Yatırımcı Arıyorum

Sektörel Pazarlar ve Yatırımcı Sorunları

Günümüz yaşantısında içerisinde bulunduğumuz sektörel pazarların, potansiyel yatırımcılar açısından oldukça önemli bir yere ait olduğu gözlemleniyor. Yatırım arayanlar için en önemli noktalardan bir tanesi de para kazanmak olduğu belirtiliyor. Ülke sınırlarımız içerisinde yeni yeni oluşan bu pazarlar melek yatırımcıların ve ufak birer CV firmalarının düşüncelerini uyguladığı gözlemleniyor.

Ülke sınırlarımız içerisinde yatırımcılar, pazar büyüklüğüne göre yatırımlarını sürdüğü gözlemleniyor. Pazar büyüklüğü para potansiyelini arttığı takdirde yatırımcıları da iç bünyesine çekerek iş fikirlerinin gelişmesine olanak sağladığı gözlemleniyor. Ülkemiz içindeki pazarların yaşanan sorunlar içerisinde ne kadar büyük olursa olsun, çözümlerinden de bir o kadar gelir elde edildiği görülüyor.

Yatırım Yapmak İçin Sektörel Pazar Bilgisi

Girişimcinin dikkat etmesi gereken noktalardan bir tanesi de pazarının adı olmalıdır. Bu pazar enerji mi ya da yiyecek mi ya da büyüklüğü ne kadar olmalı gibi ana soruları iç bünyesinde barındırması gerekiyor.

Herhangi bir kişinin pazar bilgisi olmadığı takdirde yatırım alabilmesi ve gelir elde etmesi bir o kadar zorlu hal içerisine girdiği gözlemleniyor. Örnek verecek olursak, akıllı telefon kılıfı üreten bir girişimci bir sene içinde ne kadar telefon satılmış olduğunu araştırması ve gözlemlemesi gerekiyor. Bu ve benzeri durumlar meydana geldiğinde kişinin hazırlıklı olması gerekiyor. Dikkat etmeleri gereken diğer noktalardan bir tanesi de girişimcinin üretmiş olduğu ürün ya da araçların geçen seneler içerisinde ne kadar büyümeye yol açtığı oluyor.

Yatırım Almak ve Sektörel Odak Pazarları

Girişimcilerin dikkatli davranmaları gereken durumlardan bir tanesi de pazarlar içerisindeki odak noktalarının neresi olduğunu bünyesinde barındırması oluyor. Örnek verecek olursak, internet üzerinden t-shirt satın alan bir kişi varsayalım. Bu kişinin yatırımcı karşısında sunum yaparken anlatmış olduğu giyim sektörü üzerinde odak noktasının hangi kısmı olduğunu belirlediği takdirde yatırımcı üzerinden yatırım alarak büyümeye başlayabilir.

Genel olarak bakıldığında girişimcilerin yapmış olduğu sunumlar içerisinde yaptıkları hatalardan bir tanesi de pazar noktalarındaki odaklanmalar ve de içlerinde barındırdığı segmente olan uzaklıkları olarak belirtiliyor. Bu durumlara dikkat edilmediği takdirde yatırım almaları bir hayli zor olduğu gözlemleniyor. Girişimciler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ulaşılan başka bir konu ise müşterilerinin kim olduğu konusunda tam net bir bilgi sahibi olamamalarından meydana gelen sorunlar olduğu belirtiliyor.

Genel olarak bakıldığında yatırımcı karşısında yapılan en büyük hatalardan biri haline geldiği belirtiliyor. Verilen cevapların çoğu “herkes” olarak yatırımcıya aktarılmış kelimelerden bir tanesi olduğu gözlemleniyor. Bu cevaplardan kaçınılması ve müşterilerinizi belirlediğiniz takdirde yatırım almamanız için hiçbir neden meydana gelmediği nitelendiriliyor.

Yatırımcılar İçin Sektör Pazarları ve Çözümleri

Girişimcilerin üzerinde çalışması gereken diğer konulardan bir tanesi de problemler ile ihtiyaçlar arasındaki farkın karıştırılmaması olduğu belirtiliyor. Örnek verecek olursak, ülke sınırlarımız içerisinde gelişen teknoloji ile birlikte kimsenin herhangi bir ipad ihtiyacı olmadığı gözlemleniyor. Fakat Apple ürünlerinin birçok insanın hayatında var olması ile birlikte ihtiyaç yarattığı konusunda da doğru orantı olduğu nitelendiriliyor.

Kişinin aklında bulundurması ve üzerinde çalışması gereken konulardan bir tanesi de arzı sizin yaratamayacak olmasıdır. Kişilerin girişim adı altında ve de kısıtlı imkânlar çerçevesi içerisinde devamlılığını sürdürüyor. O açıdan bakıldığında yapmanız gereken davranışlardan bir tanesi de problemler üzerinde çalışmalar ve odaklanmalar olacağı belirtiliyor.

Genel olarak girişimcilerin ilk günlerinden Apple üretmek konusunda çalışmalar yaptıklarında, oluşan sonuç olumlu yönde olmayabilir ve de batma olasılığınız oldukça büyük bir oranda gerçekleşme imkânı doğabilir. Fakat karıştırılmaması gereken durumlardan biri de kişilerin hedefleridir. Her girişimci Apple yaratmak ister ama kişinin yaşadığı durum içerisinde Apple gibi bir şirketin uygulamış olduğu yöntemleri uygulaması durumunda, sonuçları olumsuz bir şekilde olacağı nitelendiriliyor.

Kişinin pazarlar üzerindeki bulmuş olduğu çözümler pahalı olabilir. Hız konusunda oldukça yavaş ilerlenebilir. Fakat bu pazarlar üzerindeki sorunların en büyük çözümü odaklanmak olmalıdır. Ticaret konularında bilgisi olan kişilerin genel olarak pazarlardaki tüm detayları inceleyerek sorunlara çözüm üretebiliyor.

Girişimcilerin genel olarak yaptığı hatalardan bir tanesi de pazarı kendisinin yeniden yaratmış olması durumlarına kendisini inandırması ve vaat etmesidir. Kişilerin bu tarz düşüncelerden uzaklaşarak “bu pazar içerisinde tek olmak istiyoruz” gibi cümlelerden kaçınılması gerekiyor. Asıl sorması gereken sorulardan bir tanesi de “müşterilerimiz genel olarak ihtiyaçlarını nasıl karşılıyor” sorusunu sorması olacaktır. Bu mantıkları zihninde oturttuğu takdirde yatırımcı kazanması oldukça kolaylaşacaktır.

Yatırımcı Kazanmak

Siz de tüm anlatılanları dikkatle okuyarak yatırımcı kazanmak istiyorsanız, Kobi Vadisi yatırımcı bulma sayfasını ziyaret edebilir ve ilan verebilirsiniz.kobi vadisi

Yorumunuz