iş rehberleri

Yabancı Yatırımcı Arıyorum

Yurtdışından Yatırımcı Bulmak

Kendi işini kuran girişimciler belirli bir miktar sermaye ile işe başlarlar. Bazı durumlarda işletme kurmak isteyen girişimciler ortaya bir sermaye koyarak işletmesine ortak olmak isteyecek kişi veya kişileri aramaktadır. Bu durumda yatırımcı bir iş fikrine veya işe belirli bir miktar sermaye ile ortak olan kişiye denir. Ortağınız kârdan pay alır. Girişimci aslında yatırımcının ortaya koyduğu sermaye kadar borçludur. Borcunu ödemesi bittiğinde tek başına devam edebilir veya yeniden anlaşarak tekrar çalışabilirler. Yabancı yatırımcı bulabilmeniz için etkili bir stratejiye sahip olmanız gerekir. Öncelikle bir yatırımcıya ihtiyacınız olup olmadığına karar vermeniz gerekiyor. Finansal kaynaklarınıza bakmak doğru kararı almanıza yardımcı olabilir.

Yatırımcı bulmak isteyen girişimciler sadece kuruluş aşamasında değil, büyüme aşamasında da yatırımcı arayışına girebilir. Bir yatırımcıyı bulmanın en kolay kolu online ilan siteleridir. Yatırımcıların girişimciler için pek çok şartı olabilir. Bunun nedeni yapılan yatırımın boşa gitmesini önlemektir. Girişimcilerin bu nedenle sağlam projeleri olmalıdır. Girişimcinin ne kadar bütçe istediğini, işin maliyetini, sahip olunması gereken ekipmanların listesini yapması ve iş planı oluşturması gerekir. Yatırımcıları etkilemek ve işinizi doğru şekilde pazarlayabilmeniz için gerekli raporları özenerek hazırlamalısınız. Yatırımcılar genellikle yüksek gelir potansiyeli olan işleri kabul ederler. Girişimcilerin, yatırımcılarını iyi seçmesi gerekir çünkü şirkete ortak olacaklardır. Buda şirket üstünde bir baskı yaratacaktır.

Yabancı Yatırımcılar Girişimlerde Nelere Dikkat Ederler?

Her yatırımcı yatırım yapacağı işi özenle seçer. Genellikle dikkat ettikleri belirli kriterler vardır.

 • Yabancı yatırımcılar kendilerine karşı dürüst olunmasını beklerler. Şeffaflık onlar için önemlidir.
 • Yatırım yapılacak işin büyüyen bir pazara sahip olup olmadığına bakarlar. Büyüyen bir pazara yatırım yapmak yatırımcılar için kâr elde etmek anlamına gelmektedir.
 • Büyüyen pazarın büyüyen şirketlerine bakarlar. Eğer büyüyen bir pazarda büyüme potansiyeline sahip bir şirketseniz yabancı yatırımcı bulmanız kolay olacaktır.
 • Yatırım yapılacak şirketlerin sahipleri ile aynı görüşleri paylaşıp paylaşmadığını incelerler. Bu sayede aynı görüşte oldukları için şirket içinde alınacak bir karar anında aksilik yaşanmayacağını düşünürler.
 • Yatırım yapılması istenen miktarın uygun olması. Yabancı yatırımcılar için yatırım miktarı oldukça önemlidir. Diğer kriterlere bakmadan makul bir fiyat olmaması halinde yatırım yapmaktan vazgeçebilirler.
 • Gerekli olan dokümanların nasıl hazırlandığına dikkat ederler. İş planı gibi raporlarınızı özenerek hazırlamanız size burada avantaj sağlayacaktır. Raporlarınızda işinizi mümkün olduğu kadar iyi anlatmalısınız.

Yabancı Yatırımcı Arayan Şirketler Neler Yapmalılar?

Yabancı bir yatırımcı bulmak için bir hazırlık sürecini tamamlamalısınız. Hazırlıksız bir arayış içine girerseniz yatırımcı bulmanız zordur. Öncelikle şirketinizin mevcut durumunu analiz etmelisiniz.

 • Bir şirketin yabancı yatırımcı bulabilmesi için belirli bir kurumsallık seviyesine ulaşması gerekir. Kurumsallık seviyeniz yabacı yatırımcılar için önemlidir. Bu nedenle kurumsallaşmış bir firma olmanız size avantaj sağlayacaktır.
 • Şirketlerin finans, hukuk ve vergi gibi konularda hazırlıklarını tamamlaması gerekiyor.
 • Gelecek beş yılın planlaması yapılmalıdır.
 • Bir yatırım hikayesi oluşturmalısınız.
 • Şirket değerlemesinin yapılması gerekir. Şirket değerlemesi şirketin yatırım alabilmesi için önemli bir detaydır. Bir şirketin değerlemesi 20 milyon dolar ise alabileceği makul yatırım 30 milyon dolardır. Şirket değerlemesi sayesinde ihtiyaç duyulan yatırım miktarını belirleyebilirsiniz ve doğru yatırımcıyı bulabilirsiniz.
 • Gelir tablosu, bilanço, nakit akış tablosu gibi finansal veriler oluşturulmalı.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için: Yabancı Yatırımcı Nasıl Çekilir inceleyebilirsiniz.

Şirketinizin Alabileceği Yabancı Yatırımcılar

Şirketinize alabileceğiniz yabancı yatırımcıları kategorileştirerek ayırmak mümkündür. Bu kategorilere göre hangi yabancı yatırımcıyla iletişim kurabileceğinizi seçebilirsiniz.

 • Özel sermaye fonları

Özel sermeye fonlarından yabancı yatırımcı alabilmeniz için belirli bir büyüklüğe ulaşmış olmanız gerekir. Satış hacminizin iyi olması, büyüme potansiyeli olan bir sektörde yer almanız önemlidir. Kâr hacmi yüksek şirketler ile ilgilenirler. Genellikle şirket değeri 10-15 milyon dolar arasında ve üstünde olan şirketlere yatırım yaparlar. Şirketin belirli bir yüzdesini satın alırlar. Özel sermaye fonları genellikle yatırımcısı oldukları şirketleri büyüterek rekabet gücünü arttırırlar. Yatırımcılar yatırım yapmayı düşündükleri şirketlerin geçmiş kayıtlarını incelerler. Tüm raporların şeffaflık ile hazırlanması önemlidir.

 • Sektör Yatırımcıları

Sektör yatırımcıları, aynı sektörde faaliyet gösteren yabancı firmalardır. Şirketinize yabancı yatırımcı almak istiyorsanız aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz şirketlere bakabilirsiniz. Yatırım alabilmeniz için bulunduğunuz sektörde rekabetçi bir yapıda olmanız gerekmektedir. Şirketinizin bulunduğunuz sektörde güçlü bir konuma sahip olması yabancı yatırımcıların ilgisini çekecektir. Bu nedenle güçlü bir konum ve gelecekte bu konumu devam ettirebilmeniz sektör yatırımcıları için önemlidir.

 • Melek Yatırımcılar

Melek yatırımcılık modeli her geçen gün gelişmektedir ve özellikle yabancı yatırımcıların oldukça sık kullandıkları bir yatırım modelidir. Melek yatırımcı, gelecekte büyüme potansiyeli olan yeni kurulmuş şirketlere yatırım yaparlar. Şirketlerin büyüme ve gelişmelerine yardımcı olurlar. Girişimciler için en kârlı yatırımcı modeli budur. Hem sermaye hem de bilgi ve birikim elde etme şansları vardır. Melek yatırımcılar yatırımcısı olduğu şirkete sermayesi ile beraber bilgi ve deneyimlerini katarlar. Yeni girişimcilerin faydalanabilecekleri bilgi ve deneyim sayesinde şirketlerini büyütmeleri kolaylaşacaktır. Melek yatırımcılar yüksek kâr marjı elde edebilecekleri şirketlere yatırım yaparlar. Bu sebeple sektörünüzün büyüme hızı iyi olmalıdır. Özellikle e ticaret ve bilişim sektörüne yatırım yaparlar. Şirketinizi satın almazlar belirli bir yüzdelik dilime sahip olurlar.

Yabancı Yatırımcı Arama Süreci Nasıldır?

Şirketinize doğru yatırımcıyı bulabilmeniz oldukça önemlidir. Yabancı yatırımcı ararken en uygun yatırımcıyı bulabilmeniz için Girişimcilik Merkezi’nin oluşturduğu iki aşamalı bir süreç vardır. Bu süreci uygulamanız halinde doğru yatırımcıyı bulabilirsiniz. Bu iki aşama; şirket değerlemesi ve analizi ve yatırımcı araştırması şeklinde oluşmaktadır.

1. Şirket Değerlemesi ve Yatırım Analizi

Bu aşamada şirketiniz hakkında bilgi almak istenmektedir. Şirketinizin finansal durumu, finansal varlıklarınız, pazar payınız, şirketinizin geçmişi ve gelecekten beklentileriniz gibi pek çok konuda bilgi verilmesi gerekmektedir. Neden yatırımcı istediğiniz, istediğiniz yatırım tutarının ne kadar olduğu ve yatırımcıya sunacağınız ortaklık payının ne kadar olduğu gibi soruları cevaplamanız gerekmektedir.

Şirket değerlemenizi doğru şekilde yapmanız önemlidir. Şirket değerlemesi sayesinde şirketinize yapılması gereken makul yatırım değerine ulaşabilirsiniz. Şirketinizin yatırım analizini yapmanız şirketinizin yatırım alımına uygunluğunu ölçmenize yaracaktır. Bu sayede yabancı yatırımcılar için olumlu ve olumsuz olan taraflarınızı görebilirsiniz. Kategorize edilmiş yabancı yatırımcılar arasından şirketinize uygun olan yatırımcıyı seçmeniz kolaylaşacaktır.

2. Yatırımcı Analizi

Potansiyel yatırımcılarınızı analiz edebilmeniz için bazı hazırlıklar yapmanız gerekir. Bu hazırlıklar; şirketin tanıtım dosyasını hazırlamak, web sitesi oluşturmak, finansal tabloların hazırlanması şeklindedir.

Şirketinizi yabancı yatırımcılara iyi şekilde tanıtabilmeniz için şirket tanıtım dosyası oluşturmanız önemlidir. Şirketinizde bulunan personel sayısı, sektörünüzdeki konumunuz, yatırım arama nedeniniz gibi temel konuların bu dosyada yer alması gerekir.

Web sitenizi oluşturmanız kurumsallık açısından size değer katacaktır. Yatırımcıların vizyon ve misyonunuzu, konumunuzu, faaliyet alanınızı görmesini ve incelemesini sağlayacaktır.

Yatırımcılar için bir diğer önemli konu finansal tablolarınızdır. Yabancı yatırımcılar kârınızı, gelir ve giderlerinizi görmek ister. Bu verileri sağlamanız halinde finansal olarak uygunsanız yatırımcı bulmanız oldukça kolaydır.

Yabancı Yatırımcı Bulmak

Eğer sizde şirketiniz veya projeniz için yeni yatırımcılar arıyorsanız, Kobi Vadisi desteğinden faydalanabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük melek yatırım ağına katılarak dakikalar içinde ilanınızı oluşturabilir ve yeni yabancı yatırımcıların size ulaşmasını bekleyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken: yatırımcı bul sayfasını ziyaret edin ve size en uygun kriterler ile ilanınızı oluşturun.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Yabancı Yatırımcı Arıyorum

okuma süresi: 7 dk
0