Yatırımcı Arıyorum

Satış Kavramı Hakkında Bilgiler

Satış Kavramını Anlamak

Satış Nedir?

Farklı düşünceler ve farklı kelimelerle anlatılacak bir konu satış. Satışın en asıl amacı hizmet vermek yardımcı olabilmek ve bunun karşılığında gelir kaynağı haline getirilecek ücretlendirilmesidir. Satıcı ile alıcı arasında ürün veya hizmetin yada fikrin bir bedel alınarak karşı tarafa hizmetin gerçekleştirmesidir. Kazanç elde edilecek satış müşterilere kaliteli hizmet veya ürünün tanıtımını ve reklamını yaparak algılarında en iyi düzeyde oluşturmaktan geçmektedir.

Kim ürünü yada hizmeti daha cazip, modern ve düzgün bir iletişim ile aktarır ise müşterinin kolay şekilde ikna olmasını sağlamaktadır. Satışı planlanan ürünün müşterinin mantığına hitap etmesi ön planda yer alan önemli unsurdur. Satış, sonuca gelinmiş sözleşme veya kontrat gibi konuların imza aşamasına gelinmesi durumudur.

Satış Nasıl Yapılır?

Ürünün veya hizmetin zamanlama, alıcının talebini en iyi şekilde analiz etmek, uygun yer ve konumda ve iyi bir şekilde aktarılması halinde müşteriyle kurulan iletişim sonucunda gerçekleşmektedir. Müşterinin ne isteğini anlamak ve ona doğru karar verebilmesi için yönlendirmeye çalışmak  gerekir.

Analiz yeteneğine sahip olmak ve profesyonel düzeyde iletişimin kurulması ile ikna edebilmek satışın gerçekleşmesi alanında önemli yere sahiptir.

İyi Bir Satış Personeli Nasıl Olunur?

Kibar, nazik, ince ve akıcı iletişimi ve beden dili ile ikna edici olması gerekmektedir. Müşterilere güven aktarması ve hoş algı oluşturması (ayrıca tecrübesi) ürünün satışını kolaylaştıracaktır. Danışmanın müşteriler tarafından seçilmiş olması, yardımcı olması konusunda samimi olması beklenmektedir. Müşteri ürünün kalitesinde emin olması ve mantığına yatmasının yanı sıra satış danışmanın davranışıyla rahat olarak alışveriş gerçekleşir.

Her konu başarılı olmayı amaç edinilir plan ve programı bu kapsamda düzenlenir. Satışta başarılı olmak için; öncelikle akıcı bir diksiyon, ikna edici beden dili ve mantık çerçevesinde anlatım tarzı alıcının ilgisini cezbedecektir. Ürünü almak için veya hizmeti değerlendirebilmek için, kendini şartlanmış olarak bulacaktır. Başarılı Pazarlama Personelinin Faydaları

Olumsuz geçen satışlardan sonra neler yapılabilir?  Müşterinin sizden beklentisi nedir?

Gibi soruları yönelterek samimi şekilde öz eleştiri yapılarak eksik olan kısımları tamamlamalıdır. Amaç her kesime ve arayışa hitap etmek ama eksiklikler ve doğru strateji uygunlanmadığında hedeften uzaklaşılabilinir. Satıcı olarak alıcının fikirlerine önem vererek müşteriye özel hissettirerek satışta daha aktif durum oluşturulabilinir. Müşterilerle kurulan ilişkilerin uzun vadeli güven temellerinin olması gerekmektedir. Alıcıyla bağlantıya geçildiğinde kolay iletişim kurabilmek adına hoş sohbet, özellikle güven oluşturmak ve ürün kalitesinin ön planda tutulması satışı her iki taraf içinde zevkli hale getirir.

Aslında satış insanları çözme ve anlama sanatıdır.

Karşındakinin beklentilerini, aslında ne istediğini bilmek ve bütçesini tahmin dahi etmek satışı kolaylaştırır ve hızlıca gerçekleşmesini sağlar. Alıcıya göre satış ihtiyacının karşılanması anlamını taşır. Satıcı için kazanç kaynağı kar olarak algılanır. Ürünü ve hizmeti doğru ve anlaşılması kolay düzeyde bilgilendirmek ve güven temin ederek bağ kurulur ve profesyonel satış gerçekleşir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz