Yatırımcı Arıyorum

Simental İnek Yetiştiriciliği – İş Fikri

Simental Yetiştiriciliği Yapmak

Hayvancılığın en karlı işlerinden biri olan Simental inek yetiştiriciliği nasıl yapılır? Neler Gereklidir? Nasıl daha çok verim alınır? Ne kadar kazanabilirim? Gibi sorularınızı yazımızda cevaplayacağız. Anavatanı İsviçre olan Simental cinsi inekler hem süt bakımından hem de et bakımından çok kar sağlayacak hayvanlardır. Bu nedenden dolayı Simental ineklere “kombine ırk” da denilir. Renkleri genellikle 2 renk olur. Beyaz ve sarı ya da beyaz ve kırmızı olmak üzere iki çeşit renkleri bulunmaktadır. Hem sığırları hem de inekleri çok karlı ve tonluk hayvanlardır. Erkeklerde ortalama 1200-1300 kilograma sahipken dişilerde 750-800 kiloya kadar çıkabilirler. Canlı ağırlıklarının %60 verimini kesimde verebilmektedirler. Bir erkek bir dişi alarak bu simental türünü üretmeye başlayabilirsiniz.

İnek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Türkiye’de son yıllarda çok popülerleşen ve üretimi çoğalan simental türü çok etli ve sütlü olmasından dolayı tercih ediliyor. Hayvancılıkla uğraşan insanlar simental ineklerden ve sığırlardan çok memnun. Bu hayvancılığa başlarken en az bir dişi bir de sığır olmalıdır. Sadece bir dişiye tohumlama yaparak da yapabilirsiniz ama ileriye yönelik düşünüyorsanız sizlere bir sığır kesinlikle gereklidir. Söylemlere göre dediğimiz gibi simental türler iki renkte ve iki çeşitte olmaktadır. Bu renklerden beyaz rengi daha çok olanlara daha çok süt veren, kırmızı ya da sarı rengi daha çok olanlara daha çok etçi deniliyor. Simental inekler, diğer inek cinslerine göre daha uzun süreli yaşamaktadırlar. Her türlü iklim şartında yetiştirilebilirlerdir. Sağlıklı simental beslenmesi için bir ahır ortamı gereklidir. Yaz ayları için günlük ortalama 6 saat yaylımı yapılmalıdır. Günde sabah akşam olmak üzere 3’er saate bölebilirsiniz ve günlük sabah akşam olmak üzere iki sağım yaparak daha da çok kar elde edebilirsiniz. Ayriyeten günlük 8-10 kilogram civarında da saman ve yonca tarzı kuru ot verilmelidir. Günlük sağımları düzenli olarak yapılmalıdır. Gerekli su ihtiyacı karşılanmalıdır.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan besi sığırı yetiştiriciliği iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

VERİMLİLİK ÖZELLİKLERİ

Bu beslenme şartlarına bağlı bir simental inek günde ortalama 15-25 litre arasında süt verebilmektedir. Cidago yükseklikleri(Sırtından yere olan uzunluk) dişilerde, 138 cm ile 150 cm arasındayken; erkeklerde 150-170 cm arasındadır. Günlük ortalama 1,500 gram kilo alabilirler. Et bakımından yağlı, süt bakımından yağsız hayvanlardır. Et bakımından vücut yağ oranları %40 dır. Süt bakımından ise %3.5 kadardır. Pahalı hayvanlardır, yeni doğmuş bir buzağı 4 bin TL’ye kadar satılmaktadır.

DAYANIKLILIK ÖZELLİKLERİ

Türkiye’de toplam 1 milyon 800 bin simental inek bulunmaktadır. Simental inekler soğuğa ve sıcağa karşı çok dayanıklı cinslerdir. Sağlık açısından oldukça dayanıklı hayvanlardır. Özellikle dayanıklı bir ayak yapısına sahiptir. Dokuz ayda 1 buzağı verebilmektedirler. Simental türünde %93 buzağı verimi bulunmaktadır. Meme, tırnak ve rahim sağlığı açısından tercih edilecek türler arasındadır. Yani simental cinste doğum yapacak olan 100 inekten 93’ü sağlıklı bir şekilde doğum yapabiliyor.

Peki doğan buzağılarda neye dikkat etmek gerekir? Doğan buzağılarda isal çok sıklıkla görülmektedir ve bunun çözümü ise; Buzağı doğmadan 49 ve 21 gün önce veteriner kontrolünde anneye aşı uygulaması yapılmalıdır. Hayvanların altı her zaman temiz tutulmalıdır. İdrar ya da dışkının üzerine yatırılmalıdır. Ahır içerisinde ne soğuk yapacak kadar çok ne de çok sıcak yapacak kadar az havalandırma olmalıdır. Erkeklerde de dişilerde de boynuz bulunmaktadır. Özellikle İç Anadolu bölgesinde yoğun olarak yetiştirilmektedir. Almanya ve Avusturya’da çok tercih edilmektedir. Her bölgeye kolayca adapte olabilmektedir.


YouTube video player


İnek Yetiştirerek Ne Kadar Kazanılır?

Bunun hesaplamasını yapmak gerçekten zordur lakin gerçekten çok kar elde edebileceğiniz bir iştir. Kabataslak bir hesap yaptığımızda, Örneğin; 10 adet simental ineğinizin olduğunu varsayarsak ve günlük 20 litre süt aldığımızı öngörelim. 10×20=200 litre (günde) süt elde edersiniz. Sütün litresi 2019 senesinde 1,70 TL’dir. 200×1,70=340  TL (günde) yapar. Günlük yeşil ot ihtiyacını arazilerden ücretsiz karşılayacağınız için bu bir masraf sayılmaz. Lakin günlük kuru ot ve yem maliyetini 140 TL sayabiliriz ve günlük 200 TL kar elde edersiniz. Aylık 6.000 TL yapar. Ayriyeten 10 inekten senede 9 buzağı alacağınızı varsayarsak ve 4’ünün erkek 5’inin dişi olduğunu sayarsak her sene 1,5 kat daha fazla kazanırsınız. Dört erkek buzağıların tanesini de 3 bin liradan sattığınızı varsayarsak her 9 ayda bir de ayriyeten 12.000 TL kazanç elde edersiniz. Bunu da aya bölersek 10 inek ile aylık 7.000 TL kazancı olan bir iştir.

Not: verilen bilgiler tamamen örnektir. değikenlik gösterebilir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Deniz yorumu:

  bu hayvanlar canlı ağırlığının en az yüzde 4 ü kadar yem yemelidir. 600 kg lik bir inek günde en az 24 kg yemelidir. İşin bir de kuru madde yönü var. Ve sadece mera+saman yiyen hayvandan bahsettiğiniz kiloda süt almak imkansız.Bu işi yapanlar günde 20 kg mısır slajı + 7-8 kg fabrika yemi daha veriyor senin dediğin sütü almak için.Hayvan tedariğini de buzağı olduğu dönemden almışsınız, yani en az 2 sene de hiç para kazanamayacaksınız bu sistemde. açıkcası pek doğru bilgiler içeren bir makale olmamış.

  • Cevap yaz
   kobivadisi yorumu:

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederiz. Bu iş fikri ve diğer iş fikirleri yazarlarımız tarafından sektörde, piyasada bulunan verilerin yaklaşık değerleri baz alınarak bilgiler yansıtılmaktadır. Lakin bahsettiğiniz bilgileri en kısa sürede kontrol edip gerekli düzenlemeyi yapacağız. İlginiz için teşekkür ederiz.

Yorumunuz