Yatırımcı Arıyorum

Kobi’lerin Türkiye İçin Önemi

Türkiye’de Kobilerin Önemli Olma Nedenleri

Türkiye’nin en önemli ekonomik faaliyetlerini gösteren girişimciler olarak KOBİ’ler gösteriliyor iktisadi dünyanın CEO’ları tarafından. Elbette bu durum sadece ülkemiz için söz konusu değil dünyada özellikle gelişmiş Avrupa ülkelerinde de yaklaşım aynı. KOBİ’lerin kalkınmasına ve gelişmesine küresel düzeyde önem veriliyor.

Peki neden?

Bankacılık dünyası KOBİ’lerin kurumsallaşmakta eksikleri bulunduğunu bankaların küçük ve orta büyüklükteki işletmelere danışmanlık ederek eksiklerini gidermelerine katkıda bulunabileceklerini aynı zamanda KOBİ faaliyetlerinin bankacılık sektörünün büyümesine katkı sağlayacağı düşüncesini taşıyor ayrıca çok sayıda küçük ve orta ölçekte işletmenin sektörde faaliyet göstermesinin iki açıdan yararlı olduğu yaklaşımı mevcut bunlardan biri pazarın büyümesi diğeri riskin geniş bir alana dağılması.

Bankacılık dünyası bu sebeple KOBİ’leri KRAL olarak değerlendirmiş yaklaşık 10 yıl içinde büyük işletmelere dönüşecek girişimlere yatırım yapılması gerektiği düşüncesinde bankacılık sektörü. Ülke nüfusumuzun genç ağırlıklı oluşu, gelişmekte olan bir ekonomiye sahip olmamız bankacılık sektörünün ana gıdasıdır yorumunu yapıyor ünlü bankaların CEO’ları.

Ülkemizdeki ekonomik büyüme ve zenginleşme çıplak gözle bir anda pek çok kişi tarafında fark edilmese de rakamlar ve araştırma sonuçları iktisadi yaşamın bankacılık faaliyetleri gibi ana unsurlarının yetkilileri, uluslararası anlaşmaların faaliyetlerin sonuçları ülkemizdeki ekonomik büyümeyi işaret ediyor. Bu dönemin en önemli aktörleri de: KOBİ’ler.

Gelecek yakın dönemin büyük işletmeleri; KOBİ’ler.

Bazı Sektörlere Göre Kobi’lerin Gelişimi

İklimlendirme sektöründe hareketli bir Pazar faaliyeti mevcut. Uluslararası dev markalar, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı sermaye yatırımcıları, yerli üretim ya da yerli yatırımcı tarafından ithal edilen ürünlerin yer aldığı karmaşık bir yapı sergiliyor.

Sektörde yıllardır faaliyet gösteren dev şirketin sahibi bir Türk ve 300 bayisi bulunuyor. Firmanın bayileri ile birlikte nasıl başarılı oldukları, insanlar neden sizi tercih ediyor sorusuna benzer konumdaki CEO ya da iş adamları ile aynı yanıtı veriyor: Bilgi, biz her detayı teknik adamlarımızla, takip ediyor çözüyoruz ve devamlı bilgilendiriyoruz çalışanlarımızı da tüketicimizi de.

Teknoloji sektörünün dev firmaları ve bayileri perakendecilikte önemli başarılar elde etmişler. Teknoloji perakendeciliği 35 Bin satış noktası ile 2006 yılında 7,5 Milyar Dolar, 2007 yılında 10 Milyar Dolar büyüme göstermiş. 57 ilde 200’den fazla mağaza ile hizmet veren firmanın rakiplerinden 4,5 kat daha büyük olduğu belirtiliyor.

Firma ilk olarak bir jilet markasının distribütörlüğünü alarak perakende sektörüne adım atar. Mal ithal edip satarak ticari faaliyet gösterirler daha sonra kendi mağazalarını açarlar. Pazar mantığı ile çalışan firma kendi ismi ile marka olurken sunduğu pazarın ismidir markası teknoloji marketin içinde ise onlarca marka ürün satışa sunulmaktadır. Bugün internet ortamında benzer uygulamalar hayata geçmeye başlamıştır.

Beyaz eşya sektöründe Alman sermayeli bir firmanın Türkiye pazarındaki başarılı büyümesine tanıklık ettik uzun yıllardır. Dev firmanın yetkilisi ile gerçekleştirilen söyleşide nasıl bir yöntem izlediniz sorusunu şöyle yanıtlamış: Karşımdakini dinlerim, mozaik taşları gibi toplarım bilgileri.

Birbirlerini hiç görmeyen iş adamları ve CEO’lar farklı sektörlerde farklı zamanlarda hep aynı cevapları vermişler elde edilen başarı ya da başarıya giden yolda sahip oldukları gücü bilgi olarak tanımlamışlar. Alman firma yetkilisinin Türk ve Alman iş gören arasındaki farklara da değinmiş. Türkleri anlık ve hızlı çözüm üreten, Almanları ise yavaş düşünen fakat kalıcı çözümler üreten iş görenler olarak tanımlamış. KOBİ’lerin Finansman İhtiyaçları

Firma AR-GE çalışmalarına her zaman büyük önem vermiş küresel düzeyde bu alanda çalışan 30 Bin mühendis bulunduğunu belirtiyor kaynaklar. Firma 1886 yılında kurulmuş Yüz Yılı çoktan aşmış bir firma bugün hala aynı güvenilirlik ile ve çağa uygun üretimleri ile küresel düzeyde varlığını sürdürüyor küresel düzeyde bayiliklerini vermeye devam ediyor.

Gazoz sektörü firmalarından biri yılda 1,7 Milyar kasadan fazla içecek üretiyor ve 546 dağıtım noktası bulunuyor. İstihdamı 14.000’i geçmiş. Firma 200 ülkede faaliyet gösteriyor ve 3 fabrika kurmuş ülkemizde Bin kişilik istihdam gerçekleştirmiş.

Otomotiv sektörü içinde faaliyet gösteren en büyük distribütörlerden birinin başkanı diyor ki: KOBİ’leriniz Ne Kadar Güçlü ise Ekonominiz O Kadar İstikrarlıdır.

Türk Kobi’lerinin Avrupa’dan Farkı

Avrupa ile karşılaştırıldığında, Avrupa KOBİ’lerinin 600 kişilik çalışma ekiplerine sahip olduğu Türk KOBİ’lerinde ise bu sayının 90 kişi bazen daha az rakamlarda gerçekleştiği tespitinde bulunuyor.

Türk KOBİ’lerinin güçlendirilmesi gerektiğine, Türk ekonomisini güçlenen KOBİ’lerin taşıyacağına vurgu yapıyor.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz