Yatırımcı Arıyorum

Yeni İşletmelerin Kâr Elde Etme Süreci

İşyerinin Kârlılık Süreci

Yeni işletmelerin kâr elde etmesi ve anında para çekme makinesi olması mümkün olsa da, şirketinizi ve kendinizi 6 ay boyunca desteklemek için, işletmenizde yeterli sermayeniz olması gerekir. İşyeri kurmak için açılış için yapılacak oda kayıtları, ruhsatnameler, ekipman alımı, personel maaşlarının ödenmesi için, en az 6 ay sizi ve işletmenizi idare edecek sermaye şarttır.

Dikkatli bir finansal analiz yaptığınız takdirde bu konuda daha iyi bir fikre sahip olabilirsiniz.

Yeni İşletmelerin Kâr Elde Etme Sürecinde Yapılacaklar

Yeni kurulan işletmeler, işin niteliğine göre ilk zamanlarda kâr da getirebilir, hiçbir getirisi olmayabilir de. Bu yüzden kâr elde etme sürecini hızlandırmak için tüm analizleri dikkatli yapmanız önemlidir.

Kesinti Analizi

Analiz yapmak, önerilen işinizin kârlılığını belirlemek için iyi bir yöntemdir. Ofis alanı giderleri, kamu hizmetleri, oda kayıtları, sigorta ödemeleri gibi sabit giderlerinizin tahminlerini yapın. Mal veya hizmet satışından elde edilen gelir ve satış maliyetlerinin düşülmesinden sonra her satış için brüt kârı hesaplayın. Brüt kârı, toplam satış fiyatına bölün ve brüt kâr yüzdesini elde edin. Ardından brüt kâr yüzdesini sabit maliyetlere bölerek kesinti analizini yapın.

Zaman Çizelgesi

Sabit maliyetleriniz ayda 5.000 TL ise ve kâr yüzdeniz %25 ise, örneğin 25’i 5.000 liraya bölerseniz, 20.000 liralık kazanç elde edersiniz. Bu, satış geliri için ayda 20.000 lira elde ettiğinizde, işletmenizin maliyetlerinizi karşıladığı anlamına gelir. Bundan daha fazla satış elde ettiğinizde, daha kârlı bir iş yapmış olacaksınız. İş planınız, işletmeniz açıldıktan 5 ay sonra size 20.000 lira aştığınızı gösteriyorsa, o zaman kâr etmeye başlayacaksınız.

Düzeltmeler

Zaman çizelgeniz, tasarrufunuz tükenmeden kârlılığa ulaşamayacağınızı gösteriyor ise, iş planınızı ayarlayın. Satış fiyatınızı artırabilir, sabit maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Örneğin daha az çalışan ve daha ucuz malzeme satın alma gibi, mal veya hizmet maliyetlerini düşürmenin bir yolunu bulabilirsiniz.

Bu seçeneklerin her biri, işinize hem zarar vermesine hem de yardım etmesine neden olabilir. Bu nedenle, hangi seçeneğin sizin için en iyi olacağı konusunda dikkatli düşünün.

Finansman

İşletmenizin çığır açan noktaya ulaşana kadar hayatta kalacağını düşünmüyorsanız, muhasebeciniz ya da finans uzmanınız ile görüşün. Kendi şahsi paranızı hatta almak, şirketin en iyi kontrolünü elinizde bulundurmanıza yardımcı olacaktır. Finans bulmak için, aile ve arkadaşlar da iyi bir seçenek olabilir, ancak bunu kişisel bir borç olarak değil, bir iş anlaşması olarak düşünmelisiniz.

Sözleşme hazırlayın, gerekli belgeleri imzalayın, şartları değerlendirin ve geri ödeme süresi hakkında bilgi sahibi olduklarından emin olun.

Yeni İşletmeleri Daha Kârlı Halı Getirme

Kâr, tüm giderlerinizi çıkardıktan sonra, işletmenizin sağladığı olumlu finansal kazançtır. Kâr elde etme yeteneği, işinizin hayatta kalması için önemlidir. Bu sadece, para kazanmaktan daha fazlasıdır. Aynı zamanda gelecekte yatırım yapmak ve işinizi büyütmek için fazladan fon kullanma yeteneği ile ilgilidir.

Kâr, nakit veya satışla aynı değildir ve bankadaki veya eldeki para değildir. Kâr, muhasebe sisteminizde “kâğıt üzerinde” temsil edilir. Daha kârlı olabilmek için kâr marjları ve kâr etkenleri kavramlarını anlamanız gerekir. Daha sonra satış gelirinizi, bireysel ürün ve hizmetlerden elde ettiğiniz kazancı artırmanın ve maliyetleri azaltmanın yolları da dâhil olmak üzere, kârınızı artırmak için stratejiler geliştirebilirsiniz.

Kâr hedefinizi, minimum satış gereksiniminizi hesaplamanıza ve kâr marjlarınız için en önemli ürünleri grafiğe eklemenize yardımcı olması için araçları, diyagramları ve tabloları kullanabilirsiniz.

Nakit Akışını Yönetme

Nakit akışınız, gelirden gelen ve giderler için dışarı çıkan paradır. İyi nakit akışı yönetimi, harcamalarınızı vadesi geldiğinde ödemek için her zaman paranızın olmasını sağlayacaktır. Nakit akışı düzgün yönetilmezse kârlı işletmeler bile başarısız olabilir. Kredi verenlerinize veya tedarikçilerinize ödeme yapmak için yeterli paranız yoksa bankalar öngörüde bulunabilir ve tedarikçiler malzeme göndermeyi kesebilir.

İşletmenizde nakit akışınızı etkileyebilecek birçok alan var. Müşteri ödeme koşullarının, tedarikçi ödeme koşullarının, kredi ödemelerinin, gelecekteki harcama kararlarının ve diğer kalemlerin nakit akışınızı nasıl etkileyebileceğini anlamak önemlidir.

Kâr Marjlarını Hesaplama

Brüt kâr marjınız, işletmenizin genel sağlığının önemli bir göstergesidir. Brüt kâr marjı, ürün veya hizmetlerinizdeki ortalama işaretlemenin doğrudan giderlerinizi karşılamak ve kâr etmek için yeterli olup olmadığını gösterir. İşletmenizin brüt kâr marjını hesaplamak için önce brüt kârı hesaplamanız gerekir.

Brüt Kâr

Brüt kâr, fiyatlandırma politikanızın, satış hacminizin ve satılan malların maliyetinin değerli bir ölçüsüdür.

Brüt kâr = Satış geliri – Satılan malların maliyeti formülü uygulanır. Bir işletme sahibi olarak bu,

En kârlı ve kârsız ürün gruplarınızın neler olduğunu anlamak için yaralı bir uygulamadır. Hatta bazı kârsız hatlar sunmayı bırakmaya ve en kârlı ürünlerinize odaklanmaya karar verebilirsiniz.

Kâr Hedefi Belirlemek

Kâr hedefiniz, hem sizin hem de işinizin geleceği için önemli olan önceden belirlenmiş bir dizi taahhüdü yerine getirmek için, ihtiyaç duyduğunuz para miktarıdır. Bir kâr hedefi belirlemek, eylemlerinizi ve stratejilerinizi (kâr faktörlerinizi belirledikten sonra) hedefinize ulaşmaya yönlendirmenize yardımcı olur.

Bir kâr hedefi belirlemek için aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Maliyetler (sabit ve değişken)
 • İşletme sahibinin yıllık geliri
 • İşletme giderleri (sabit ve değişken)
 • Borçlanma sermayesi getirisi
 • Risk getirisi
 • Gelecekteki büyüme için geri dönüş

İşletmeniz için uygun bir kâr hedefi belirlemenize yardımcı olması için iş danışmanınızla çalışmanız yararlı olacaktır.

Sabit (Genel Giderler) Maliyetleri

Sabit maliyetleriniz (genel giderler olarak da adlandırılır) üretim çıktısına bakılmaksızın alnı kalan dolaylı maliyetlerdir. Buna kira, kamu hizmetleri, iş tesisinizin bakım maliyetleri, lisans ücretleri, sigorta ve muhasebe gibi şeyler de dâhildir.

Değişken Fiyatlar

İşçilik ve hammadde maliyeti gibi doğrudan maliyetleriniz yalnızca bir ürün oluştururken veya üretirken gerçekleşir. Bu nedenle sabit maliyetler olarak sayılmazlar.

İşletme Sahibinin Yıllık Geliri

Gelirinizi hesaplarken, yaptığınız işi yaptırmak için bir çalışanınıza ödeyeceğiniz tutarı kullanmalısınız. Emeklilik ödenmesini içermelidir ayrıca şişirilmiş bir maaş olmamalıdır. İş Kurmanın İlk 90 Günü

Borçlanma Sermayesi Getirisi

Borçlanma sermayesi getirisi, yatırım yaptığınız sermayenin yeterli getirisini, en azından uzun vadeli banka faizine eşit olması ve aynı zamanda risk düzeyine dayalı ek getiriyi ifade eder.

Risk İçin Getiri

Beklediğiniz getiri, ilişkili risklere izin verir. Bur işletme yürütmek, bir bankaya para yatırmaktan daha fazla risk taşır. Riskin geri dönüşü, ilgili risklerle doğru orantılı olarak hesaplanmalıdır. Örneğin düşük olasılıkla çok spekülatif bir iş girişimine yatırım yaptıysanız, başarılı olursa, çok yüksek bir getiri oranı beklersiniz.

Gelecekteki Büyümeye Geri Dönüş

Bu, işletmenizin gelecekteki büyümesi ve gelişimi için yatırım yapmanız gereken miktardır. Birkaç yıl sonra tesislerinizi genişletmeniz, bir hizmet veya yeni ürünler sunmak için yenilikçi bir yol geliştirmeniz veya yeni bir pazarlama stratejisi geliştirmeniz gerekebilir.

Kâr Hedefinize Ulaşmak

Kâr hedefinize ulaşmak için, minimum satış gereksiniminizi hesaplamanız gerekir. Yani, işletme maliyetlerinizi artı kişisel finansman taahhütlerinizi karşılayacak yeterli gelir sağlayacak satış seviyesini (ciro) hesaplamanız gerekir.

Cironuz esas olarak şunlardan oluşur:

 • Satış hacmi
 • Satış fiyatı (yani maliyet fiyatı + Kar marjı)

Satış fiyatı ve kâr marjı, işletmeniz için yeterli gelir elde etmek için gerçekleştirmeniz gereken satış düzeyinin temel belirleyicileridir. Satış fiyatı ne kadar yüksek olursa, gereken satış hacmi o kadar düşük olur.

Aldığınız parayı, aldığınız her ürün için değişken maliyetlerinizi (malzeme ve doğrudan işçilik) karşılamanın yanı sıra, sabit maliyetlerinize ve kâr hedeflerinize katkıda bulunacaktır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorum(1)

 1. Cevap yaz
  Tümay karatay yorumu:

  Isıtma ve sogutma sisteminde uzun-süreli tekniker olarak çalıştım kombi ve klimalar simdi kendi isyerimi kurmak istiyorum nasil yardimci olabilirsiniz

Yorumunuz