E-Ticarette Satış Artırma Yöntemleri

Müşteri İkna Etme ve Yönlendirme

Sorduğunuzda her firma sattığı ürün ya da hizmetin eşsiz olduğunu düşünür. Bu durum başarıya götüren kendine güven duygusunun bir getirisi olsa da, bu müşterilerin bunu bildiği anlamına gelmez. Ve kendi başına müşterileri satın almaya ikna etmek için yeterli gelmez. Pazarlama sürecinden satış kapatılana kadar müşterinin neden bu ürünü seçmesi gerektiğine dair açıklamalar yapılması gerekir. İşte burada ikna devreye girmektedir.

İkna nedir?

İkna, başkalarının tutumlarını, inançlarını veya davranışlarını etkilemeyi amaçlayan bir iletişim yöntemidir. Satış bağlamında ikna; genellikle bir satış temsilcisi ürün veya hizmetinin, hedef kitlenin problemleri için en iyi çözüm olduğuna inandırmaya çalıştığında gerçekleşir. Bu müşterinin alım kararı vermesini sağlamanın yoludur ve pazarlamada önemli bir kavramdır. Bu yazımızda e-ticaret yaparken satışları artırmaya ve müşteriyi satın almaya teşvik etmeye yarayan bazı etkili teknikler ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Müşteriyi Satışa Teşvik Etme

Müşteriler ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapmak için bir sürü araştırma yaparlar. Ve bu satın alma yolculuğunda onları satın almaya teşvik edecek bazı önemli faktörlerle karşılaşırlar. Karşılaştıkları bu unsurlar onları satın almaya ikna edebileceği gibi, tam kesin satın alma kararı ile geldiyse bile satın almaktan vazgeçirebilir.

İşte bir e-ticaret firmasının satışlarını artırmasında ve potansiyel müşterilerini ikna etmesinde rol oynayan bazı faktörler:

Müşteriye beklentilerinden fazlasını sağlamak

Bir şirketin müşteri sayısını artırmak veya mevcut müşterilere yeni ürünler satmak için yapabileceği en kolay çalışmalardan biri, ürünlerle ilgili bonuslar sunmaktır. Her tüketici, bir markanın kendisi açısından sağladığı ek faydaları görmeyi sever. Bunun yanında bu bonusun tüketiciyi heyecanlandıran, alırken memnun olduğu bir ürünle sunulması daha olumlu sonuçlar yaratır. Örneğin, çıkan her ürünle birlikte bazı ücretsiz numuneler sağlanabilir. Unutulmamalıdır ki; herkes kendisine ücretsiz olarak bir şey sunulmasından memnun olur ve bu, tüketicilerin markanın başka neler sunduğunu görmelerini sağlar. Bunun yanında başka bir yol da uygulanan müşteri sadakat programı belirli bir seviyeye ulaştığında o müşteriye indirim yapmak olabilir.

Kargo ödemesinin net bir şekilde belirtilmesi

Tüketicinin zihnindeki en önemli şeylerden biri, ürünlerini aldıkları zaman ne kadar kargo masrafı ödemek zorunda kaldıklarıdır. Web sitesi ziyaretçilerinin müşteriye dönüşüm oranı artırılmak isteniyorsa; gönderim bilgilerinin web sitesinde açıkça belirtildiğinden emin olunmalıdır. Potansiyel müşteriler için, nakliye için düşündüklerinden daha fazla ödeme yapmak zorunda olduklarından bu durum onlar için can sıkıcı olabilirken, satın almaktan vazgeçebilirler. Anlaşmalı kargolarla çalışılarak, ücretsiz kargo imkânları sunmak veya kargo masrafının bir kısmını fiyata yansıtarak ücretsiz kargo hizmeti sunmak, satın alma kararlarında müşteriye yardımcı olabilir.

Şartlar ve koşullar hakkında bilgi verilmesi

Herhangi bir ürün veya hizmet satılırken, tüketicinin firma hakkında neyi merak ettiğini bilmek önemlidir. Çünkü ona göre bu bilgilere sitede yer verilerek satın alma kararları olumlu şekilde etkilenebilir. Bu, tüketici olarak onların haklarını bilmelerini sağlarken, şirketin de haklarının ne olduğu konusunda bir çerçeve çizer. Ancak, bu hüküm ve koşullara sitede yer verirken, anlaşılması zor teknik terimlerin kullanılmasından kaçınılmalıdır.  Bu bilgilere, tüketicilerin kolaylıkla okuyabileceği ve haklarını anlayabileceği şekilde mümkün olduğunca basitleştirilerek yer verilmesi faydalı olur.

Gizlilik politikası sunmak

Günümüzün bilinçli tüketicileri, özel bilgilerini koruma üzerinde her zamankinden daha fazla durmaktadırlar. Dijital çağın yükselişiyle birlikte, daha fazla kişinin kişisel verileri dolandırıcı veya kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmektedir. Bu yüzden alışveriş için girdikleri sitenin güvenli olduğundan emin olmak isterler. Bundan dolayı bir şirketin gizlilik politikasının herkesin görebileceği ve anlayabileceği şekilde web sitesinde belirtilmesi önemlidir. Bu durum onların sitede gezinirken şirkete güvenme şansını artıracak ve satın alma dürtülerini harekete geçirecektir. Ayrıca, şirketle daha uzun süre çalışmalarını sağlarken, şirkete aldıkları ürün veya hizmetten daha iyi faydalanabilecekleri yararlı öneriler sunmalarına fırsat tanıyacaktır.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan e-ticaret iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Sık sorulan sorular bölümünü oluşturmak

SSS tüketicilerin bir ürün veya hizmeti ararken en çok talep ettikleri hizmetlerden biridir. Özellikle günümüz dijital çağında, tüketiciler sorularının cevaplarını bulmak için birini aramak veya çok fazla araştırma yapmak istememektedirler. Web sitesine, tüketicilerin tüm acil sorularının yanıtlarını bulabilecekleri bir SSS bölümü eklenmesi, onları satın almaya teşvik etmek için görünmeyen itici bir güç olabilir. Bu bölümün, müşteriler üzerinde çok fazla etkisi olacağı düşünülmeyebilir fakat şu şekilde irdelenmelidir. Eğer bir müşteri bir şirketle ilgili merak ettiği konularda %100 eminse, ona sunulan ürünü satın alma olasılığı daha yüksek olacaktır. Bilinmelidir ki; satın alma oranındaki yükselme, müşterilerin uğraşması gereken belirsizlikler azaldığında artacaktır.

Ürünle ilgili uygun ve açık tanımlamalar yapmak

Müşteriler kredi kartı bilgilerini girmeden önce, tam olarak ne satın aldıklarını bilmek isterler. Online olarak bir şey satan veya satın alan herkes için bu durum geçerlidir. Aynı şey potansiyel müşteriler için de geçerlidir. Bu yüzden firmanın müşterilere sunduğu tüm ürün ve hizmetler ile ilgili gereken her detayı açıklanması gerekir. Burada verilen bilgiler doğru olmalı ve müşteriye en iyi fikri vermelidir. Açıklamaların eksiksiz ve doğru yapılması, müşterileri satın almaya ikna etmek için en etkili yöntemlerden biridir.

Markanın güvenirliğini vurgulamak

E-ticaret firmasına ait herhangi bir sertifika veya akreditasyon varsa, bu web sitesine eklenmelidir veya e-mağazada görüntülediğinden emin olunmalıdır. Bu belgeler şirkete olan güveni artırırken, beraberinde alışveriş yapan müşteri sayısını da artırır. Şirket ile ilgili her türlü sertifika, müşterilere ihtiyaçlarını gerçekten önemseyen güvenilir bir şirket olduğunu gösterirken, profesyonelliği işaret eder.

Tüm müşteriler tarafından ulaşılabilir olmak

Bir e-ticaret firmasının; satışlarını artırma çalışmaları içinde en büyük faktörlerden biri ne kadar ulaşılabilir olunduğudur. Müşteriler, bir şeyler ters gittiğinde veya soruları olduğunda şirkete kolayca erişilebileceğini bilmek isterler. Bu, tüm sosyal medya platformlarında erişilebilir olmayı ve e-posta, hızlı mesaj ve telefon üzerinden 7/24 kullanılabilen sağlam bir müşteri hizmetleri ekibine sahip olmayı içerir. Bu sağlandığında müşteriler olası bir problemde sorularının cevaplanacağını bilirler ve bu da güven telkin eder.

Olumsuz incelemelere cevap vermek

Ürünlerin satın alımını ve marka güvenilirliğini artırmanın yollarından biri de olumsuz eleştirilere yanıt vermektir. Tüketicilerin, bir şirket, marka, ürün veya hizmet hakkında her düşündüklerini rahatça aktarabilecekleri platformlar vardır. Google kullanıcı yorumları ve tüketici şikâyetlerinin yer aldığı siteler gibi bu platformlara çok sayıda eleştiri yapılabilir. Orada özellikle olumsuz yorumlar varsa, onlara yanıt vermek önemlidir ve belirtilen sorunun ayrıntılı olarak çözülmesine önem verilmelidir.Bu başka müşterilere, deneyimlerini aktarmalarının gerçekten önemsediğini gösterecektir.

Bir firma müşterilerine sattığı ürünler ile ilgili herhangi bir yasal sorun yaşamak istemiyorsa; yukarıda belirtilen yöntemlerin tümünü uygulaması faydalı olacaktır. Bir işletmenin, işini nasıl güvende tutulabileceği ve yeni müşteriler edinerek nasıl karlılığını artırabileceği üzerinde kendini sürekli yetiştirmesi ve güncellemesi gerekir. Nitekim teknoloji sayesinde müşteri alım süreci her geçen gün değişmektedir ve ona hitap etmek gerekir.

E-Ticaret Satış Teknikleri

Bir müşteriyi ikna etme etmede kullanılacak teknikler bunlarla sınırlı değildir. Kullanılacak alana göre değişen ikna teknikleri, doğru yerde başarıyla uygulandığında büyük farklar yaratabilir. E-ticarette başarılı olmak isteyen girişimcilerin ikna teknikleri hakkında bilgi sahibi olarak sürekli kendilerini yenilemeleri işin başarısı ve müşteri sadakati için önemli bir çalışmadır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
Burada yer alan; blog, bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir.
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

E-Ticarette Satış Artırma Yöntemleri

okuma süresi: 4 dk
0