Yatırımcı Arıyorum

İtibar Nedir?

İtibar Ne Demek?

Prestij Ve Saygınlık Nasıl Kazanılır?

Karakter bir kişinin kim olduğu, itibar ise başkalarının o kişi hakkında ne düşündüğüdür. Kişiler başkalarının kendisi hakkında ne düşündüğünü çoğu zaman önemserler, çünkü bu sosyal bir varlık olmanın getirisidir. Bunun yanında ben hiç önemsemiyorum diyenlerde elbette çıkacaktır. Fakat İtibarın ayrıca başkalarının o kişiye olan bakış açısını temsil ettiği düşünüldüğünde kritik derecede önemli olduğunu varsaymak doğru olur.

Kendine özgüveni ve saygısı olanlar bile, iyi bir itibar sahibi olmak isterler çünkü itibar çevresindekilerle ilişkilerinde önemli bir yere sahiptir. Düşünseniz ya; kim çevresinde kötü, tembel, güvenilir ve dürüst olmayan biriyle görüşmek ister ki? Bu ilişki ister dostluk, ister özel, isterse iş ilişkisi olsun sonuç aynı yere çıkar.

İtibar Sahibi Olmak

İtibar, bir kişinin etrafındakilerin kendisine olan davranışları veya etkileşim kurma biçimlerinin toplamı olarak da tanımlanabilir. ve kişiler karşısındakinin kendi itibari ile ilgili ne düşündüğünü etkilemeye çalışırlar. Ancak bu durum tamamen kişinin kontrolü altında değildir. Bir kişi ve kuruluş iyi bir itibara sahip olduğunda, uzun vadede birçok izleyici, paydaş veya arkadaşlar kazanabilirken, bu kazanımları elde etmek için sürekli olarak itibarını beslemesi ve dikkatli olarak yönetmesi gerekir.

İtibar; kişinin yaptıkları her şey karşısında, dolaylı olarak saygınlık kazanmaktır. Bu yüzden başarılı kişiler her zaman başarının temel bir bileşeni olarak itibarın oluşturulması ve sürdürülmesi gerektiği üzerinde dururlar. İtibarın, tüm iyi şeyler gibi, oluşturulması ve sürdürülebilirliği zordur ama yıkması saniyeliktir. Dünyanın en zengin kişilerinden biri olan Warren Buffet’ın özetlediği gibi; “İtibarı kazanmak yirmi yıl sürer, mahvetmek ise beş dakikadır.”

Aslında itibarın arkasındaki ana fikir, ödül ve ceza sistemine biraz benzemektedir. Eğer bir kişi iyi şeyler yaparsa, sözünü tutarsa, irade ve vicdan sahibiyse iyi bir insan ve iyi itibar sahibidir. Sadece insanlar değil, iş dünyası örgütleri, sosyal gruplar, hükümetler ve ülkelerin de bir itibarı vardır. Bakıldığı zaman gücü, bu kadar geniş bir kapsama ve evrensel uygulanabilirliğe sahip olmasından gelmektedir. Hemen hemen her iş veya sosyal etkileşim her iki tarafın birbirlerinde algıladığı itibarın temelinde kurulur. Mesela bir şirket, piyasada kötü bir üne sahip başka bir şirketle uğraşmaktan kaçınırken, bireysel olarak bakıldığında bir kişi kötü bir üne sahip olduğu bilinen başka biriyle dışarı çıkmaktan veya herhangi bir boyutta ilişki yaşamaktan kaçınır. İşte itibar, böylece insanları ve kuruluşları ayırt etmek için harika bir yol olarak hareket eder.

İtibarın Önemi

Birçok kişi başkalarının kendisi hakkında ne düşündüğü ile değil, kendisinin onlar hakkında ne düşündükleriyle ilgilenmeleri gerektiği görüşündedir. Bu görüş bir yere kadar doğru olsa da, itibarin gerek sosyal gerekse iş yaşamı ile ne kadar ilgili olduğu düşünüldüğünde itibarin hayattaki rolünü ret etmek aptalca bir tutum olacaktır. Çünkü itibar, toplumdaki bir kişinin sosyal duruşunu belirler ve yarattığı etkinin bir ölçüsüdür. İyi bir üne sahip bir kişi, daha iyi işler ve liderlik rolleri almak için kesinlikle tercih edildiğini bilmek gerekirken,  bugüne kadar iyi bir itibardan kimseye zarar gelmediğini de vurgulamak lazım.

Ancak kişi veya kuruluşların çabalarının ve eylemlerinin karakter ve söyledikleri ile tutarlı olması şarttır, çünkü bu tutarlılığı gerektirir. Bunun yanında itibar kesinlikle popülerlikle ilişkilendirilmemelidir çünkü bir kişi son derece popülerdir, ancak bu popülerliğinin sebebi yanlış yaptığı işler, suçlar, davranışlar ya da tutumlar olabilir. Bu şekilde, bir kişinin itibarı onu diğer kişilerden ayırır ve özel kılar ama bu kötü bir itibardır. Bu yüzden popülarite ile asla ilişkilendirilmemesi gerekir.

İş Dünyasında İtibar

İtibar iş organizasyonları için de önemlidir. İyi tanınmış bir şirket kesinlikle diğer şirketlere göre rekabetçi bir avantaja sahip olur. Bu durum müşterilerin ve çalışanlarının şirkete sadık kalmasını sağlarken, ayrıca sektördeki konumuna göre onu değerlendiren yeni müşterileri çekmesini de sağlar. Bunun yanında iyi bir itibara sahip olan şirketler, kolay ve hızlı finansman ve daha iyi satış rakamları sağlayabilirler.  Ayrıca şirketin tüm paydaşlarıyla daha iyi ilişkiler kurulmasını da kolaylaştırır.

Bir şirket itibarını, ürün fiyatına ekleyebilecekleri ve müşterilerin ödemeye hazır olacakları bir prime dönüştürerek kendi yararlarına kullanabilirler.  Mesela Apple, mobil endüstride büyük bir üne sahip olan ve bu kapsamda, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerin isteyerek satın aldığı overpriced cep telefonları satan bir şirketin örneklerinden biridir. Kurumsal İmaj ve İtibar

İyi Bir İtibar Nasıl Oluşturulur?

Her iyi şeyi oluşturmak zor olduğu gibi itibar oluşturmakta zordur, çaba, zaman ve sabır ister. Fakat yanlış atılan bir adımla anında yok olabilir. İyi bir itibar oluşturmanın sırrı nedir? Aslında cevap çok basittir. Genel olarak bakıldığında toplumun ortak değer anlayışına göre kişinin karşısındakilerin onu doğru ve iyi olarak tanımlaması için gereken güven, dürüstlük, doğruluk, vicdan, çalışkanlık gibi değerlere sahip olmasıdır. Ve bunları sadece konuşuyor olması değil yaşıyor olmasıdır. Unutulmamalıdır ki itibar kırılgan bir şeydir. Sürekli beslenmesi gerekir ve tutarlı olunması  çok önemlidir. İyi bir itibar kendi içinde bir amaç değil, en çok olmak istenilen kişi olmaya çalışmanın doğal bir sonucu gerçekleştirilmelidir.

İyi Bir İtibara Sahip Olmanın Yararları

İyi itibara sahip olmanın hayatın her aşamasında sağladığı kazanımlar vardır. Bu kazanımlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bir kişi başkalarının veya şartların kendisini kötü huylu biri haline getirme çabalarının önüne geçemez. Ancak iyi bir itibar sahibi ise, inançlıdır ve çevresindeki olumsuz kişi veya koşullardan kolay kolay etkilenmez
 • Yeni hedeflere odaklanılmasını sağlar
 • Gerek özel hayatta gerekse iş hayatında olsun tercih edilme şansını artırır
 • Başkalarına rol model olur
 • İtibar korumak için, sürekli olarak kendini eğitir, kişisel bakım ve sağlık konusunda kendine dikkat eder. Her zaman elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır
 • Karşısındakine güven verir
 • Gerek bireysel gerekse şirketler açısından kazanç elde eder
 • Çevresine kendisi gibi şahsiyetleri çeker
 • Çevresindekiler tarafından takdir görür ve sevilir

YouTube video player

İtibar Nasıl Kazanılır?

İtibar sahibi olmak için çabalamak gerekir. Çaba, sabır, zaman ve inanç sayesinde iyi bir itibar sahibi olunabilir. Tabi; bunu yaparken ahlak anlayışına göre karşıdaki insanların hakkında ne düşüneceğini hesaplayarak hareket etmek bu çabaları kolaylaştırır.

İyi bir itibar sahibi olmak için yapılması gerekenleri maddeler halinde şöyle belirtelim:

 • Verilen sözleri tutmak
 • Özür dileyecek hareketler yapmamak
 • Karşısındakilerin zamanını boşa harcamamak
 • Dedikodu yapmamak
 • Tevazu göstermek
 • Prensip sahibi olmak
 • Açık görüşlü olmak
 • Karşısındakine değer vermek
 • Dinlemesini bilmek
 • Sorumluluklarını yerine getirmek
 • Rol model olacak kişilik yapısına sahip olmak
 • Gerektiğinde hayır demeyi bilmek
 • Proaktif olmak
 • Kendine güvenmek ve saygı duymak
 • Haksızlıklar karşısında susmamak
 • Nazik olmak
 • Duygularını kontrol etmek
 • Düşündüklerini söylemek
 • Samimi olmak
 • Doğru bildiklerinin arkasında durmak
 • Tutarlı olmak

Kişinin itibarını önemsemesi, illa başkalarının onu sevmesine ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. İtibar, toplumdaki bir kişinin sosyal duruşunu belirler ve topluma olan etkisinin bir ölçüsüdür. Bilinmelidir ki; saygınlığa sahip kişiler, daha iyi işler yapmak ve liderlik rolleri almak için kesinlikle tercih edilen kişilerdir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz