Yatırımcı Arıyorum

Kredi Tahsis Ücreti İadesi Nasıl yapılır?

Kredi Tahsis Ücretini Geri Almak

Bankalarda ihtiyaçlarımızı karşılamak için çok farklı isimlerde kredi çekiyoruz. Tabi onlarda bu hizmeti bizlere ücretli olarak veriyor. Bu konuda kimsenin itirazı yok ancak bunun yanında kesilen daha önceleri dosya masrafı adı altında alınan daha sonra yapılan yasal düzenleme ile birlikte kredi tahsis ücreti adı ile alınmaya başlanan ekstra masraf kesintileri bulunuyor. 2014 yılında alınan bir karar ile bu kesintinin yasal olması sağlanmıştır. Ancak bunun için belirlenen bir orana dikkat edilmesi ise şart olarak konulmuştur. Bir kredi tahsis ücreti binde 5’den fazla olursa bu durum yasal olmaktan otomatik olarak çıkıyor.

Peki, bu durumda ne yapılması gerekiyor?

Kredi Tahsis Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurum yani BDDK tarafından belirlenen bu oranda alınmasında bir sakınca yoktur. Bu oranın üzerinde çıkıldığında ise durum farklı bir noktaya doğru gidiş yapmaktadır. Sizde bu durumda yapmanız gereken işlemi yaparak hakkınızı arayabilirsiniz. Diyelim ki 30 bin TL kredi çektiniz. Araç, ihtiyaç ya da ev kredisi olabilir. Bunun için bankanız sizden binde 5 oranında kredi tahsis ücreti talep etme hakkına sahiptir. Bu da 150 TL olacaktır. Ancak kredinizden bunun üzerinde bir kesinti yapılırsa siz otomatik olarak mağdur sınıfına giriş yapıyorsunuz. Bu durumda gerekli noktalara başvuru yaparak hakkınızı arayabilirsiniz.

Yukarıda ki miktarda çektiğiniz kredi için sizden 1000 TL kesinti yapılmışsa (yani 700 TL fazla kesinti yapılmışsa) Tüketici Hakem Heyetine bir şikayet dilekçesi yazarak veya internet üzerinden başvuru yaparak hakkınızı aramaya başlayabilirsiniz. Birçok banka verdiği krediler için bu nedenle mahkemelik olmuştur. Yasa gereğince bu fazla tutarı size geri ödemek zorunda kalmışlardır.

Yapılan başvuruların geneli haklı olmaları halinde onaylanıyor. 2014 tarihinden sonraki yılları değil aynı zamanda o tarihten önce ki 10 yılı da kapsayan yasa sayesinde daha önce çekmiş olduğunuz krediler için alınan masrafları da talep edebilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra 15 gün içerisinde işlem yapılacak ve işlem tamamlandıktan sonra banka tarafından 6 ay ile 12 ay arasında ödeme size yapılacaktır. Bazı bankalar bu ödemeyi yapmamak için müşterileri ile irtibata geçerek anlaşma yolunu tercih ediyor.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorum(1)

  1. Cevap yaz
    Halil yorumu:

    Kredi kullanmadığım halde ticari kredi hesabım olan banka benden 1200 tl ek hesabımdan para çekmiş bu,yasalmı

Yorumunuz