Yatırımcı Arıyorum

Para Gerçekten Araç mıdır? Amaç mıdır?

Paranın araç mı yoksa amaç mı olduğunu anlamak için, öncelikle paranın sizin için ne ifade ettiğini kavramanız gerekmektedir. Parayı ne için kullanıyorsunuz? Evinizin ihtiyaçlarını karşılamak ve faturalarınızı zamanında ödemek için mi, yoksa daha lüks yaşamak için mi?

Evinizin, ailenizin ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak adına, para araç olarak kabul edilir. Ancak daha fazla kazanıp lüks yaşam istiyorsanız, bu da paranın amaçsal kullanımıdır.

Para ve Yaşam

Daha fazla para istiyorum.

Daha fazla para biriktirmem gerekiyor.

Keşke daha fazla param olsaydı.

Günlük yaşantımızda ne kadar çok duyarız bu kelimeleri. Ne kadar para kazanırsak kazanalım, daha fazla kazanmak için elimizden geleni yaparız. Bir işimiz olsa dahi ek işler bile yapabiliriz. Önemli olan her geçen gün pahalılaşan hayat şartlarında, kimseye muhtaç olmadan yaşamak.

Ancak çevremizde parayı amaç olarak kullananların sayısı da artmakta. Ne yaparsam daha çok para kazanabilirim? Kazancımı nasıl 2’ye, 3’e ya da 5’e katlayabilirim düşüncesi insanı sarar. Uykusuz kalır ve strese girer. Para kazanır ama ruh sağlığı da aynı ölçüde bozulur. Bu yüzden hayatımızdaki para- yaşam dengesini iyi sağlamamız gerekir.

Daha Fazla Paranın Ötesinde Hedefler Yaratmak

Daha fazla para kovalamak, bizi sadece strese ve hayal kırıklığına götüren nafile bir yolculuktur. Eğer hedefimiz daha fazla para ise, asla çok daha fazlasına sahip olamayız. Daha maddi ve deneyimsel şeylere harcamak için, her zaman daha fazla paraya ihtiyaç var zihniyetiyle de asla tatmin olmayız.

24 saat kuralı, bizim hayatımızda önemli sandığımız şeyleri almanın, gerçekten gerekli olup olmadığını anlamamız için gerekli bir kuraldır. Çok fazla ayakkabınız var, ancak bir ayakkabı beğendiniz ve satın almak istiyorsunuz. O ayakkabının fiyatı 150 TL Sizin saat başı aldığınız ücret 50 TL İhtiyacınız olmayan o ayakkabı, aslında düşünüldüğünde gerçekten gereksiz bir ayakkabıdır ve 3 saatinizi o ayakkabıyı satın almak için harcar mıydınız? Bir malı almadan önce 24 saat düşünmeniz, gerçekten gerekli olup olmadığını anlamanız için yeterlidir.

Hayatımızın geneline baktığımızda, aslında ihtiyacımız olmayan pek çok ürünü satın almak için çok para kazanmak gerektiğini düşünürüz. Ama unutulmamalı ki, para ile her şeyi satın alamazsınız. Güzel bir aile satın alamazsınız. Bir ömür boyu sürecek dostluklar satın alamazsınız. Bir çocuğun sevgisini, bir hayvanın ilgisini satın alamazsınız. Yani para kanunu her yerde geçerli değil. Bu yüzden para amaç değil, sadece yaşamınızı idame ettirmek adına bir araç olmalıdır. İlla ki bir araç istiyorsanız, en büyük yatırımınız sevgi olmalıdır.

Para aslında bir hedef değil, yol boyunca bize yardımcı olacak bir araçtır.

Küçük Bir Para Testi

Şimdi birkaç dakikalığına bir hayal kuralım. Mevcut finansal koşullarınızın dışına çıkın. Bu hafta 100 Bin TL ile neleri satın alabileceğinizin bir listesini yapın. Neler satın alınmaz öyle değil mi? Gelecek haftada ek 100 Bin TL ile ne yapabileceğinize dair bir liste daha yapın.

Bu egzersizin amacı, dünyaya sınırlı bir para arzı ile baktığımızda, düşüncemizi karmaşıklaştıran, maddi öğeler ve anlık tatmin deneyimlerimizi aklımızda tutmamıza yardımcı olmaktır. Liste uzadıkça, satın alma ihtiyacımız olan şey tükenecektir. Yani para sadece satın almak için bir araçtır.

Her bir hedefin maliyeti ne kadar? Bu hedeflere ne zaman ulaşmak istersiniz? Satın alma listenizdeki alt düzey öğeleri bırakıp, sadece yüksek ölçekli hedeflere odaklanırsanız ne olur?

Bu süreç bize gösterir ki;

  • Bizim için aslında neyin önemli olduğunu sağlamanın bir yoludur.
  • Belirttiğimiz üzere, para hedef değil yol boyunca bize yardımcı olacak araçtır.
  • Hedeflerimiz esnektir ve finansal koşullarımıza uyacak şekilde ayarlanabilir.

Memnuniyet bizim elimizde sadece bunun için planlama yapmamız gerekiyor. Hayatınızdaki karmaşayı aklınızdan çıkartıp, gerçekten değer verdiğiniz şeylere odaklandığınızda, paranın amaç olmadığını sadece bir araç olduğunu kolaylıkla anlayacaksınız.

Parayı Amaç Olarak Görmek

Çoğumuzun para ile sağlıklı bir ilişkisi yoktur. Hatta bazen düşman olarak bile görürüz. Gerçekleştiremediğimiz pek çok şeyin kaynağını para olarak algılarız. Yine de çok paramız olduğunda para sadece bir araçtır demek kolaydır. Ama aksi durumda paraya bu şekilde bakmak imkânsızdır çünkü sorunlarımızın çoğu para problemlidir.

Kiranızı karşılayamazsınız, sevmediğiniz işi bırakmayı göze alamazsınız. Seyahat için il dışına bile çıkamazsınız. Değil il dışına çıkmayı, mahalle dışında bir yere gidemezsiniz. Bu gibi durumlarda parayı araç olarak görmeniz imkânsızdır. Bu durumda para kazanma tutkusu hayatınızı ele geçirmeye başlar. Para, bu durumdaki kişiler için güç anlamındadır ve hayatınızı yönetmesine izin verirsiniz.

Para tüm bunlara rağmen bir düşman ya da amaç değildir. Bu sadece önceliklerinizde kullandığınız bir değerdir. Çok para, hırslı olmak gibi bir özelliği de meydana çıkartır ki bu hırs bazen insanın kötü yönlerini de ortaya çıkartır.

Bir Strateji Oluşturmak

Paradan ne kadar çok korkarsanız, para ile ilgili planlar yapamazsınız. Harcamalarınızı bütçelendirmekten rahatsız olursunuz çünkü banka hesabınıza bakmak size endişe verebilir. Parayı araç olarak düşündüğünüzde, bu duygunuz üzerindeki çözümlere odaklanabilirsiniz. Çünkü o aracı en iyi şekilde kullanmanın açık yollarına ulaşırsınız.

Parayı araç olarak kullanmak adına bazı anlamlı hedefleriniz olmalıdır. Paranın kendisi hedef değildir. Parayı kullanmak hedeftir. Nasıl kullanacağını bilmeniz gerekir. Borç için mi yoksa faturalar için mi? Her durumda da nihai hedefi bildiğinizde, bu hedefe ulaşmak için para kullanma stratejiniz üzerinde çalışabilirsiniz.

Para, doğru kullanıldığında, hayatımızı şekillendirebileceğimiz etkili bir araçtır. Paranın sizi kontrol etmesine izin vermemeniz, aksine sizin onu kontrol etmeniz gerekir.

Para Kazanma Dürtüsü

Hedef olarak para kazandığımız için sürekli peşinde koşarız. Borçlardan kurtulmak, kredileri bitirmek, emeklilik için tasarruf yapmak ve daha fazlası için sürekli paranın ardına düşeriz. Bir cimri gibi düşünür ve basit yaşam sevinçlerinden zevk almayız. Tek düşündüğümüz para kazanmak ve daha çok para kazanmak olur.

Bu dürtünün önüne geçmek için paranın değil, ideallerin peşinde koşmak gerekir. Hedefleri takip etmek, paranın önemini daha az içeren kendi hayatınızı kontrol etmenizi sağlar.

Kendinize “benim için önemli olan nedir?” diye sormalısınız. Bu benim için neden önemli diye sorduğunuzda da kendinizi motive etmelisiniz. Kendinize açık bir hedef belirlediğinizde, her bir hedefin parayla ve bunun neden önemli olduğu arasındaki bağlantıyı tekrarlayarak kendinize sorun.

Paranın Bir Araç Olduğunu ve Buna İhtiyacınız Olduğunu Kabul Edin

Para amaçlarımızı yerine getireceğimiz bir araçtır. Para değiş tokuş yapacağınız küresel bir araçtır. Para ile sağlık satın alamazsınız, tıbbi malzeme satın alabilirsiniz. Mutluluk satın alamazsınız ancak aileniz için bir seyahat satın alabilirsiniz. Para sevgiyi satın almaz ama bir hayır kurumuna bağış yapabilirsiniz. Para sadece eylemlerinizi gerçekleştirmeye yarar. Yani paranın sizi tüketmesine izin vermemelisiniz. Parayı tüketen siz olmalısınız.

Sizi neyin mutlu ettiğini anlamak için varlıklarınızdan faydalanın. Amacınızın ne olduğundan ve sizi neyin mutlu ettiğinden emin değil misiniz? Bir hobi kulübüne, bir yardım derneğine katılmak için tasarruf edebilirsiniz. Para burada da ihtiyacınız olanları satın almanıza yarayacak bir araçtır.

Unutmayın, para siz varsanız var. Siz olmadığınızda hiçbir işe yaramayan bir kâğıt ve bir maden parçası. Bu yüzden amacınız değil yaşamak için araç olduğunun bilincine önce kendiniz varmalısınız.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz