Yatırımcı Arıyorum

Profesyonel Ev Temizliği İşi Yapmak

10 Adımda Profesyonel Ev Temizlik İşine Başlamak

Bir ev temizleme işi karlı bir fırsattır ve iyi bir gelir potansiyeline sahiptir. Temizlik işi düşük bir altyapı maliyeti ve buna ek olarak, bu girişimi işletmek için çok az ekipman gerektirir. Neredeyse sıfır sermaye yatırımı ile kendi ev temizleme işinizi başlatabilmek mümkündür. Öncelikle, başlayacağınız hizmeti seçmek önemlidir ve sunduğunuz hizmet konusunda tecrübeli olmalısınız. Bu işletme, elektrikli süpürge, püskürtücüler kullanımı vb. temel bilgiler gerektirir.

Ev Temizliği Sektöründe İş Kurmak

Sizde ev temizliği işine başlamak istiyorsanız az miktarda yatırımla bir ev temizliği işine nasıl başlayacağınız konusunda size rehber olacak bilgileri adımlarıyla aşağıda bulabilirsiniz;

 1. Ev Temizlik İşleri İçin Finans

Ev işi temizlik işi küçük bir miktar yatırım gerektirir ancak başlangıç ​​sermayeniz olmadığında aşağıdaki bu seçenekleri deneyebilirsiniz.

 • Kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Yüksek faiz oranı için endişelenmenize gerek yoktur çünkü zamanında geri ödeme yapabilirsiniz. Çünkü bu iş ilk günden itibaren geri dönüş sağlar.
 • Arkadaşınızdan ve akrabalarınızdan nakit ödünç alabilirsiniz. Ek olarak, bir ortak da bulabilirsiniz.
 • Bankadan kredi başvurusu yapabilirsiniz.
 1. Niş Hedef Kitlenizi Bulun

Bir ev temizliği işi çok çeşitli niş hizmetlerine hitap eder. Bunlar ofis temizliği, ev temizliği, cam temizliği, halı temizliği, araba yıkama, hava kanalı temizliği vs.’dir. En azından başlangıçta yalnızca bir segmente konsantrasyon önerilir. Çok çeşitli hizmetler için temizliğe gidilmesi belki sonraki aşamalarda düşünülmesi gereken bir durumdur. Müşterilere verdiğiniz tekliflerden sorumlu ve kararlı olunmalı ve müşterinin güveninin kazanılmasının önemli olduğu bilinmelidir.

 1. İşletme Lisansı / Ruhsatı Alın

Başlattığınız temizlik işini profesyonel olarak devam ettirebilmek, işletmelerin temizlenme faaliyetini yapabilmek işletme ruhsatı, lisanslar ve kayıtlar gerektirebilir. Bu konu ile ilgili ilgili mercilerden bilgi sahibi alarak 2-3 gün gibi kısa sürede şirketinizi açabilirsiniz.

 1. Ev Temizliği İçin İş Planı Oluşturun

Bir pazarlama planı oluşturun ve reklam bütçenizi düzeltin. İşletmenizle ilişkili tüm maliyetleri belirleyin ve her birine ne kadar para, kaynak ve zaman ayırmanız gerektiğini tahsis edin. Bu İşletme kayıt maliyeti, lisanslama, nakliye, işçilik, sarf malzemeleri ve reklamları içerir.

 1. Temizlik İşinizi Adlandırın

İşletmeniz için akılda kalıcı bir isim bulun. Bir logo oluşturun ve uygulayın. Bu profesyonel bir görünüm ve yaklaşım için önemlidir. Mesajı net bir şekilde aktarabilecek bir isim seçin, ancak kısa ve unutulmaz bir seçim yapmanız gerekir.

 1. Bir Araç Düzenleyin

İşletme, temizlik ekipmanınızla çok fazla hareket gerektirir. Bu nedenle, bir araç ayarlamanız gerekecektir. İhtiyacınıza göre doğru aracı seçin ve fazla yatırımdan kaçının. Ayrıca aylık kira bazında bir araca sahip olmayı düşünebilirsiniz. Üzerine profesyonel bir tabela ekleyebilirsiniz. Şirketinizin adını, logosunu ve iletişim numarasını eklemeyi unutmayın. Bu size herhangi bir yinelenen harcama yapmadan muazzam bir dış mekân reklamı kapsamı sunar.

 1. Ekipmanı Satın Alın

Faaliyet alanınıza göre, gerekli ekipmanı satın almalısınız. Her farklı temizlik hizmeti bazı özel alet ve ekipmanlar gerektirir. Temizlik ekipmanının yanı sıra cep telefonu, internet bağlantısı olan bir bilgisayar ve bir yazıcı kullanmanız gerekecektir. Aşağıda bazı temel ihtiyaçların listesini bulabilirsiniz.

 • Paspaslar ve Pedler: Mikrofiberlerden yapılmış paspaslar kullanılmalı ve pedler temel öğelerdir. Pedleri ıslak veya kuru olarak kullanabilirsiniz.
 • Süpürgeler: Evde kullanılan temizlik hizmeti için olmazsa olmaz bir üründür.
 • Vakumlar: Bu hemen hemen her temizlik işi için önemli bir üründür. Bununla birlikte, her ikisinde de üfleyici ve emici olan bir elektrikli süpürge tedarik etmeniz gerekir.
 • Fırçalar: Bu, her türlü temizlik için vazgeçilmez bir unsurdur.
 1. Fiyatlandırmanızı Yapın

Masraflarınızı dikkatlice sabitleyin. Rekabetçi fiyatlandırma, kesinlikle yeni müşterileri hızlı bir şekilde kazanmaya yardımcı olacaktır. Ancak, hiçbir zaman düşük ücret talep etmeyin ve önce maliyetinizi hesaplayın. Bu masraflarınızı gidermenize yardımcı olacaktır, ayrıca kartvizitleriniz ve kataloğunuzu da hazır tutun.

 1. Bir Muhasebeciye Danışın

Muhasebe, başarılı bir temizlik işi yürütmede kritik öneme sahiptir. Bir muhasebeciye danışmak muhasebe yazılımına yatırım yapmak, randevularınızı, maaş bordrolarınızı, giderlerinizi ve gelirinizi yönetmenize yardımcı olabilir. Müşterilerinizin veri tabanını, belirli bir servis ihtiyacı için de saklayabilirsiniz. Müşterilerinize uygun bir fatura ve para makbuzu vermeniz için muhasebeci önemli bir finansal danışmandır.

 1. Ev Temizlik İşinizi Geliştirin

Son derece iyi bir bütçe ile başlarken, işinizi geliştirmek  için düşük maliyetli yollara başvurmalısınız ve işletmeyi başarılı kılmak için müşteri sayınızı artırmalısınız. Ek olarak, daha fazla geri dönen müşteriyi elde etmek için müşterileri elde tutmakla da ilgilenmelisiniz. Bunun için yerel olarak reklam vermeye başlayabilirsiniz.

Temizlik Sektöründe Girişimci Olmak

Sağlık için genel gereksinimlerden biri olan temizlik, sektör olarak büyüme gösteren bir alandır. Başlangıçta evden küçük yatırımlarla başlanabilecek bu iş alanı, profesyonel bir işletme haline gelmesi için uzun yıllar gerektirmeyen bir iş alanı olması ile her daim caziptir.kobi vadisi

Yorumunuz