal medya hesaplarında mümkün olduğunca, müşterinin geri bildirimlerine özen gösterin. Geri bildirim yapmalarına ya da sizinle mesaj yolu ile direkt iletişim kurulmasına özen gösterin. Çünkü geri bildirimler, sizin sunduğunuz ürün ya da hizmetin, kişiler üzerinde bıraktığı etkiyi de ölçmenize yardımcı olacaktır. Sosyal medya hesaplarınızda bir geri bildirim ya da mesaj butonu olsan ya da kişilerin yorum bırakmasına olanak tanıyın.

Hediye Çekilişleri Düzenleyin

Çekilişler, promosyon ürün dağıtımı her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Özellikle hediye çekilişleri çok daha fazla ilgi çeker. Bu yüzden belli zamanlarda oluşturacağınız çekilişler ile insanlara küçük hediyeler gönderin. Hediye almayı herkes sever.

Hediyeyi alan kişi, memnuniyetini belirtmek için sosyal medya hesaplarından paylaşım yapacak, insanlara tanıtımınızı yapmış olacak ve böylece her tanıtımda işletmenizi rakiplerinden öne çıkartacaksınız. En Popüler Sosyal Medya Siteleri

Sosyal Medyada İşbirliği Yapmak

Günümüzde sosyal medya ikonu olan birçok kullanıcı var. Örneğin bulunduğunuz şehirde böyle bir insan bularak iletişime geçip, kısa kısa reklamlar vermesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca bu tip reklam çalışmaları tamamen native reklam çalışma modeli olacağından, tam doğru hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz