Yatırımcı Arıyorum

Yurt Dışından Yatırımcı Bulmak

Girişimciler bazen sermaye yetersizliği nedeniyle fikirlerini hayata geçiremezler veya büyümeye devam edemezler. Şirketiniz veya projeniz için doğru yatırımcıyı bulmak önemlidir. Yurtdışından yatırımcı bulmak ve yerli yatırımcı bulmak arasında seçim yapabilirsiniz.

Yurt Dışından Yatırımcı Nasıl Bulunur?

1- Bağlantılarınız ile yatırımcı bulabilirsiniz

Okul zamanında sağladığınız bağlantılar ile yurtdışından yatırımcı bulabilirsiniz. Lisede veya üniversite zamanlarınızda yurtdışında bulunduysanız orada bir çevre edinmiş olmanız önemli. Bir iş fikri için yatırımcı arıyorsanız size yardımcı olabilecek kitle burada sağladığınız çevredir. Size inanan eşiniz, dostunuz ve akrabalarınız size yatırım yapabilir. Eğer işinizi kurmamışsanız sadece fikriniz varsa büyük yatırımcılar size yatırım yapmaz. İş fikrini hayata geçirme aşamasında ilk olarak edindiğiniz çevrede yatırımcı aramanız daha faydalı olacaktır.

2- İş arkadaşlarınızın yatırımcı olmasını isteyebilirsiniz

Yeni girişimciyseniz daha önce tecrübe edinme şansınız olmadığı için sizden daha tecrübeli kişilerden yardım isteyebilirsiniz. Girişimci olan insanlarla konuşarak iş fikriniz hakkında bilgi vererek yurtdışından yatırımcı aradığınızı iletebilirsiniz. Bu konuda tecrübeli olan iş arkadaşlarınız size yardımcı olabilir. Atmanız gereken adımları bilirseniz yatırımcı bulmanız çok kolay olacaktır.

3- Çevrimiçi kanallar ile yatırımcı bulabilirsiniz

Günümüzde internet sayesinde istediğimiz her şeye ulaşmamız kolaylaştı. İnternetin güzel yanlarından biri de aradığınız yatırımcıyı internet aracılığı ile çevrimiçi kanallardan bulabilmenizdir. Pek çok çevrimiçi kanal yatırımcı bulmanız için size destek sağlar. Bu kanallarda iş fikrinizi paylaşarak yatırımcı bulabilirsiniz.

4- Sosyal medya ile yatırımcı bulabilirsiniz

Sosyal medya gündelik hayatın değişilmez bir alışkanlığı haline geldi. Sadece gündelik hayatın değil iş hayatınında ayrılmaz bir parçası oldu. Linkedin gibi iş platformlarından uygun gördüğünüz yatırımcılar ile iletişime geçerek yatırımcınız olmasını isteyebilirsiniz. Yatırımcınız olmasalar bile fikirleriyle size oldukça yardımcı olacaklardır. Yurtdışından yatırımcı bulmak istediğiniz için hedef ülkenize göre aramalar yaparak bağlantılar kurabilirsiniz.

5- Melek yatırımcı ağları ile yatırımcı bulabilirsiniz

Melek yatırımcılar pek çok iş fikrine yatırım yapabilir. Özellikle geleceği olan ve büyüme potansiyeline sahip sektörde bulunan girişimciler için melek yatırımcı bulmak çok kolay olabilir.

6- Crowdfunding (kitle fonlaması) ile yatırımcı bulabilirsiniz

Kitle fonlaması sistemi bir yatırım sistemidir. Pek çok kitle fonlaması sitesi vardır.

Konu hakkında detaylı bilgi için: Kitlesel Fonlama (crowdfunding) Nedir inceleyebilirsiniz.

7- Girişimci toplulukları ile yatırımcı sağlayabilirsiniz

Neredeyse her ülkede girişimci toplulukları bulunur ve bu topluluklar etkinlikler düzenler. Yurtdışında bulunan bir girişimci topluluğuna katılmanız halinde yatırımcı bulmanız mümkündür. Bu etkinliklerde edinebileceğiniz çevre sayesinde yatırımcı bulmanız çok kolay olabilir.

8- Girişim sermayesi alabilirsiniz

Girişim sermayesi fonu sayesinde girişiminiz için fon bulabilirsiniz. İş fikrinizi geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz. Network ağınızın geniş olması girişim sermayesi alabilmeniz için size yardımcı olacaktır.

Yurtdışında Yatırımcı Bulmayı Kolaylaştıracak Adımlar

İşiniz için yatırımcı bulmadan önce belirli bir hazırlık yapılması gerekir. İş fikrini savunamayan, sektörüne inanmayan bir girişimin yatırımcı bulması zordur. İş fikrinizin bulunduğunuz sektörde karlı bir iş olduğunu ve sektörün iş fikrine uygun olduğunu yatırımcıyı ikna etmeniz gerekir. Bu sebeple önceden hazırlamanız gereken pek çok detaylı rapor vardır.

  • Bir blog sitesi açarak yatırımcıların dikkatini çekmelisiniz

Blog siteleri iş fikrinizi veya işinizi sergileyebileceğiniz dikkat çekici bir yöntemdir. Bir blog sitesi açmak yatırımcının size ulaşmasını kolaylaştırır. Yatırımcıların kendi blog sitelerine bakarak onlarla iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede yatırımcının blog sitenizi incelemesini sağlayabilirsiniz.

  • Potansiyel yatırımcılarınız listesini oluşturabilirsiniz.

Yatırım almak istediğiniz sizin fikirlerinize uygun olan yatırımcıların listesini oluşturabilirsiniz. Bu listede 30 ve 40 arasında yatırımcı olması seçeneklerinizi ve geri dönüşüm alabilmenizi arttırır. İletişime geçip kendinizi iyi şekilde ifade edebilmeniz önemlidir.

İşiniz ve iş fikriniz için yatırımcı bulabilmeniz için detaylı bir iş planına ihtiyacınız vardır. İş planınız sayesinde iş fikrinizin potansiyelini yatırımcılarınızın görmesi mümkündür.

Yatırımcıların İş Planında Görmek İstedikleri Nelerdir?

İş planınızı doğru ve net şekilde oluşturmalısınız. Bunun için izlemeniz gereken adımlar vardır.

  • Potansiyel Pazarınızı Analiz Etmelisiniz

İş fikrinizi hayata geçireceğiniz Pazar yerinizi analiz etmeniz yatırımcılara fikrinizi kanıtlayabilmeniz için önemli bir adımdır. Satmak istediğiniz ürün veya hizmetinizin uygun olduğu pazar yerinin neresi olduğunu bulmanız gerekir. Hedef kitlenizin demografik özelliklerini oluşturarak ulaşabileceğiniz kitleyi tahmin edin. Hedef kitlenizin 18-24 arasındaki gençler olduğunu varsayarak iş fikrinizi gerçekleştirmek istediğiniz Pazar yerinde bu kitlenin payını veriler ile göstermeniz yatırımcı bulmanız için güzel bir veridir. Yurt Dışında Müşteri Bulmanın 10 Yolu

  • Kendinizi Yatırımcılarınızın Yerine Koymalısınız

Bir iş fikrine yatırım yapacak olsanız nelere dikkat ederdiniz? Bu soruyu düşünerek iş planınızı ona göre oluşturmalısınız. Bir yatırımcı olsanız yatırım yapacağınız ürünü veya hizmetin tüm özelliklerini bilmek isterdiniz. Bu nedenle ürününüzle ilgi her faydalı ve güvenilir veriyi sunabilmeniz önemlidir. Ürününüz ile ilgili detaylı araştırma yapmanız gerekir. Bulduğunuz bilgileri (müşteri talepleri, Google’da ürünle ilgili yapılan arama verileri gibi) görselleştirerek sunmanız size avantaj sağlayabilir.

  • Rakiplerinizin Oluşturduğu İş Planını İnceleyebilirsiniz

Eğer daha önce yapılmamış bir iş fikriniz yoksa muhtemelen rakiplerinizin olduğu bir iş fikriniz vardır. Rakiplerinizi analiz ederek onların daha önce oluşturdukları iş planlarını bulabileceğiniz bir arşive erişebilirsiniz. Rakiplerinizin oluşturduğu iş planları ile ürünlerinizin rakiplerinizden farklılık gösteren özelliklerini tespit ederek bu özellikleri ön plana çıkarabilirsiniz.

  • Firmanızı Tanımlayın

Firmanızın ihtiyaçlarını bilmeniz yatırımcıların önem verdiği bir konudur. Yatırımcılar Firmanız hakkında bilgi edinmek isteyecektir. Firmanızın bulunduğu konum, pazardaki konumunuz, rekabet durumunun yatırımcılar için önemi vardır. Aynı zamanda firmanızın sağladığı ürünün neden tercih edileceği, hedef kitleye nasıl faydalar sunabileceği, zevk ve tercihlerini nasıl etkilediği, hedef kitlenizin satın alma davranışlarını nasıl etkileyeceği gibi firmanızın sağlayabileceği faydaları belirtmelisiniz.

  • Başarılı Bir Strateji Oluşturmalısınız

Sizi başarıya götürecek stratejileri oluşturmalısınız. Bu sayede ihtiyacınız olan yatırım miktarını da bulabilirsiniz. Yatırımcılar iş fikrinizi yapabileceğinizi veya ileri seviyeye taşıyabileceğinizden emin olmak isterler. Bunu sağlayabilmek için başarılı olabileceğiniz bir strateji belirleyerek neden bu yöntemi seçtiğinizi anlatmalısınız.

  • Kendi Girişimcilik Yeteneklerinizden Bahsetmelisiniz

Kendi girişimcilik yeteneklerinizden bahsetmeniz ürün veya hizmetinizi iyi şekilde sunabilmeniz, satışını ve pazarlamasını yapabilmeniz ve başarıya ulaşabilmenizi yatırımcıların görmesini sağlar.

Yatırımcılara Ulaşmak

Eğer sizde; projeniz, şirketiniz, fikirleriniz gibi vb. durumlar için bir yatırımcı arayışınız varsa, Türkiye’nin en büyük melek yatırım ağı olan Kobi Vadisi desteğinden faydalanabilirsiniz.

Bunun için tek yapmanız gereken; yatırımcı bulmak sayfasını ziyaret ederek, birkaç dakika içinde ilanınızı oluşturabilirsiniz.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz