Yatırımcı Arıyorum

Tersine Mühendislik Nedir Nasıl Uygulanır?

Dünyanın dört bir yanındaki üreticiler son 120 yılda milyonlarca makine ürünü ve parçası üretmektedir. Teknolojideki sürekli gelişmeler nedeniyle, bu ürünlerin sadece bir kaçı ilk piyasaya çıktıktan sonra uzun yıllar piyasada kalırken, makinelerde kullanılan çok sayıda eski parça zamanla test edildiğinde sınıfta kalmışlardır. Parça arızalandığında veya tamamen bozulduğunda, tüm cihaz değil bileşen değiştirilir ve tersine mühendislik olarak bilinen bir işlem bu parçaların değiştirilmesini mümkün kılar.

Tersine Mühendislik Ne Demek?

Bazen geri mühendislik olarak da adlandırılan tersine mühendislik, tasarım bilgilerini öğrenmek için yazılımların, makinelerin, uçakların , mimari yapıların ve diğer ürünlerin montaj olmadığı halidir. Genellikle, tersine mühendislik, daha büyük ürünlerin bireysel bileşenlerinin dezenfekte edilmesini içerir. Bu süreç, bir parçanın nasıl yeniden tasarlanabileceğini belirleyebilmeyi sağlar, böylece yeniden tasarlanabilir. Şirketler, orijinal ekipman üreticisinden (OEM) yedek parça satın alırken sık sık bu yaklaşımı kullanırlar.

Tersine mühendislik süreci, özgün tasarım sürecinde geriye doğru çalışmayı içerdiği için bu şekilde adlandırılmıştır. Ancak, genellikle ürünü oluşturmaya başlayan mühendislik yöntemleri hakkında sınırlı bilgiye sahiptir. Bu nedenle, zorluk, parça parça veya tabaka tabaka ürününü sökerek özgün tasarımın çalışma bilgisi edinilmiş olur. Şirketler genellikle durdurulan baskılı devre kartları (PCB’ler) ve bağlantı kartları gibi eski elektronik bileşenlerde tersine mühendislik kullanmaktadırlar. Sıklıkla, söz konusu ürünler faaliyetine devam etmeyen üreticilere ait olmaktadır. Ya da üretici hala aktif olarak çalışıyorsa bile artık o parçanın üretimini yapmayabilir yani piyasadan kaldırmış olabilir. Firmalar genellikle eski elektronik sistemlerinin kullanıma devam edebilmesi için, süreklilik uğruna tersine çevirmektedirler. Çünkü yeni sistem kurması çok maliyetli ve zaman isteyen bir durumdur ve tersine mühendislik işlemi bunu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Eski bir bilgisayar ekipmanı, teknolojideki müteakip değişiklikler arasında o zamandan beri kaybedilen işlevlere sahipse, tersine mühendislik üreticilerin bu formülleri yeniden keşfetmesine ve bunları güncellemesine izin verir. Tersine mühendislik aynı zamanda eski ve yeni ekipmanların modern bilgisayar ekipmanlarına bağlanmalarını sağlayan eski ve yeni köprüleri oluşturan bileşenleri geliştirmeye de yaramaktadır. Bazı durumlarda, orijinal bir ürünün tasarımını elde etmenin tek yolu tersine mühendisliktir. 20 yıl ve daha uzun süredir üretilmeyen bazı eski ürünlerle, orijinal 2D çizimler artık mevcut değildir. ve çoğu zaman, üretici şirket faaliyette olmadığından dolayı, orijinal üreticiyle iletişim kurmanın bir yolu yoktur.

Şirketler bazen tasarım verilerini kendi üretilmeyen ürünleri için geri kazanmak içinde tersine mühendislik kullanmaktadırlar. Örneğin, küçük bir şirket 40 yılı aşkın bir süredir üretim yaptığı halde bu ürünlerin çoğunun üretim prosedürlerini kayda almamış olabilir. Çünkü bu ürünler işletmelerde bulunan bilgisayar destekli tasarım ve dijital dosya depolama sistemlerinin çok üretilmişlerdir. Eski dönemlerde kağıt üzerine kaydedilen üretim prosedürleri de muhtemelen kaybolmuştur. Tersine mühendislik sayesinde, şirketler kaybedilen tasarımlarını yeniden kazanabilir ve ürün miraslarının arşivlerini yaratabilirler. Şirketin hâlâ kağıt taslakları olsa bile, planlara daha kolay erişmesini ve kullanmasını sağlamak için dijital bir versiyonunu oluşturmak isteyebilirler. İşletme bu dijital tasarım dosyasını oluşturmak için bazı ters mühendislik tekniklerini kullanabilir. Tersine Mühendisliğin Amacı ve İşletmelerde Kullanım Alanları

Oto restorasyon uzmanları arasında, bazen eski araçlar için motorların ve oto karoser parçalarının tasarımlarını yeniden yaratmak için tersine mühendislik kullanılır. Motorları yeniden inşa etmek veya bulmak zor parçaları yeniden oluşturmak için tersine mühendislik kullanmak, 1920’lerden 1950’lere kadar üretilen otomobilleri yeniden sürülebilir hale getirebilir. Tersine mühendislik sayesinde klasik bir araç tekrar hayata geçirebilir ve araç sistemlerinin tasarımını değiştirmeden tamamen işlevsel hale getirebilmek mümkündür. Örneklerden de anlaşılacağı gibi tersine mühendislik ya da geri mühendislik pek çok alanda çok faydalı adımlar atmaya ve bilgiler edinmeye yönelik bir uygulamadır.

Tersine Mühendisliğin Amacı Nedir?

Tersine mühendislik herhangi bir fabrika veya ofis binasında, sofistike ekipmanlardan oluşan üretim veya bilgi işlem sistemleri anlamayı sağlamaktadır. Yani makine sistemlerin sağlam kalması için çeşitli bileşenlerin tersine mühendislik yapılması ve yeniden yaratılması demektir.

Tersine Mühendislik ile Neler Yapılabilir?

Tersine mühendislik, bir ürünün boyutları hakkında kesin bilgi toplamak için bir dizi adım gerektirir ve bu bilgiler toplandıktan sonra, veriler dijital arşivlerde saklanabilir. Ayrıca  bu uygulama sayesinde orijinal model tasarımı geliştirilerek ve yenilikler eklenerek tam olarak çoğaltabilme imkanı yakalanabilir.kobi vadisi

Yorumunuz