Yatırımcı Arıyorum

Satılık Şirket Arayanlar

Satılık Şirket Almak

Satılık şirket almak girişimciler için pek çok açıdan daha avantajlı olan bir durumdur. Yeni bir iş kurmanın zahmetli yolculuğuna katlanmaya gerek olmaması en önemli avantajlarından biridir. Her işletmenin belirli bir sermaye miktarına ihtiyacı vardır. Bu nedenle işletmeler nakitlerini arttırmak, sermaye paylarını çoğaltmak gibi nedenlerle şirketlerini satabilirler.

Girişimcilerde daha az bir sermaye miktarı ile sıfırsan iş kurmak yerine hali hazırda olan bir şirketi bu sayede alabilirler.

Satılık Şirket Almadan Önce Sorulması Gereken Sorular

Girişimciler için bir şirketi satın almadan önce cevaplanması gereken sorular vardır. Bu sorular hem daha sağlıklı bir karar almanıza yardımcı olacaktır hem de sermayenizi doğru şirkete yatırmanıza yardımcı olacaktır:

 • Girişimci kişi hangi sektörde faaliyet gösteren bir firma arıyor?
 • Faaliyet göstermek istediğiniz sektörle ilgili daha önce bir deneyiminiz oldu mu?
 • Şirketin işlerini yürütmek için gerekli olan ön koşulları karşılıyor musunuz?
 • Satın almak istediğiniz şirketin konumu nerede?
 • Satın almak istediğiniz şirketin büyüklüğü ne kadar olmalı?
 • Satın alacağınız şirketin maliyeti ne kadardır?
 • Satın almak istediğiniz şirketin yönetilebilmesi için gerekli olan belgeler var mı? Varsa bu belgeleri nasıl alabilirsiniz?

Girişimcilerin bir şirketi satın almadan önce bu sorulara cevap bulması hem istedikleri şirket için uygun olup olmadıklarını anlamalarına yardımcı olur hem de şirketi objektif şekilde yorumlayabilmelerine yardımcı olur.

Girişimcilerin faaliyet göstermek istedikleri sektörle ilgili daha önce deneyimli olması çok önemlidir. Deneyimli oldukları alanlarda daha iyi bir şirket yönetimi yapabilirler.

Şirket Satın Almanın Avantajları Nelerdir?

Girişimciler için şirket satın almanın pek çok avantajı bulunur:

 • Hazır bir alt yapı mevcuttur. Şirketi satın alan girişimciler için hazır bir alt yapı mevcuttur ve alt yapı kurmak için masraf yapmasına gerek yoktur ve zaman kaybından kurtulacaktır.
 • Şirketi ve müşterisini tanıyan personellere sahiptir. Satın alacağınız şirketin çalışanları müşterilerini tanıması nasıl davranmaları gerektiğini bilmelerine ve işin işleyişini en iyi şekilde yapabilmelerine yardımcı olacaktır. Şirketin değerlerine hâkim olan personeller sayesinde sıfırdan kuracağınız bir işe göre oldukça avantajlı olacaksınızdır.
 • Satın alacağınız şirketin bulunduğu sektörde tanınması en önemli avantajlarından biridir. Girişimci şirketi satın almadan önce şirket sektörde faaliyette bulunuyordu ve bu nedenle daha önceden elde ettiği bir tanınırlık derecesi vardı. Eğer bu tanınırlık olumlu yönde ise şirketinizi bir adım ileri götürmek için çalışacaksınızdır. Sıfırdan kurulan bir şirkette ise sektörde tanınmaya çalışmak gibi faaliyetler için çalışmalarda bulunacaktınız. Bu nedenle tanınmak için harcayacağınız zaman ve maliyeti harcamanıza gerek kalmayacaktır.
 • Şirketin hali hazırda bir marka bilinirliği ve marka değeri vardır. Marka bir şirketin ürün veya hizmetleri için oldukça önemlidir. Satın alacağınız şirketin ürün veya hizmetlerinde daha önceden oluşturulmuş bir marka bilinirliği olması çok büyük bir avantajdır. Şirketin marka bilinirliğinin olumlu yönde olması gerekmektedir. Bu nedenle bir şirketi satın almadan önce marka bilinirliğinin olumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Aynı şekilde şirketin marka değerine dikkat edilmesi gerekir.
 • Şirketin tedarikçileri hazırdır. Şirketin hali hazırda var olan tedarikçileri sayesinde tedarikçi bulma ve güven sağlayabilme gibi sorunlarla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

Şirket Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Şirket satın almak istediğinizde dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Bu sayede girişimci daha kârlı olan şirketi satın alabilecektir.

 • Hangi işi yapmak istediğinize karar verin

Hangi işi yapmak istediğinize karar vermeniz önemlidir. Yapmak istediğiniz işle ilgili gerekli olan eğitimleri, gerekli olan sertifikaları ve bilgi birikimini bu sayede öğrenebilirsiniz. Yapmak istediğiniz işte sizde olmayan özelliklerin gerekli olması halinde başka bir işe yönelebilirsiniz veya gerekli olan eğitimlere katılabilirsiniz. Satılık Şirket Almak

 • Sermayenizi belirleyin

Şirket satın alabilmek için gerekli olan sermaye miktarını sağlayıp sağlayamadığınızı anlayabilmek için kendi sermaye miktarınızı belirlemelisiniz. Faaliyette bulunmak istediğiniz sektörün satılan şirketleri için istenen miktarlar sizin sermayenizden fazla olabilir. Sermaye miktarınıza uygun olan şirketi seçebilmeniz için sermaye miktarınızı belirlemeniz gerekir. Eğer bir şirketi çok beğendiyseniz ve işletme çok kârlı ise sermayenizin yetmemesi halinde borç edinerek şirketi satın alabilirsiniz. Ancak girişimciler borç edinme yolunu yalnızca kârlı şirketler için yapmalılar. Çünkü sağladıkları kârlar sayesinde borçlarını ödeyebilir.

 • Satın almak istediğiniz şirketin konumuna dikkat etmelisiniz

Satın almak istediğiniz şirketin konumu oldukça önemlidir. Müşterilerinize yakın olması, tedarik zincirine yakın olması gibi konular şirket için önemlidir. Müşterilerin bulunduğu yere yakın olması şirket için avantajlı bir durumdur. Bu sayede müşterileriniz size ulaşmakta sorun yaşamayacaktır. Bu nedenle şirket satın almadan önce konumuna ve müşterilerin bulunduğu yere dikkat etmelisiniz.

 • Beklediğiniz kârı belirleyin

Bir şirketi satın almadan önce şirketten beklediğiniz kâr miktarını ve şirketin daha önce elde ettiği kârı belirleyin. Böylece şirketi satın aldığınızda elde edebileceğiniz kârı tahmin edebilirsiniz. Her girişimci kârlı bir iş fikrinde yer almak ister bu nedenle beklentilerinizi belirlemeniz önemlidir.

 • Satın almak istediğiniz şirketin yaptığı işin sizinle uyumlu olması gerekir

Şirketin faaliyette bulunduğu işte girişimcinin işle uyumlu olması gerekir. Daha önce tecrübe edilmeyen bir sektörde şirket satın alınması halinde girişimci kişinin sektörle ilgili öğrenmesi gereken pek çok konu bulunur. Bu nedenle daha önce tecrübe edilmiş bir sektörde bulunulması öğrenme sürecine ihtiyaç duyulmayacağı için girişimci daha avantajlı olacaktır.

 • Şirketin neden satıldığını öğrenmeye çalışın

Şirketin neden satışa çıkarıldığını öğrenmeniz gerekir. Şirketin sahibinin kârlı olan işini neden satışa çıkardığını bilmeniz eğer şirketle ilgili bir problem varsa önceden görebilmenize yardımcı olur. Şirket sahibiyle doğrudan konuşmanız sebeplerini öğrenmeni için en iyi yöntemdir. Eğer şirket ekonomik nedenlerden dolayı satılıyorsa girişimcinin çok iyi bir iş planı yapması gerekir veya şirketi almayı bir kez daha düşünmesi gerekir.

 • Şirketin geçmiş dönemlerden borcu olup olmadığına bakmalısınız

Satın almak istediğiniz şirketlerin bir önceki dönemlerden bankalara, devlete veya  gerçek kişilere borcu olabilir. Şirketin bir vergi borcu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Aynı şekilde şirketin bir icra takibi altında olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bir Şirket Nasıl Devralınır?

Şirketin devralınabilmesi için gerekli olan evraklar vardır. Şirket devralınması hukuki olan bir süreçtir ve dikkat edilmemesi halinde cezaya maruz bırakılabilecek bir süreci kapsar. Bu nedenle gerekli olan belgeleri sağlamanız gerekmektedir.

Limited şirketin devralınması

Limited şirketlerin devralınabilmesi için hisse senetlerine ihtiyaç duyulur. Şirketin sahipliğini belgeyen hisse senetleri hamiline ve nama olmak üzere iki şekilde karşınıza çıkabilir.

Hamiline hisse senetleri tek bir kişinin sahipliğini belgeler. Hamiline hisse senetlerinde isim yazmaz. Hisse senedinin olduğu kişi şirketin sahibidir. Bu nedenle devir işlemleri tamamlandıktan sonra şirketin yeni sahibine hisse senedi verilir.

Nama dayalı hisse senedi ise şirketin sahibi kimse onun adına yazılır. Nama dayalı hisse senetleri yeni sahibine ortaklık hakkı verir. Nama dayalı hisse senetlerinin devredilebilmesi için ciro edilmesi gerekir.

Limited şirketlerin hisselerini devredebilmesi için noter huzurunda devir sözleşmesi yapılır. Hisse senetlerinin devredilebilmesi için ortakların en az ¾’ünün şirket hisselerinin en az ¾’üne sahip olduğunu kanıtlamalıdır.

Limited şirketin devralınabilmesi için gerekli belgeler

 • Şirketin sahibinin devir belgesi
 • Ticaret ve sanayi odası başkanlığına ithafen hazırlanan devir dilekçesi
 • 2 tane noter onayı almış hisse devir kararı

Anonim şirketin devredilmesi

Anonim şirketlerin devredilebilmesi için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı genelgesine uyması gerekir. Anonim şirketlerde limited şirketler gibi nama dayalı ve hamiline hisse senetleriyle devredilebilir.

Satılık Şirketler Bulmak

Eğer sizde satılık bir şirketi devir alıp var olan faaliyetlere devam etmek istiyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan satılık şirketler kategorisinde bulunan ilanları inceleyerek çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük satılık şirketlerin ilan sayfalarında, kriterlerinize uygun yüzlerce farklı şahıs, limited, anonim gibi vb. birçok türde satışa hazır şirket ilanına erişebilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz