Yatırımcı Arıyorum

İşyeri Dekorasyonunun Önemi

Her işyeri sahibinin bir ruhu, bir karakter özelliği vardır. Bu özelliklerini kurdukları iş yerlerine ya da ofislere yansıtırlar.

Bir iş yeri kurulacağı zaman yapılan dekorasyon da büyük önem taşır. Çalışanların rahat bir ortamda çalışması ve müşterinin rahat edebilmesi için, işyeri dekorasyonlarına da özen gösterilmesi gereklidir. Hiçbir çalışan kötü dekore edilmiş, havalandırma ve ısıtma tertibatının ya da teknik desteğin yeterli olmadığı bir ortamda çalışmak istemeyeceği gibi, müşteri de kötü döşenmiş mobilyaların olduğu, havasız ve küçük bir ofiste bulunmayı istemez. Bu yüzden işyerinin dekorasyonu çok önemlidir.

İşyerinin Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

İş yerleri, hizmet ve üretimin sağlandığı, insanların uzun saatlerini geçirdikleri, müşterilerin ve ziyaretçilerin ağırlandığı çalışma mekânlarıdır.

Ofis dekorasyonu yapılırken, önemli olan çalışanlar açısından rahatlığın ve huzurun sağlanmasıdır. Rahatlık ve huzur, verim demektir. Verim ise yüksek kazanç getirir. Bir işyerini dekore ederken, o işin gerekleri yerine getirilerek dekorasyon sağlanmalıdır. Emlak ofislerinin iç tasarımı başka, reklâm ajanslarının iç tasarımı başka yapılır. Yani personelin verimliliği ön plana çıkartılarak, işin gereklerine uygun dekorasyon yapılmalıdır.

İşyerinin geniş ve havadar olmasına özen gösterilmelidir. Artık bunun bilincinde olan pek çok işyeri sahibi geniş metrekareli ve geniş camlı işyerlerini tercih etmektedir.

İşyerinin iç dekorasyonu yapılırken, personelin çalışacağı bölüm, müşterinin ağırlanacağı bölüm, toplantı odası, ikramların hazırlandığı mutfak ve geniş tuvaletlerin bulunmasına özen gösterilmelidir.

Düşük enerjili küçük aydınlatma yerine daha büyük ama enerji tasarruflu aydınlatmalar ortamı daha ferah gösterecektir. Ancak ışıklar gözleri rahatsız etmeyecek parlaklıkta olmalıdır.

Çalışanların dışarıdan gelen gürültü ve yüksek sesler nedeniyle dikkatlerinin dağılmaması için gerekli tedbirlerin alınması da çok önemlidir.

İşyerinin sürekli olarak temiz ve hijyen tutulması açısından temizlikleri düzenli olarak yapılmalı, havalandırma ve ısıtma sistemleri de belli dönemlerde bakımdan geçirilmelidir. Mutfakta en az 1 personel bulunmalıdır. Personel ya da müşteri çay ya da kahve istediğinde bunu yapmak için diğer ofis personelinin zaman kaybına yol açmamalıdır.

İşyerinde Kullanılacak Mobilyaların ve Teknik Cihazların Seçimi

İşyerinde, personel için kullanılacak mobilyaların rahat ve ergonomik olması gerekmektedir. En az 1 çalışma masası, rahat bir koltuk ya da bilgisayar sandalyesi, kullanabilecekleri çekmeceli bir dolap ve kendilerini rahat hissedebilecekleri bir ortama ihtiyaç duyulur.

Ofislerin camları geniş ve ferah olması, hem gün ışığından bolca faydalanmak ve enerjiden tasarruf etmek için güzel bir seçenektir. Camların önünde gün ışığına engel olacak herhangi bir obje bulunmamalıdır.

Müşterinin kabul edildiği odalarda ise koltuklar rahat olmalı ve müşteriyi ya da ziyaretçiyi, ziyaret bitinceye kadar rahatsız etmemelidir. İşyeri dekorasyonunun güzel olması müşteriyi memnun etmek ve işi almanıza katkıda bulunmaktadır.

Toplantı odalarında genelde siyah ve beyaz renkte mobilya seçimi yapılıyor olsa da aslında renkli mobilyaların seçimi ortamın enerjisini yükseltecektir. Yeni model tarz masalar ve renkli sandalyeler diğer ofis ve işyerlerinin toplantı odalarına göre size farklılık katacaktır.

Bir iş yerinin en önemli kısımlarından biri de randevu ve belge işlerinin yürütüldüğü sekretarya bölümüdür. Bu bölümde biraz daha geniş ve uzun masaların tercihi, personelin rahat hareket kabiliyetine sebep olur aksi takdirde masada rahat bir çalışma ortamı sağlanamayacaktır.

İş yerinde kullanılacak telefon, fax, bilgisayarlar, internet ve ethernet bağlantıları, projeksiyon cihazları gibi teknik cihazlar, her zaman en son yenilenen ürünlerden seçilmelidir. Bu cihazların bakım ve onarımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır. İşyerinde Gerekli Olan Demirbaş ve Temel Ürünler

Raf ve dolapların seçiminde de özenli olunması gerekir. Çok fazla kalabalık dolaplar ortamda darlık yaratacaktır. Raflar ve dolaplar işlevine göre seçilmelidir. Rafların herhangi bir şekilde devrilip insan sağlığını tehlikeye atmaması açısından, duvara monte edilmesi önemlidir.

İşyeri / Ofis Dizaynı

Doğru mobilya seçimi çok önemlidir. Emlak ofisleri, avukat büroları gibi evrakların tutulması, korunması ve saklanması gereken iş yerlerinde, dolap sayısının fazla olması gerekmektedir. Mümkün olduğunca evrak odası yapılması daha rahat olacaktır.

Grafik tasarım işi yapan iş yerlerinde ise renkli bir ortam canlılık katacaktır. Elektrik işi ile uğraşılan iş yerlerinde ise, teknik alet ve edevatların muhafazası için biraz fazla dolap gerekecektir.

İş yerinin dekorunun güzel olması, iş yeri sahibinin işine gösterdiği özenin belirtisidir ve müşteriyi memnun eder. Hiç kimse çalıştığı yere özenmeyen kişilerle çalışmayı istemez. Unutulmamalıdır ki; iş yeriniz sizin aynanızdır, kişiliğinizi yansıtır. İş yeriniz, kimliğinizdir. sizin dış dünyaya açılan kapınızdır. Bu yüzden işyerlerinin dekorasyonuna özen gösterilmesi önemlidir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz