Yatırımcı Arıyorum

Market Açma İş Fikri

Marketçilik Yapmak

Perakendecilik sektörü üzerine yapılan son açıklamalar, piyasa koşullarının ve tüketici tercihlerinin son durumunu ortaya koyuyor. Elde edilen verilere göre toplumda büyük marketlere, dev mağazalara olan iştah doygunluk noktasına ulaşmış. Tüm bölgelerde aynı biçimde sergilenen, aynı ürünlerin bulunduğu standart çalışma anlayışını uygulayan dev firmalar, tüketicinin değişen tavrı karşısında faaliyet alanları ve çalışma biçimlerinde, ürün sunumlarında değişikliklere yönelmeye başlamışlar.

Günümüz tüketicisi artık oturduğu bölgeye yakın, daha küçük alanda hizmet veren, ürün çeşitliliği standart olmayan her defasında yenilikler ile karşılaştığı marketleri tercih ediyor. 21 Yüz Yıl müşteri odaklı gelişen satış pazarlama faaliyetleri ile ticari başarısını yönlendirdiğinden dev firmalar da daha küçük alanlarda sirkülasyonu olan ürünler ile hizmet anlayışını tercih etmeye başladılar.

Perakendecilik 3 ana noktada yoğunlaşmış:

 1. Yenilik
 2. Değişim
 3. Dinamizm

2014 yılında 110 Milyar Dolar gider yaratan 100 market faaliyete geçmiş, 2016 yılı için 1000 markete ulaşma hedefi konulmuş. Araştırma sonuçları geldikçe bu tarihten itibaren tüketici talepleri doğrultusunda dev firmaların yaklaşımları değişerek, mağaza alanlarını küçültmeye ve yakın noktalarda faaliyet göstermeye odaklandılar. Marketçilik faaliyetinin en kazançlı perakendecilik faaliyeti olduğu yoğunlukla vurgu yapılan konulardan.

Market açmak için en önemli başlangıç adımını seçeceğiniz bölge oluşturacaktır. Bölge geniş kitlelerin marketinizi ziyaret etmesine uygun mu sorusunun üzerinde önemle durmanız gerekecektir. Ürünlerinizi nereden temin edeceksiniz? Maliyetleri ne olacak? Ne kadar personel gerekecek? Reklam kanalları neler olacak? Nasıl uygulanacak? Sorularının yanıtları üzerinde özenle durmak, araştırmak durumundasınız.

Market açmak için gereken koşulları ön bilgi edinmeniz açısından burada aktaracak olsak da net ve kalıcı bilgilere elbette Belediye ile görüşerek ulaşacaksınız.

 • Mağaza büyüklüğü Minimum 75 metrekare
 • Buzdolabı, Derin dondurucu, Klima
 • Bölümlerde ustalık belgesi bulunan personel bulundurulması
 • Profesyonel kroki

MARKET AÇMAK İÇİN İSTENEN BAZI BELGELER

 • Nüfus Cüzdanı
 • İkametgâh
 • Resim
 • Tapu ya da kontrat
 • İskân
 • Oda kaydı
 • Bağkur
 • Ticaret Sicil
 • İmza sirküleri
 • Resmî Gazete
 • Savcılık temiz belgesi

Yerel Bölgede Market Açmak

Büyük firmalar market zincirlerini artırırken nerede açacakları ile ilgili, bölgedeki müşteri profili, hedef tüketici profili gibi pek çok detay alanda araştırma yapıyor, sonuçları analiz ediyorlar. Tüm bu çalışmaları yapabilecek profesyonellere ve mali güce sahipler dolayısı ile piyasa koşullarını yönetebiliyor  sektöre güçlü ve hazır giriş yapıyorlar.

Siz kazançlı olan bu sektörde, kendi payınızı oluşturabilmeniz için rekabet etmek durumunda kalacağınız firmaların çalışma modellerini örnek almalı kendi faaliyet planınızı oluştururken onların güçlü olduğu, sizin güçlü olduğunuz yanları tespit etmelisiniz. Piyasa koşulları ve tüketici tercihleri sizin fırsat noktanızı oluşturabileceğinden tüm bu analizleri siz kişisel çabanızla gerçekleştirmek zorundasınız. Böylesine ciddi sermaye gerektiren bir faaliyette yalnız hareket etmek sizin için biraz yorucu olacaktır elbette fakat sonuçların iyi olması için hiçbir detayı atlamamanız gerekiyor.

Reklam çalışmaları yine başarınızı etkileyecek en önemli unsurların başında geliyor. Hangi reklam kanallarını kullanacaksınız? Sermaye gücünüze hangi gider kalemleri uygun? Hangi reklam çalışması sizin için sürdürülebilir? Mal alımlarınızda hangi yöntemleri izleyeceksiniz? Ekonomik konularda danışmanlığını alabileceğiniz kimseler var mı? İşletmenizin başarısını kesinleştirecek kilit çalışma noktalarını bu soruların yanıtları oluşturuyor.

Girişim faaliyetinizi yalnız yürütüyorsanız olabildiğince çok piyasa araştırması yapmanız, profesyonellerin görüşlerine başvurmanız faydalı olacaktır. Sektör dinamik, perakendecilik kazancı yüksek bir alan olsa da başarınızı belirleyecek etken, sizin atacağınız doğru adımlar ve uygulayacağınız stratejilerdir.

Sistematik yürütülen araştırmalar elinize sağlıklı verilerden oluşan bir plan taslağı verecektir bu noktadan sonra dikkatli harcama, uygulama ve reklam çalışmaları sizi biraz daha başarıya yaklaştıracaktır. Sosyal medya çalışmasını kesinlikle ihmal etmemenizi öneririz. Promosyon gibi uygulamalar için yine bir danışmandan fikir almanız yol haritanızı belirlemeniz de büyük destek sağlar.

Market Bayiliği Almak

Sert rekabet koşulları ile tek başınıza mücadele etmek, profesyonellik gerektiren tüm çalışmaları tek başınıza yapmak, riskleri tek başınıza üstlenmek yerine marka olmuş, tüm profesyonel çalışmalarını tamamlamış bayilik veren büyük firmalardan birinin güvencesine başvurarak, iş birliğine gitmeniz her şeyi daha kolaylaştıracaktır.

Bayilik veren onlarca firmadan biri ile yola çıkmanız bölge seçiminden, mağaza tasarımına, resmi işlemlerde yapılması gerekenlerden ürün alımına ve satış uygulamalarına kadar her konuda destek almanızı sağlayacak, reklam çalışmalarında, personel eğitim ve istihdamında çözüm ortağınız olacaktır. (Gıda Bayiliği Veren Firmalar)

Sektöre güçlü bir kimlikle ve tanınırlık ile giriş yapmanızı, kazanmaya hazır halde ticari yaşamda yerinizi almanızı sağlayacak iş birliği, rekabet koşulları ile de birlikte başa çıkma olanağı sunacaktır size.kobi vadisi

Yorumunuz