iş rehberleri

Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalı?

Sosyal Medyayı Doğru Kullanmak

Hemen hemen hepimizin facebook, twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının birinde ya da bir kaçında hesabı vardır. İnsanı köleleştiren ve asosyal olmamızı sağlayan sosyal medya hesapları nasıl kullanılmalıdır?

Bilinçli kullanıldığında yararı olan sosyal medya, bilinçsiz kullanıldığında oldukça büyük zarar verebiliyor. Bazen kendimizi tutamayıp karşımızdaki kişiye yanlış davranışlarda bulunuyor ve hakaret edebiliyoruz. Açılan davaların sonucunda kişiler para cezasına hatta hapis cezasına bile çarptırılıyor.

Sosyal Medyanın İyi Yönleri

Sosyal medya iyi yönde kullanıldığında oldukça yararlıdır ama işin dozunu kaçırıp kötü niyetle kullanırsanız bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden bu platformları, iyi yönde kullanmakta yarar var.

  • Sevdiğiniz Ve Örnek Aldığınız Kişilerle İrtibata Geçmek

Sosyal medyada kendinize örnek aldığınız iş ve sanat dünyasından kişilerle iletişim şansı bulunmaktadır. Eskiden sevdiğimiz sanatçıdan bir imzalı fotoğraf alabilmek için mektup yazar gönderir, sonra haftalarca yanıt gelmesini beklerdik. Yanıtı gelenler şanslı idi. Şimdi öyle mi? İlgiyi çekecek tek bir mesaj yeterli. Artık iş ya da sanat dünyası olsun, istediğimiz kişiye ulaşabiliyor, yaptıklarını takip edebiliyor ve mesaj gönderebiliyoruz. Ama bunun da bir ölçüsü var. İlgiyi aşırıya kaçırdığınızda ya da sevmediğiniz bir ünlü kişiye yanlış şeyler yazdığınızda hakkınızda yasal işlem başlatılıyor ve yazdıklarınız kayıt altında olduğu için aksini iddia edemiyorsunuz. Bu yüzden sevgiyi veya nefreti aşırıya kaçırmamakta yarar var.

  • Kayıp ve Kan Anonsları

Bazı nedenlerden dolayı kaybolan kişileri bulmak için sosyal medya ilanları gerçekten işe yarıyor. Kişinin bilgilerinin ve fotoğrafının paylaşıldığı kayıp ilanları, insanların bunları özel sayfalarında duyurmaları ve insanların dikkatleri sonucu, pek çok kayıp vakası çözülmüş durumda. Aynı şekilde, acil kan anonsları da sosyal medyadan çok sayıda kişiye ulaştığı için, insanlar çağrılara kulak verip kan vermeye gidiyor. İnsanlar kayıp ve kan anonsları ile gerçekten ilgileniyor. Siz de sosyal medyada yararlı olmak istiyorsanız, bu paylaşımları yapıp başkalarına yardımcı olabilirsiniz.

  • Satış Yapma İmkânı

Kendinize ait bir işletmeniz var ya da el işi ürünler üretiyorsunuz. Veya katalog satış işi yapan bir firmanın satış danışmanısınız. Kendinize işinizle ilgili alanda sayfa açarak, müşteri potansiyelinizi artırabilir ve siparişle satış yapabilirsiniz. Sayfanızda takipçi sayınız belli bir kişi sayısına ulaştığında, sayfanıza reklâm alabilir hatta ürün tanıtımı bile yapabilirsiniz.

  • Olaylardan Anında Haberdar Olmak

Sosyal medya sayesinde Türkiye ve dünya gündeminde olan olayları anlık öğrenme şansına sahip olmaktayız. Bireyleri ve toplumları ilgilendiren her türlü olay ya da durum anlık olarak sosyal medyada paylaşılmakta. Ayrıca bu olaylarla ilgili yetkililere anında ulaşıp insanlar seslerini duyurabiliyor. Hatta devletin üst kademelerindeki kişilere bile sesini duyurabiliyor. Önceden sınırlı olan bilgiye artık sınırsız bir şekilde kaynağından ulaşabiliyorsunuz.

  • İş İstihdamı Yaratmak

Sosyal medyanın bir güzel yanı da iş arayanlar ile işverenlerin aynı platformda olması. Kişi yazdığı yazıda iş aradığını belirtiyor ve insanlar da bunu kendi sayfalarında duyuruyor. Bu sayede iş arayan kişinin talebi doğru kişilere ulaşmış oluyor.

  • Güzel Arkadaşlıkların Başlangıcı

Sosyal medya sayesinde, daha önce hiç tanımadığımız insanlarla tanışıp kaynaşabiliyoruz. İster Türkiye’den isterse dünyanın başka bir yerinden olsun, insanlarla tanışıp iyi arkadaş olma ve uzun yıllar dost kalma şansını da yakalamış oluyorsunuz. Hatta sosyal medya aracılığı ile ilkokul arkadaşınıza kadar ulaşabiliyor, uzakta olan ve hiç görmediğiniz akrabalarınız ile iletişime geçebiliyorsunuz.

Sosyal Medyanın Zararları

Yediğimiz, içtiğimiz ve yaptığımız her şeyi sosyal medyadan paylaşır olduk. Özellikle gençlerde sosyal medya daha çok zararlı şekilde kendisini göstermektedir. Bilinçsiz kullanıldığı takdirde sosyal medya özellikle genç kesime daha çok zarar vermektedir. Yanlış arkadaşlıklar kurmasına davetiye çıkartır. Bu yüzden çok fazla bunaltmadan gençlerin sosyal medya hesaplarını kontrol altında tutmakta yarar var. Ve günün büyük kısmını sosyal medya paylaşımları ile geçiren gençlerde Asosyallik ileri seviyededir.

Kitap okumak, müzik dinlemek, arkadaşlarla eğlenceli aktiviteler yapmak ve birlikte vakit geçirmek gibi güzel aktiviteler varken, kendilerini sosyal medyaya hapsediyor insanlar.

Kişisel bilgilerin paylaşılmaması gereken sosyal medya ortamında insanlar artık kişisel bilgilerini kendileri paylaşıyor.

Gidilen yerlerin konum bilgisi, TC kimlik numarası ve telefon numarası hatta banka iban numarası gibi gizlilik gerektiren kişisel bilgiler artık insanların kendi istekleri doğrultusunda paylaşılıyor. Bilişim uzmanlarının tüm uyarılarına rağmen, bu paylaşımlar devam ediyor.

Sosyal medyayı iyi yönde kullandığımızda ne kadar karlı çıkarsak, kötü kullanımda da kendimizi zor durumda bırakacak olaylarla da karşı karşıya geliyoruz.

Yani kısacası sosyal medya kullanımında çok dikkatli olmamız gerekiyor.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalı?

okuma süresi: 4 dk
0