Yatırımcı Arıyorum

Sağlıklı Yaşam Başarı Getirir mi?

Sağlıklı Yaşayarak Başarılı Olmak

Sağlıklı yaşam ifadesi son 20 yıldır belki de en çok duyduğumuz cümle. Uzmanlar için sağlıklı yaşam, az kilo, şişmanlatmayan fakat besleyici gıda tüketmek, günde hiç değilse yarım saat yürümek, en az 8 saat uyumak ve pozitif düşünmek sözleri ile özetlenebilir.

Dergilerde, gazetelerde ve sosyal medya ortamında Hekimlerin, Diyetisyenlerin, Spor hocalarının yazı ve Röportajlarında ifade ettikleri düşünceler aşağı yukarı bu cümlelerden oluşuyor. Doğru mu? Doğru pek çok kişi en az bir kere bu önerilerden birini veya birkaçını uygulamış ve iyi hissetmiştir.

Kilonuz düştükçe hareket kabiliyetiniz artar ve daha iyi hissedersiniz, besleyici fakat hafif yiyecekler tükettiğinizde yemek sonrası ağırlık oluşmaz uykulu hissetmezsiniz, yürüyüş ya da 15 dakikalık bir egzersiz sonrası kendinizi inanılmaz enerjik hissedersiniz. Gece uykunuzu almış uyandıysanız sabah güneşi size bir başka parlak doğar gününüz neşeli geçer.

İyi hissetmek mutluluktur. İyi gıda, iyi uyku, biraz ve düzenli hareket bize yaşamımızı daha kaliteli yaşama olanağı verecekse sağlıklı yaşamak buysa ve sonu mutlu hissetmekse neden sağlıklı yaşamayalım?

İşe Beslenerek Başlamak

Vücudumuza aldığımız her gıdayı artık önemsemeliyiz etrafımızdaki nerede ise tüm yayınlarda beslenme ile ilgili bilgilere rastlamak mümkün bu anlamda tüketici bilinci oldukça gelişmiş durumda tek sorun geniş kitleler tarafından uygulamaya konulmuyor olması hep birlikte tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor belki de o çok sevdiğimiz dondurmaların, muhteşem görünen çikolataların yaşamlarımızdan çıkmasından doğum günümüzde harika pastalar üfleyememekten dostlarımıza harika ikramlar sunamamaktan korkuyoruz.

Yiyecekler hele renkli şekerli yiyecekler ayrı bir mutlu eder insanı ancak Uzman Hekimlerin de belirttiği gibi aslında onları tamamen yaşamlarımızdan çıkarmaya gerek yok sadece yerlerini değiştirmeye ihtiyacımız var daha fazla besleyici gıda daha az eğlenceli gıda gibi.

Sağlıklı gıda tüketimi ve diyet yapanlar için hizmet veren sektör o kadar gelişti ki artık bir AVM’ ye gittiğinizde kokusu ile sizi baştan çıkaran kalorisi yüksek yiyeceklere mahkûm değilsiniz. Sizin diyet programınızı bozmadan lezzetli ve kalorisi belirlenmiş vücudunuzun detoks gereksinimine yanıt veren gıdaları satın alabileceğiniz restoranlar büyük alışveriş merkezlerinde bulunduğu gibi evinize paket servis yapan sağlıklı veya diyet yemeğinizi evinize getiren Restoranlar bulmak mümkün.

Profesyonel aşçı ve diyetisyenlerin hizmet verdiği bu işletmeler ülke genelinde hızlı bir biçimde yaygınlaşarak daha fazla tüketiciye ulaşmaya çalışıyorlar. İşten yorgun argın gelen biri ya hazır kalorisi yüksek cipsler, dürümler tüketecek ya da bir paket makarna haşlayacak ve her durumda ihtiyacından daha fazla kalori alarak yoracak bedenini, eğer üşenecekse sağlıklı bir yiyecek menüsü hazırlamaya.  Diyet yapan biri ise belki o gün düzeni bozarak liste dışına çıkmak zorunda kalacak işte tam bu noktada Sağlıklı Gıda Restoranları, hayatı kolaylaştırarak gereksiz kaloriler almanıza, sağlıksız beslenmenize ya da diyet programınızı bozmanıza izin vermiyor.

Beslenme sağlıklı yaşamanın, kaliteli yaşamanın ilk ve en önemli koşulu, vücudumuzu zararlı yiyecekler ile doldurduktan sonra hangi sporu yapsak, ne kadar iyi uyusak yeterli olmayacaktır. Evinizde hazırlayacağınız kalorisi düşük besleyici bir menüyü tercih edin dışarıda yiyecekseniz o gün şartlar öyle gerektiriyor ise o zaman sağlıklı ürünler hazırlayan restoranları tercih edin, vaktiniz yoksa mutlaka dışarıdan söylemek durumundaysanız yine seçeneğe sahipsiniz kalorisi yüksek şişmanlatıcı gıdalar yerine sağlıklı yiyecek hizmeti veren Restoranlardan birini arayın.

Egzersiz Yapmak

Tüm uzmanlar, Hekimler vücut ağırlığınıza göre belirli bir süre ritmik yürüyüşler yapın diyor. Daha sağlıklı bir kalp daha sağlıklı damarlar için kiloların daha kolay bizi terk etmesi için bedenimize göre bir yürüyüş programını alışkanlık haline getirmemizi öneriyorlar.

Yeterli Uykuyu Almak

İşe giden biri gece rahat ve en az 7-8 saat uyumadı ise ertesi gün yorgun ve mutsuz hissedecektir vücut direncimiz düşeceği gibi iş verimimizin de düşeceği bir gerçek bu durum sürekli tekrarlanan bir hal aldığında bizi başarısızlığa götüren döngüyü başlatmışız demektir.

Sağlıklı Bir Şekilde Çalışmak

İşimiz, hayattaki tek dayanağımız. Bizi ayakta tutan ihtiyaçlarımızı ve belki hayallerimizi gerçekleştirmemizi sağlayan güvencemiz. Dünya artık sağlığı bu yüzden çok daha fazla önemsiyor sağlıklı giyecekler, sağlıklı temizlik malzemeleri, daha temiz hava, daha temiz bir doğa. Anlaşıldı ki toplumların daha mutlu ve başarılı olmaları için sağlıklı olmaları gerekiyor.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz