yatırımcı arıyorum

Paladyuma Yatırım Yapmak

Platin grubu bir metal olan Paladyum, öncelikle otomotiv, kimya, elektrik, dişçilik ve mücevher endüstrilerinde kullanılan nadir bir elementtir ve Paladyuma yatırım yapmak isteyen yatırımcılara önümüzdeki yıllarda değerli metaller kompleksinde en iyi fırsatları sunabilir.

Yatırımlarınızı çeşitlendirmek için paranızı farlı işlere yatırdığınızda, olası bir aksilik durumunda yatırım yaptığınız tüm paranız aynı anda boşa gitmez.

Dört değerli metalden biri olan Paladyum, daha az bilinen, ancak parasal faydaları için bir servet deposu ve enflasyona karşı bir koruma olarak takdir görmektedir. Paladyum, radyumu da bulan William Wollasten tarafından 1803 yılında keşfedilmiştir.

Paladyum Nedir?

Paladyum, çeşitli üretim süreçlerinde, özellikle endüstriyel ürünler ve elektronikler için kullanılan parlak ve gümüşi bir metaldir. Kuyumculuk, tıp, diş hekimliği, kimyasal uygulamalar ve yeraltı suyu arıtımında kullanılmaktadır.

Paladyum platin grubuna ait altı değerli madenden biridir. (İridyum, Rodyum, Rutenyum, Osmiyum ve Platin, Paladyum). Birincil değerli metallerin en değerlisidir. Rusya, Kanada ve Güney Afrika, dünyanın en büyük Paladyum üreticileridir. Paladyum, platinden daha dayanıklıdır çünkü yüzde 12,6 daha serttir.

Paladyuma yatırım yapmak, Paladyumun nadir ve değerli olmasından dolayı daha fazla potansiyel kar elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca sanayide de Paladyuma talebin artması beklenmektedir.

Paladyumun Özellikleri

Paladyum, platin grubu metaller arasında en düşük erime noktasına sahip, en az yoğun elementtir. Platine benzer gümüş-beyaz renktedir. Oda sıcaklığında kolayca çözünür. Konsantre nitrik asit ve konsantre sülfürik asitte yavaş çözünür.

Tavlandığında yumuşak ve esnektir. Pişirildiğinde kuvvet ve sertlikte önemli ölçüde artar. Paladyumun 800 dereceye ısıtılması, bir paladyum oksit tabakası oluşturur. Standart oda sıcaklığında oksijenle reaksiyona girmez, bu sayede havada renk değişikliği olmaz. Paladyum dövülebilirdir, yani şekillendirilebilmesi ve manipüle etmesi kolaydır.

Paladyum Kullanımı

Paladyuma yatırım yapmayı düşünürken akla gelen ilk şey, paladyum metalinin faydaları olmaktadır. Bu nadir mücevherin kullanım alanı;

Kirlilik Kontrolü: Paladyum, arabalar ve kamyonlar için yakıt hücrelerindeki kirlilik kontrol cihazlarında kullanılırlar.

Takı: Kuyumculukta, özellikle sarı altın ile birlikte güçlü bir metal oluşturmak için kullanılır.

Madeni Paralar: Paladyum, madeni paraların üretiminde takas aracı olarak kullanılabilir.

Katalizör Olarak: Sanayiciler tarafından kritik kimyasal reaksiyonları hızlandırmak için katalizör olarak kullanılır.

Güneş Levhaları: Metal işçileri, güneş enerjisi için kullanılan levhalar oluşturmak için eşit derecede paladyum metal kullanırlar.

Paladyumun Avantajları

Paladyumun gümüşi beyaz rengi solmaz ve yeniden kaplamaya ihtiyaç duymaz. Bu da ona beyaz altından daha iyi yapar.

Platin ile aynı görünüme sahip olsa da paladyum daha ekonomiktir. Hipoalerjeniktir, alerjisi olanlar için idealdir. Esnekliği nedeniyle herhangi bir tasarıma kolayca şekillendirilebilir. Farklı alanlarda kolaylıkla uygulanabilir. Bakımı kolaydır ve hafiftir.

Dezavantajları

Çok nadirdir.

Kıtlık, paladyum fiyatını hızla yükseltebilir.

Paladyuma Yatırım Şekilleri

Paladyuma yatırım çeşitli şekillerde yapılabilir.

  • Paladyum Külçe Paraları

Paladyum külçe madeni paraları satın almak, paranızı pişmanlık duymadan yatırım yapma yollarından biridir. Madeni paraları satın almak, tutmak ve takas etmek kolaydır. Büyük külçe çubukların aksine madeni paraları daha küçük birimlere bölmek de mümkündür.

  • Paladyum Külçe

Paladyum külçesine yatırım yapmak, gelecekteki arz sıkıntısı beklentisiyle dünyanın en değerli metallerinden birini satın almanın ve tutmanın akıllıca bir yoludur. Paladyum metal için artan talep ve dünya çapında sınırlı arz ile birlikte, fiyatın gelecekte değer kazanması ve böylece gelecekte yatırım getirinizi artırması muhtemeldir.

  • Paladyum Hisse Senedi

Gelecekteki yatırım yöntemlerinden biri de borsadan geçmektedir. Fiziki paladyum satın alma imkânınız yoksa, komisyoncunuz aracılığı ile paladyum şirketlerinin hisse senetlerine yatırım yaparak piyasadan yararlanabilirsiniz.

Tipik olarak paladyum talebi ve fiyatı ile çok yakından bağlantılıdırlar ancak aynı zamanda bireysel şirket performansının temel ölçütlerini de anlamanız gerekir. Daha yüksek hacimli bir piyasa arıyorsanız, paladyum opsiyonları veya vadeli işlem sözleşmeleri ile işlem yapmayı seçebilirsiniz.

Bunlar daha yüksek riskli olabilir, ancak paladyum ticaretini hızlı bir şekilde yapabilmeniz açısından kesinlikle en likit olanıdır. Paladyum hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmektedir.

  • Paladyum Destekli Yatırım Fonları

Hisse senedi satın almak ve ticaret yapmak gibi borsa yatırım fonları, size büyük .ir yatırım getirisi sağlayabilir. Paladyum destekli yatırım fonları, endeks fonlarına benzer. Paladyum hisseleri borsadaki hisse senetleri gibi işlem görür.

Paladyum, 2020’de İyi Bir Yatırım mı?

2020, şüphesiz Paladyuma yatırım yapmak için mükemmel bir yıl. Kıtlık, arz ve değerli metale yönelik artan taleple birlikte fiyatı zaten altının da üzerindedir. Paladyuma yatırım yapmak, uzun ve-adede daha fazla kar elde ettiğinizi görecektir çünkü talep ve arz yasalarına göre fiyatların daha da artması beklenmektedir.

Altın ve gümüş, her ne kadar yatırımcılar tarafından tercih edilse de Paladyum gibi yatırıma değer başka madenlerde vardır. Paladyum, son yıllarda güçlü bir şekilde büyümüş ve 2008’den bu yana dünya üzerinde yüzde 1000’den fazla kazanç göstermiştir.

Paladyum Fiyatlarını Yönlendiren Nedir?

Paladyum, piyasada altından daha yüksek işlem görüyor. Paladyum fiyatını altından bile daha yüksek seviyelere çıkartmaya iten ana faktörler nelerdir?

  • Otomobil Endüstrisi Talebi

Bu, dünya çapında paladyum fiyatları üzerindeki bir numaralı etkidir. Otomobil endüstrisi, paladyum için küresel talebin 4/3’ünü oluşturuyor. Bunun nedeni Paladyumun katalitik konvektörlerin üretiminde anahtar bir bileşen olmasıdır. Bu ve özellikle Çin ve ABD gibi büyük pazarlarda araçlara olan talebin paladyum fiyatı üzerinde büyük bir etkisi vardır.

  • Jeopolitik Endişeler

Bu faktör, paladyum için bir dizi cephede aktif olabilir ve yatırım yapmadan önce araştırmanız gereken bir şeydir. Dünyadaki paladyum tedarikinin çoğu Rusya ve Güney Afrika’dan gelmektedir. Bu, dünya çapındaki toplam arzın yüzde 80’ini oluşturmaktadır.

Bununla birlikte Rusya’nın bazen uğraştığı yaptırımlar veya güç kaynağı sorunları gibi tedarik veya süreçte herhangi bir kesinti, fiyatlarda dalgalanmalara neden olmaktadır. 

  • İkame

Paladyumun otomobil endüstrisindeki diğer metallere ikame edilmesi, incelemeye konu olmaktadır. Bu, yüksek paladyum fiyatı ve aynı zamanda platin dahil bir dizi ikame maddesinin kullanılabilmesi nedeniyle büyüktür. Bununla birlikte platin kolayca kullanılabilecek doğrudan bir ikame değildir. Bu nedenle otomobil üreticileri hala büyük ölçüde Paladyuma bağımlıdır.

  • ABD Doları

ABD doları, diğer metaller üzerinde olduğu gibi paladyum fiyatları üzerinde de kesinlikle bir etkiye sahiptir, ancak arkasındaki mantık farklı olabilir. Paladyum, tipik olarak tedarikçilerden ABD doları cinsinden alınır.

Dolardaki herhangi bir aşağı yukarı yönlü hareket, üst düzey tedarikçileri caydırıcı bir potansiyele sahiptir. Bu, değerli metal arzını azaltabilir ve bu da fiyatların yükselmesine neden olabilir.

Paladyuma Kimler Yatırım Yapmalı?

Paladyum, altından daha yüksek bir fiyat noktasında olmasına rağmen, yine de her türden tüccarın yapabileceği bir yatırımdır. Diğer değerli metal yatırımları gibi, portföyünüze büyük çeşitlilik katmak için kullanabileceğiniz bir şeydir. Paladyuma yatırımınız, gerçekten risk profilinize bağlıdır. Bu sizin için en uygun paladyum yatırımını belirleyecektir.

Sonuç Olarak

Paladyum, mücevher pazarında nispeten yenidir. Bu nedenle paladyum yüzüklere ve diğer takılara olan talep o kadar yüksek değildir. Bununla birlikte, bu değerli metalin endüstriyel ürünler, diş hekimliği, güneş panelleri ve diğer alanlarda artan uygulaması, talebini iki katına çıkarması muhtemeldir.

Paladyuma yatırım yapmak, sınırlı arz ve bunun gelecekte potansiyel olarak neden olacağı fiyat artıyı nedeniyle sektörden elde etmek için en iyi seçenektir.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Paladyuma Yatırım Yapmak

okuma süresi: 6 dk
0