Yatırımcı Arıyorum

Oyuncak ve Hobi Ürünleri Dükkanı Açmak

Oyuncak ve Hobi Ürünleri Sektöründe İş Kurmak

Türkiye İstatistik Kurumu 2014 yılı verilerine göre, 0-14 yaş aralığında 19 Milyon çocuğumuzun bulunduğu belirtilmiş. Yine aynı tarihlerde Türkiye oyuncak Pazar büyüklüğünün 800 Milyon – 1 Milyar aralığında olduğu sektörün sürekli bir büyüme içinde bulunduğu bilgisine yer verilmiş. 1999-2004 yıllarını kapsayan süreçte ülkemizde, 1,9 Milyar Dolarlık oyuncak üretilmiş ve Dörtte Bir kadar kısmı ihraç edilmiş. Bu dönemde ihracat gerçekleştirilen ülke sayısı 139 olarak verilmiş.

2017 yılı araştırma sonuçlarına göre ülke nüfusunun %33 kadar bölümünü çocukların oluşturduğu belirtilirken çocuk başına oyuncak tüketiminin 40-120 Dolar aralığında bulunduğu en fazla talep edilen oyuncakların çizgi film karakterleri olduğu belirtiliyor. Kız ve erkeç çocukların oyuncak talepleri farklılık gösteriyor. 2012 yılı Türk İstatistik Kurumu verilerine göre oyuncak ithalat rakamlarımız: 604.200.000 Dolar aynı yıl için oyuncak ihracat rakamlarımız 98.400.000 Dolar olarak verilirken, pazarın büyüme hızı %6 olarak belirtilmiş fakat marka oyuncaklarda bu oran %10 olarak ifade ediliyor.

Türkiye’de Oyuncak Ürünleri Sektörü

Türk oyuncak pazarı 2012 yılında %80 ithal oyuncaklardan, %20 yerli imal edilen oyuncaklardan oluşmaktadır. Türkiye oyuncak sektörü 2012-2017 aralığında 20 kat büyüme göstermiş. 2005 yılından itibaren oyuncaklarda CE standardı uygulanmaya başlamış.

CE STANDARDI NEDİR?

Conformite Europeene Kelimelerinin baş harflerinin kullanımı ile ifade edilen Avrupa’ya uygunluk kriterleri. Avrupa Birliği pazarında satılacak ürünlerde CE ambleminin ürün, ambalaj ve resmî belgeler üzerinde bulunmasını zorunlu hale getirmiş. Amblem bir kalite güvencesi ya da marka güvencesi anlamına gelmediği fakat kalitesiz ürün olmadığı konusunda başlangıç seviyesi bilgisi verdiği bu amblemin bulunmadığı ürünlerin sakıncalı kabul edilerek Avrupa Pazarında serbest dolaşımına izin verilmediği belirtiliyor kaynaklarda.

Türkiye’de imal edilen oyuncakların CE uygunluğu Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol ediliyor aynı zamanda ithal edilen oyuncaklar da yine Sağlık Bakanlığının kontrolüne tabi.

Oyuncak Pazarının Büyüklüğü

Denetimlerin yoğunlaştırılması ile Çin’den gelen düşük kalite oyuncakların Türkiye pazarına girişinin önlenmesi ile tüketici yerli üretim oyuncaklara yönelmiş ayrıca Çin’in daha fonksiyonel teknolojik oyuncaklara yönelmesi de Türkiye’nin rekabet koşullarını rahatlatarak firmaların dolayısı ile sektörün büyümesine katkı sağlamış. Sadece tek bir oyuncak üreticimizin yılda 5000 Ton plastik işleme potansiyelinde bulunduğu belirtiliyor.

Dünya oyuncak pazarının önceki yıllarda 110 Milyar Dolar olduğunu, dünya oyuncak ihtiyacının 50 Milyar Dolar civarında bulunan kısmını Çin’ in karşıladığı belirtiliyor. 2017 yılında Türkiye’nin ihracat rakamları 110 Milyar Dolar ve dünya plastik oyuncak ihracatında 3. sırada bulunduğu belirtiliyor. Bu yıl 10. Kez düzenlenecek oyuncak fuarı ile dünyaya pazarlarına açılma çalışmalarını sürdürecek Türkiye için Alman fuar şirketleri Ortadoğu ve Balkanların merkez üssü nitelemesinde bulunmuşlar.

22-25 Mart tarihleri arasında İstanbul Oyuncak Fuarı misafirlerini ağırlayacak. Kids Turkey 2018 Fuarı ise 04-07 Ekim tarihlerinde ziyarete açılarak konukları ile buluştular..

Oyun ve Hobi Eşyaları Sektöründe İş Kurmak

Oyuncaklar günümüzde her nerede ise her tür mağazada satılmaya başlandı eczanelerde bile bazı oyuncaklara rastlamak mümkün Kitap evleri yine sürpriz satıcılar arasında sıralanabilir. Piyasadaki talep nedeni ile üretimi artan bir sektörde elbette perakende süreci hareketli seyrediyor demektir. Üretim rakamları gerek işletme gerek sektörel bazda memnuniyet veren büyüme sergilediğine göre sektörde yatırım yapmak kârlı görünüyor. Çocuk nüfus büyüklüğü, çocuk başına oyuncak tüketim rakamları ve sektör değerlendirmeleri girişimci için yeşil ışık yakar nitelikte. Model Oyuncak Dükkanı Açmak

Oyuncak mağazanızı nerede açmayı düşünüyorsunuz ve hangi bölge ile sektöre giriş yapmak arzusundasınız başlangıç adımlarınızın ilk araştırma konularını oluşturacak. Ürün oyuncak, hedef kitleniz çocuklar olduğuna göre onlara en fazla ulaşacağınız yerler AVM türü büyük alışveriş merkezleri gibi görünüyor zira bu merkezleri ve oyun alanlarını gezmeyi çocuklar çok seviyor ve aileler onların mutluluğu için hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyorlar her gelir grubu aile bu merkezleri ziyaret eder ve siz her gelir grubu için oyuncaklarınızı çeşitlendirebilirsiniz.

Tabi ki bu merkezler için biraz yüksek sermaye gerekebilir daha mütevazi bir bütçeye sahipseniz kalabalık çarşılar içinde size en uygun bölge ve konumu araştırmalısınız. Toptancılar ve üreticiler ile iletişime geçerek fiyat araştırmanızı yapmak, hedef kitlenizi oluşturan çocuk grubunda ilk etapta sınırlandırmaya gitmek ya da daha düşük sayıda daha fazla çeşitle faaliyet göstermek gibi seçenekleri dikkatlice değerlendirmek gerekecek.

Oyuncak Sektöründe İş Kurmak

Resmî işlemlere gelince muhasebeci edinerek birlikte hareket etmeniz, Belediye ve Vergi Dairesi ile iletişime geçerek eksiksiz işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlayacaktır fakat ön bilgi olarak KOBİ VADİSİ web sitesi genelinde yer alan blogları’da okuyabilirsiniz.

Ayrıca bağımsız işletme açmak yerine Oyuncak Sektöründe Bayilik alarak sektöre güçlü bir giriş yapabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz