Yatırımcı Arıyorum

Kendime Sponsor Arıyorum

Kendime sponsor arıyorum ama bulamıyorum diyorsanız, sponsor bulma konusunda yeterince çaba sarf etmemişsiniz anlamına gelir. Çünkü artık günümüzün dijitalleşen dünyasında ve insanların artık birikimlerini uygun yatırımlara harcamalarının yoğunlaştığı bu zamanda, bir sponsor bulmak hiç zor değil. Bunun için gerçekten ne yapacağınızı iyi bilmeniz gerekiyor.

Belli bir işiniz varsa ve iş ufkunuzu ek müşteriler ve artan gelirlerle genişletmek için, aslında her zaman mükemmel bir zamanlamadır. Özellikle büyük şirketlerden kendinize sponsor bulabilirseniz kazancınızı ve başarınızı kat kat artırabilirsiniz.

Kendime Sponsor Nasıl Bulabilirim?

Müşteri tabanınızı büyütmek, yeni girişimci sektörünüzde iş kurmak için sponsor bulmak ya da etkinliklerinize katkı sağlamak için önemli sponsorları nasıl bulabilirsiniz?

Yüksek Düzeyde Ağ / Bağlantı

Her zaman derler ya “Boğulacaksan büyük denizde boğul” diye. Bu sözü kendinize örnek almanız gerekir. Yani kendinize sponsor aradığınızda ilk olarak iyice konunuza hazırlanıp, büyük şirketlere ya da zengin kişilere başvurmanız yerinde olacaktır.

Sponsorluk dosyanızı hazırlayın. Birden fazla kopya oluşturun ve her birini sponsor adayınız olan büyük şirket, kişi ya da kuruluşlara iletin. Dosyanın özenli hazırlanması ve baştan savma olmamasına da özen göstermelisiniz. Sponsorluk Dosyası

Hazırlıklı gitmeniz avantajınıza olacaktır. Karar verici kişilerle tanışın veya onlarla tanışmanızın en muhtemel olduğu etkinliklere katılın. Ya da şirketlerin CEO’larına, kişilere bir öğle yemeği teklifinde bulunun ve yemekte projenizden bahsedin. Bu sizin sponsor bulmanız için en iyi yollardan biridir.

İdeal Sponsorların Bir Listesini Oluşturun

Bilindiği üzere bazı şirketler, kişiler ve kuruluşlar faaliyetlerinin arasına sponsor olmayı da almaktadır. İdeal sponsorların bir listesini oluşturun. Hangi tür şirketlerin veya derneklerin, sizin için mükemmel bir eşleşme sağlayacağını biliyorsanız, kim oldukları ve ne yaptıkları ile ilgili bir veri tabanı oluşturmanız gerekir.

Listenizi oluşturun, haklarında iyi araştırmalar yapın ve size uygun olamayacakları eleyin. Bu arada sektörünüzden kişileri veya şirketleri, projenizle ya da çalışmanızla ilgilenebilecek olanları listenizin en üst sırasına alın. Çünkü onlar projenizle ya da kişisel başarınızla en çok ilgilenecek varlıklardır.

Kiminle İletişime Geçeceğinizi Belirleyin

Hemen hemen her işletmenin ya da kuruluşun bir web sitesi ve bu sitede iletişim adresleri bulunmaktadır. Ve eğer şirketin bir CEO’su var ise o kişinin ismi de belirtilmektedir. Sponsor arayışınızda kiminle iletişime geçeceğinizi belirleyin. Bu, son zamanlarda oldukça nispeten daha kolaydır.

CEO’nun, yetkilinin ya da sponsor olmasını istediğiniz kişinin e-posta adreslerini bulabilir ve onlarla e-posta aracılığı ile iletişime geçip, kendinizi tanıtıp görüşme ayarlayabilirsiniz. Bu konuda da veri tabanı oluşturmaya devam etmelisiniz. Satış konuşması iyi düşünülmüş ve sunulmuş her iş CEO’ların ilgisini çeker ve e-postaları okurlar. Postalarınızı gönderin ve düzenli olarak geri bildirimleri takip edin. Olumlu gelen ile bir görüşme talep edin. Ayrıca ilgilerini çektiğiniz takdirde size bir görüşme tarihi vererek çağrıda bulunacaklardır.

Tavsiyeler, Referanslar ve Onaylar İstemek

Hedeflediğiniz sektörde daha önce bir çalışmışlığınız varsa, bunu avantaj olarak kullanmalısınız. İlgili çevrelerdeki müşterilerinizle yaşadığınız olumlu deneyimler sonucunda bir tavsiye, onay ya da referans mektubu isteyebilirsiniz.

Bu onay ya da referansları, sponsor dosyanızda bulundurduğunuz takdirde çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Çünkü her sponsor, yatırım yapacağı kişinin işine olan ilgi ve saygısını, ayrıca iş yeteneklerini bilmek isteyecektir. Hiçbir sponsor, ne kadar varlıklı olursa olsun, parasının bir kuruşunu bile heba etmek istemez. Bu yüzden en küçük ayrıntılar bile büyük önem taşır.

Onlar İçin En Önemli Olanı Sunun

Daha evvelden çalıştığınız ve kendi projelerinizle devam etmek istediğiniz sektörü ve beklentilerinizi iyi tanımanız önemlidir. Sektördekilerle görüşün ve doğru soruları sorun. Müşteriyi elde tutma ve marka sadakatine mi daha çok odaklanıyorlar yoksa yeni bir pazar mı çekmek istiyorlar. Bu bilgilerin bir kısmını web sitelerinden, yıllık raporlarından, basın bültenlerinden ya da çevrimiçi sorarak öğrenebilirsiniz. Neyin önemli olduğuna inandıklarını bilmek, anahtardır.

Web Sitelerinden Sponsor Nasıl Bulurum?

Sponsor bulmanın bir etkili yolu da, özellikle bu alanlarda açılmış web sitelerine ilan bırakarak ya da orada yatırım yapmak için ilan bırakan kişilere ulaşarak olmaktadır. Web sitelerine adınız, soyadınız, varsa işletmenizin adı, unvanı, kuruluşunuzun amacı, hangi etkinliğiniz için sponsor arayışında olduğunuzu belirttiğinizde, kendinize sponsor bulmanız oldukça kolay olacaktır.

Ayrıca sporcu bir kişiyseniz ya da bir etkinlik düzenleyecekseniz de gerekli tanıtımları yaparak ve iletişim bilgilerinizi paylaşarak, kendinize uygun ve size inanan sponsor desteğini bulabilirsiniz.

Tam bu aşamada bir öneriyi sizinle paylaşmak istiyoruz. Türkiye genelinde ilan sistemiyle yeni sponsor firma arayışlarınızı Kobi Vadisi desteğiyle yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken; sponsor arıyorum sayfasını ziyaret edin ve kişisel bilgilerinize göre sadece birkaç dakika içinde ilanınızı oluşturun.

Etkinliklere sponsorluk yapmakla ilgilenen şirketler, bunu yapabilecek durumda olmalıdır. Bir şirket, etkinliğinize ya da projenize sponsor olmak konusunda istekli olabilir, ancak sonuçta ortaklık konusunda kendisine güvenmeniz için yeterli kaynağı sahip olmayabilir. Sponsor bulmak için hem ilgilenen ham da uygun olan şirketleri ararken, akılda tutulması gereken üç özellik şunlardır.

Yeterli Bütçeye Sahip Şirketler

Sponsorlukların ana nedeni, etkinlik düzenleyicinin başka türlü karşılayamayacağı maliyetleri karşılamaktır. Bu nedenle potansiyel sponsorunuzun mali destek sunacak kadar büyük bir bütçesi olduğundan emin olun. Aksi takdirde, kendi tarafınızdan yeterince değer sunmaya istekli olmayabilirsiniz ve bu da başarısız bir ortaklıkla sonuçlanır.

Reklâm/Pazarlama Departmanına Sahip Şirketler

Ayrı reklâm ve pazarlama departmanlarına sahip şirketlerin çoğu, sponsorluklar için bütçe ayırmaktadır. Özellikle etkinlik sponsorlukları için bütçe ayırırlar. Bunlar gibi şirketler ile ortaklık kurmak, daha kolay ve akıcı bir arama süreci sağlayacaktır.

Tavsiyeler Yoluyla Şirketler

İlk birkaç sponsordan bazılarını güvence altına aldıktan sonra, onları sponsorluk fırsatınızı diğer şirketlere tanıtmaya teşvik eden bir tavsiye programına kayıt edin. Tavsiye programları nitelikli sponsorluk adayları ile otomatik olarak tanışacağınız yerdir ve aramaların çoğu sizin için otomatik yapılır.

Etkinliğe Sponsor Arıyorum ve Nasıl Bulurum?

Önemli Karar Vericilere Odaklanmak

Sponsorluk için kendinize kaynak ararken unutmamanız gereken şey, etkinliğinize sponsor olmak için nihai karar veren çok az insanın olacağıdır. Bunu aklınızda tutarak bu kişilere en kısa zamanda ulaştığınızdan emin olmalısınız.

LinkedIn gibi araçlar, bu ilgili paydaşları hedeflemek için yaralıdır. İletişim bilgilerini bulduğunuzda, ilgilerini çekecek kişiselleştirilmiş etkinlik sponsorluk e-postaları gönderin. Her bir paydaş hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, onları bir etkinlik sponsoru olmaya ikna etmek için ideal mesajı, o kadar çok oluşturabileceksiniz. Önemli oyuncuları tanıyın ve etkili e-postalarla dikkatlerini nasıl çekeceğinizi öğrenin.

Değerli Etkinlik Verilerine Hazır Olun

Etkinliklere sponsor olmakla ilgilenen şirketler, her zaman toplayabileceğiniz veri türleriyle ilgilenecektir. Etkinlik verilerinin bir organizatör olarak sizin için önemli olması gibi, aynı etkinlik verileri şirketlerin sponsorluklarının etkisini ve katılımcıları nasıl takip edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır.

Potansiyel sponsorlara değerli veriler sunmak, ortaklıklarını güvence altına almak için çok önemli olacaktır. Bu tür verileri toplamanın en iyi yolu, sağlam ve iyi entegre edilmiş bir etkinlik yazılımı kullanmaktır. Tam yığın etkinlik yönetimi platformu, etkinliğinize sponsor olmakla ilgilenen şirketler için değerli olacak etkinlik verilerini toplamak için gerekli araçları ve özellikleri sağlayacaktır.

Etkinlik Organizatörlerine Başvurun

Sponsorluk sağlamanın yeni bir çaba olmadığını unutmayın. Sayısız etkinlik organizatörü, daha önce bu görevi gerçekleştirdi ve başardı. Bu nedenle etkinlik organizasyon ağınızın değerini gözden kaçırmayın. Kendinden çok şey öğrenebileceğinizi düşündüğünüz kişilere ulaşın.

Etkinliklere sponsor olmakla ilgilenen şirketleri bulmak hem kaynak hem de deneyim gerektirir. Bu nedenle ikinciden mahrum olduğunuzu düşünüyorsanız, daha fazla deneyime sahip olanlarla konuşarak yararlanabilirsiniz. Etkinlik İçin Sponsor Bulmak

Olağanüstü Bir Etkinlik Düzenleyin

Sponsorlukları güvence altına alma baskısıyla boğulmak kolaydır ancak bunun sizi ana odak noktanızdan uzaklaştırmasına izin vermeyin. Günün sonunda asıl amacınız muhteşem bir etkinlik düzenlemek olmalıdır.

Etkinlik sponsorluğunun kapsamlı hedeflerinizi yerine getirmesi değil tamamlanması gerektiğini unutmayın. Ve nihayetinde yıldız sponsorları bulmanın en iyi yolu, onların size gelmesini sağlamaktır. Etkinlikler yolunda giderse, üst düzey şirketler sizinle iletişime geçecektir. Yeni en iyi satış stratejisi, müşterinin istediğini satmaktır. Mükemmel bir etkinlik deneyimi yaratarak, ürünün satın almaya değer olduğundan müşterinin emin olmasını sağlamalısınız.

Etkinlik sponsorlarını güvence altına almak, asla kolay bir iş değildir ancak doğru kaynaklar ve strateji ile çaba beklediğinizden çok daha basit ve zevkli olabilir. Bu ipuçları, doğru etkinlik sponsorlarını bulmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda onları size çekecektir.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz