Yatırımcı Arıyorum

Şirket Satın Almak

Şirket Devralma

Yeni bir iş kurmak maliyet gerektiren uzun bir süreç olabilir. Eğer işinizi kuracağınız alan size ait değilse, maliyetiniz daha çok artacaktır. Kira için yer bulma, kiralama, işin gereklerine uygun şekilde tadilatının yapılması gibi maliyetler çıkacaktır.

Ayrıca içine alınacak teçhizatlar ve cihazlar, teknik donanım, personel ve işçilerin bulunması ve alınması, düzenlemeleri derken hem vakit hem de para kaybına neden olunabilir.

Tüm bu maliyetlerden kurtulmanın iyi yolu var. Ya iş yapmak istediğiniz sektörde bayilik alacaksınız ya da hazır şirketi satın alacaksınız.

Bu iki yöntem ile pek çok sıkıntıdan kurtulacağınız gibi, maliyetleriniz de azalacaktır.

Satılık Hazır Şirketler

Şirket ya da iş yeri sahipleri, bazı zorunlu nedenlerden dolayı, kurmuş oldukları şirketi ya da işyerini satmak zorunda kalabilir. Bu sebepler çoğunlukla kişinin artık o işi yapmak istememesi, başka bir yere taşınmak zorunda olması, işlerin istediği şekilde yürümemesi ya da kişinin yaşlanması ve o işi yürütecek kimsesinin olmamasıdır.

İşi tamamen kapatmaktansa, bir başkasına şirketi ya da işyerini satması, eline hazır kazanç geçmesi anlamına gelir ki, geri kalan yaşantısında o paraya ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden işi satmaya karar verebilir.

İş yapmak istediğiniz sektörde, her şeyiyle düzenli olarak çalışan, satılık bir şirket bulmanız hiçte zor değil. Ekonomik nedenlerden dolayı artık pek çok şirket satılık konumda. Siz de bu durumdan yararlanarak, sadece hukuki prosedürler ile ilgilenerek ve eğer isterseniz bir isim ve tabela değişikliği yaparak şirketi satın alabilirsiniz.

Yeni bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan satılık şirketler kategorisinde yer alan ilanları inceleyebilir, anlık olarak ilan sahiplerine ulaşabilirsiniz.

Şirket Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir şirketin satılış sebepleri yukarıda belirttiğimiz durumlar dahilinde tamamen ekonomik sebeplerden de olabilir. Kişi artık iflasın eşiğine gelmiş ve şirketi satarak pek çok yükümlülükten kurtulmak istiyor durumundadır.

Borç Durumunu İnceletmek

Şirketi satın almak istediğinizde ilk araştırmanız gereken husus bu olmalıdır. Yani şirketin satılma nedeni. Eğer iflasın eşiğinde ve piyasaya yüklü miktarda bir borcu varsa, şirketle beraber tük kazanç ve borçları da satın alacağınızdan bu hususta dikkatli davranmanızda fayda var. Şirketin tüm gelir giderlerini ve mali durumunu, güvendiğiniz bir mali müşavire inceletmeniz yararınıza olacaktır. Şirketin neden satılmak istendiği önemli bir husustur.

Marka İtibarını İncelemek

Her şirket genelde bir marka adı altında faaliyetlerini gösterir. Piyasada iş yapmanın en etkili yolu, güvenilir bir markaya sahip olmaktır. Satın almak istediğiniz şirketin marka itibarını araştırıp satın almanızı buna göre yapmanız gerekecektir.

Şirketin Büyüme Potansiyeli Var mı?

Size şirketini satmak isteyen kişi, şirketin büyüme potansiyelinin olduğunu söyleyebilir çünkü amacı şirketi bir an önce satmaktır. Satıcıya sormanız gereken şey, potansiyeli var ise şirketin büyümesi için neden gerekenlerin yapılmadığı olmalıdır.

Şirketin Geçmişini Araştırın

Bir şirket o günden ve gelecekten ibaret değildir ve bir geçmişi vardır. Şirketin geçmişini derinlemesine araştırmanızda yarar var. Özellikle bir marka satın alacaksanız, geçmişte hangi işleri yapmış, başarılı olduğu ya da başarısız olduğu işler, girdikleri ihaleler, ihaleye fesat karıştırma gibi durumlar yaşanmış mı, herhangi bir olaya karışmışlar mı? bunları iyice öğrenmeye çalışmalısınız. Çünkü bir piyasada iş yapmak itibar ister. Şirketin itibarı pek iyi değilse, bu itibarı yeniden kazanmak için uzunca bir süre uğraş vermek zorunda kalabilirsiniz.

Şirkette Patron Unsuru Ne Kadar Etkili?

Ne kadar sıklıkla tatile çıkıyorsunuz sorusunu satıcıya sorun. Eğer sürekli gidiyorum yanıtını alırsanız, hem patronun işyerindeki etkisini ölçmüş, hem de şirketin satılma nedenini daha iyi kavramış olursunuz.

Eğer hiç çıkmıyorum yanıtını alırsanız bunun belli bazı nedenleri olabilir. Patron ya işkolik biridir ya da çalışanlara karşı güven sorunu olabilir. Bu aşamada çalışanların kimler olduğu ve hangi görevlerde çalıştıkları da önemli. Çalışanların durumunu da araştırmanızda yarar var.

Çalışanların Maaşları Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Hangi çalışan ne kadar maaş alıyor, maaş bordrolarında düzensizlik var mı? Bunları tespit ettirmenizde yarar var. Maaşlar belgelenmiş mi, ne kadarı hesaba yatmış ya da ne kadar elden ödenmiş bunları da öğrenin. Şirketi satın aldığınızda, size belirtilenden çok daha farklı bir mali tablo ile karşılaşma olasılığına karşı önleminizi almalısınız.

Şirketi Ziyaret Edin ve Çalışma Ortamını Gözlemleyin

Bir şirketin işleyişini tanımanın en iyi yolu, şirketi gidip yerinde görmenizdir. Küçük bir tüyo verelim. Bunu biraz gizli yapmaya özen gösterin. Bir müşteri gibi gittiğiniz şirkette, çalışanların size davranış biçimini ve yanındaki kişilere davranış biçimini inceleyin. Şirket sahibinin personeline davranış biçimini gözlemleyin. Eğer çok fazla çalışanı olan bir şirket değilse, bu analizlerinizi daha kısa sürede yapabilirsiniz.

İş Planı İsteyin

Bir iş planı, işin düzenli bir şekilde yapılması ve verimliliğin artması için gereklidir. Şirketin iş planını isteyin, eğer yoksa neden olmadığını sorun. Şirkete ait tüm raporları incelemeniz de satın alma sürecini olumlu ya da olumsuz etkileyecektir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz