Yatırımcı Arıyorum

Kobi Vadisi Genel Koordinatör Röportaj

Kobi Vadisi portalı genel koordinatörlük görevini yöneten Çağlar Nalçacı ile kişisel röportaj içeriği:

1- Yatırımcı olmayı neden seçtiniz?

2007 yılında üniversite bittikten sonra, çok ünlü bir şirkette işe başladım. Sadece 6 gün çalıştıktan sonra masa başı iş bana göre değil deyip, istifa ettim. Aktif olup, üretkenlik yaratmak bana dahamantıklı gelince aktif ticari hayata atıldım.

2- Hayat mı sizi bu konuma getirdi yoksa hep olmak istediğiniz yer için savaşarak mı konuma geldiniz?

Her ikiside diyebilirim. Kişisel hayatımda yaşadığım süreçler, daha azimli bir birey olmama sebep oldu. Çok fazla savaşmadım, ama çok çalıştım – emek verdim.

3- Geçmişe baktığınız da “Vay be! Bu zorluğun üstesinden de iyi geldim” dediğiniz ne var?

Türkiye’den 7 farklı büyük şirketin, bir alman markasının Türkiye distribütörlüğünü almak istemesi ama başarılı olamaması. Bizim ise bu süreci sadece 1 hafta da tamamlamamız.

4- Hayatınızı değiştiren şey ne oldu?

Duygusal bir yönüm olduğu için kişisel olaylar çok etkiler beni. Ama iş dünyasında başarılı olduğumuz her adımda daha fazla cesaret oluşmasını sağlar.

5- İlk kazandığınız parayı nasıl kazandınız?

Babamın işyerinde çalışarak para kazanmaya başladım. Ama hiç boş durmadım, babamla küçükken anlaşma yapardık. O sermaye verirdi, ben ürünleri satardım. Sermayeyi geri verirdim, kalan karı okul harçlığı için biriktirirdim.

6- Nasıl bir eğitim aldınız ve bu eğitimin hayatınıza yön verdiğine inanıyor musunuz? Yani insanlar ciddi eğitimler almadan da bir yatırımcı olabilirler mi?

Üniversiteden sonra, master için rusya’ya gittim. Evde hiç ama hiç ders çalışmazdım. Dersi derste anlayanlardandım. Eğitim olmazsa sistem çöker, hayat durur, medeniyet biter. Evet eğitimsiz, sanat dünyasında alaylı, dükkanda mutfaktan gelme gibi tarifler olsa da; inanın bana bu kişiler illa ki bir saatten sonra eğtiim alıyorlar. Şan eğitimi, diksiyon eğitimi, hatta direksiyon eğitimi alan onlarca büyük yatırımcı tanıyorum (:

7- 18 yaşına yeni gelmiş bir gence tavsiyeniz nedir?

Bana göre yetişkinlik artık çok daha erken yaşlarda başlıyor. Etrafınıza bile baktığınızda; 13 yaşlarında olan birçok dahi görebilirsiniz. Tavsiyem ise kesinlikle ailelere; lütfen çocuklarınızı özellikle eğitim hayatında serbest bırakınız. İnanın toplumda çok daha fazla başarılı olacaklardır.

8- Sizin için başarı kelimesinin tanımı nedir?

İnanmak, sabır, cesaret. Bana göre başarıya ulaşılabilecek anahtar kelimelerdir.

9- Geleceğe dair hedefleriniz nelerdir? Klasik olacak ama 5-10 yıl sonra kendinizi nerede görmek istersiniz? Bu hedeflere ulaşmak için nasıl bir yol çizmeyi planlıyorsunuz?

Bende klasik bir cevap vermek istiyorum: Vatana, millete daha hayırlı bir evlat olmaktır. Açıkçası çok uzun vadede planlar yapmamaya özen gösteriyorum. Bulunduğum döneme ait yönelik çalışmalar beni daha çok motive ediyor. Gerçekten iyi bir ekiple, ulaşılamayacak hiçbir hedef yoktur. Hangi işi yapılırsa yapılsın inanç en önemli konudur bence.

10- İş hayatındaki altın kuralınız nedir?

Sonuna kadar inanmak. Hatta ekip içinde kullandıüğımız en büyük slogan: BİRKAÇ İNANMIŞ İNSAN’dır.

11- Kobi Vadisi’ni kurarken ki amacınız ve hayallerinizden bahsedebilir misiniz?

Yatırımcı ilişkileri sayfamızda çok güzel bir başlığımız var; bir hayal ile çıkmadık bu yola. Profesonel ar-ge çalışmalarından sonra Kobi Vadisi’ni Türkiye ve Dünya’ya kazandırdık.

Amacımız tamamen emlakçı mantığıydı: alıcı ve satıcıyı birleştirmekti. Veya siz nasıl yorumlarsanız.

Hayaller çok büyüktü, bir ciddi bir yol kat ettik, ama inanıyoruz 2023 Türkiye hedefleri gibi bizimde hedeflerimiz açık ve net.

12- Kobi Vadisi’ni nereye kadar taşımak istiyorsunuz?

2019 yılı planlarımız içerisinde en büyük hedefimiz, ilk olarak orta doğu ülkelere ve Türki cumhuriyetlere kendi dillerinde yayın yapmak. Daha sonrasında ise sadece yatırıma dayalı seminerler sağlayıp insanların yeni yatırımlara adım atmadan önce eğitim şeklinde bilgilendirme projemiz.

13- Sizin için “Tamam, artık oldum.” dediğiniz bir zirve var mı?

Dürüstçe söylemek gerekirse bu cümleyi birkaç yıl önce söyledim. Ama ardından bir anda düşüş yaşadım. Atasözü derki: neydim demeyeceksin, ne oldum diyeceksin. Her zaman bu cümle ile ileriyi görme planları yaptım. Bundan dolayı emekliliğe kadar zirveye ulaştım demek pekte mantıklı olmaz.

14- Bugüne kadar aldığınız en önemli riskler nelerdir? Bu riskleri alırken neler hissettiniz?

Gerçekten çok riskli bir soru (: Yine dürüst olmak istiyorum, insanlara güvenerek risk aldığımı düşünüyorum. Elbette ticari konularda da risk almak zorundayız. Ama benim için en önemli esas güven kelimesi ile başlıyor. Risk analizinde ilk etap; Karak verme teknikleri ile başlar. Burada da yaptığım en önemli konu, alacağım riski geçmişte aldım mı ona bakarım. Zaten ondan sonrası vicdan esasına dayanır.

15- İnsanların önlerinde almaları gereken bir risk varsa sizce bu riski alırken nasıl adımlar atmalılar? Onlara tavsiyeleriniz nelerdir?

(İlerideki planlarınızı insanlara açmak isteyebilirsiniz diye 16 ve 17. soruları ekliyorum.)

16- Biliyorsunuz ki günümüzde YouTube hayatımızın oldukça içine girmiş durumda. İleride yaptığınız işler doğrultusunda bir YouTube kanalı açmayı düşünüyor musunuz? Böyle bir planınız varsa bu kanalın işleyişi için şimdiden kafanızda bir plan var mı? İnsanlara neler vaat ediyorsunuz?

Çok haklısınız, youtube artık aileden biri gibi. Bizimde bu mecrada olmamız oldukça önemli. Fakat sağlam bir yapılanma kuramadık. Ama önümüzdeki günlerde bomba sürprizlerle çok büyük renk katacağız.

17- Kobi Vadisi web sayfasını telefonlar için bir uygulama haline getirecek misiniz?

Android mobil uygulamamız şu an aktif olarak yayında ve gayet başarılı tepkiler alıyoruz. Sene sonu olmadan ios uygulamamız da yayında olacak.

18- İnsanlar projelerine isim vermekte oldukça zorlanıyorlar. Kobi Vadisi ismi oldukça güzel ve amacına uygun duruyor. İnsanlara bu konuda bir tavsiye sunabilir misiniz?

Bu konu gerçekten ama gerçekten çok önemli. Benim bu konuda fikrim, örneğin bir domain ile başlanacaksa bile hemen kalkıp araştırma yapmaya kalkmasınlar. Sadece gönüllerinden geçen isim üzerine odaklansınlar.

19- Kobi Vadisi özellikle kullanım kolaylığı ve içerik sayısı ile dikkat çekiyor. Peki, sizce insanlar neden Kobi Vadisi’ni tercih etmelidir?

Bu soruya en net cevabımız: web sitemizi ve mobil uygulamamızı ziyaret sürelerinin ortalaması: 4 dakika. Dünya genelinde bu süre yaklaşık 2-3 dakikalar’da. İnsanlar tam olarak aradığı içeriğe ulaştığı için sanırım bu yüzden güveniyorlar. Elbette ismin, yazılımın, benzer alternatif içeriklerin, işlevsellik gibi birçok ana unsur da bunlara ek sebep  oluyor.

20- Kobi Vadisi oldukça hızlı yükselen bir platform. Peki, Kobi Vadisi’nin yönetimi dışında ne gibi işler yapıyorsunuz? Kobi Vadisi’ne ne kadar zaman ayırıyor ve onunla ne kadar ilgileniyorsunuz?

Aynı zamanda 3 farklı markanın daha genel koordinatörlük görevini yönetiyorum. Diğer iş dalları ağırlıklı otomotiv üzerine. Ve yine mantık bayilik sistemleri. Kişisel olarak gün içinde yaklaşık 14 saat çalışıyorum. Yani 4 farklı işim var. Bu da demek oluyor ki, 3-4 saat arası bir zamanı kesinlikle Kobi Vadisi’ne ayırıyorum. (Hafta sonu ve tatiller de dahil)

21- Kobi Vadisi günlük hayatta sizin için ne ifade ediyor ve ne kadar yer kaplıyor?

Gerçekten bende bir okuyuzu gibi, değerli yazar arkadaşlarımızın hazırladıkları makaleleri mutlaka okuyorum. Fikir ve ilham alıyorum. İş Fikirleri konusunda Türkiye’de lider olma konumumuzda sanırım bu olsa gerek. Mümkün olduğu kadar yatırım ilanlarına da göz atmaya çalışıyorum. Ama bir yatırımcı olarak değil (:

22- Kobi Vadisi’ni hayalleriniz doğrultusunda büyütebilmek için tüm gücünüz ve güvenilirliğiniz ile sitenin arkasında varlığınızı sürdürecek misiniz?

Açıkçası artık Kobi Vadisi, hayal ürünü olmaktan çıktı. Bireysel ve Kurumsal ziyaretçilerin günlük düzenli olarak uğradığı bir platform haline geldi. Yani artık üstümüzde ciddi bir sorumluluk var. Bundan dolayı var olan sistemi devam ettirmeye, yenilemeye, Türk insanına özgü yeni içerikler sunmaya mecbur hissediyoruz kendimizi.

23- İş hayatında sizin için en önemli ilkeler nelerdir?

Sabah mesai başladığında ekibin eksiksiz bir şekilde ve doğru saatte işe başlamasıdır. Benim için en büyük prensip budur.

24- Bir insanla iş yapmadan önce nelere dikkat edersiniz ya da iş yapacağınız insanı nasıl seçersiniz? Bir insandan beklediğiniz özellikler nelerdir?

Kesinlikle ilk izlenim, enerji, elektrik alma olayı benim için çok önemli. Ama bu süreçten daha sonrası çok daha önemli. Çünkü biz toplum olarak samimi insanlarız. Bir saatten sonra bu ilişkiler gevşemeye yol açmaktadır. Türk ordusunun çok güzel bir sözü vardır: “Görevini en iyi yapan, vatanını en çok sevendir.” Bende ki maktıkta bu şekilde.

25- Son olarak buradan yatırımcı olmak isteyen insanlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Araştırma, araştırma, araştırma. En büyük önerim bu. Çünkü ay içerisinde yüzlerce kişiden çağrı ve mesaj alıyoruz. Genelde söylenen en büyük söz bu: cebimde bulunan son parayı bu işe yatıracağım, siz ne önerirsiniz? İşte bu çok hassas bir durum. Bu durumdan özetle yola çıkarak; kesinlikle ama kesinlikle iş dünyası ile ilgili yeni bir yatırım yapmadan önce mutlaka iyi bir fizibilite, kesinlikle aynı işin yapan farklı bireylere ulaşıp onlardan akıl alma, bulundukları bölgede yapılacak işin doğru olup olmadığına karar vermeleridir.

Murat Can Baştuğ


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz