Yatırımcı Arıyorum

Turizm Bölgelerinde Sadece Turizm İşleri Yok

Ülkemizde özellikle akdeniz ve ege bölgelerinde oldukça fazla yerli ve yabancı turist akımı mevcuttur.

Özellikle yaz ve bahar dönemlerinde çok fazla turist akımına maruz kalan bölgelerde takdir ederseniz en fazla otel, konaklama, araç kiralama, gezi, tur vb. İşler ağırlıkla göze çarpmaktadır.

Bu bölgelerde yatırım yapılırken iyice analiz edilmeli ve fizibilite yapılmalıdır.

Dikkate alınması gerek en önemli hususta; bu bölgelerde sadece turizm işleri yoktur. Normal zaman diliminde de (sonbahar ve kış aylarında) insanlar yaşamaya devam ediyor.

Örneğin ülkemizin gözde turizm cenneti olarak kabul edilen Antalya; 2016 kasım ayı verilerine göre 2.348.528 kişilik nüfusa sahiptir. Bu nüfus yaz aylarında 10.000.000 kişiyi bulduğu söylenmektedir.

Özellikle tekrar dikkat çekmek isteriz ki normal zamanlarda 2.348.528 kişi hayatına devam ediyor.

Var olan mevcut nüfus zaten birçok işin yapılacağı veya yeni yatırım yapılacak işlerde gayet yeterli olacaktır.

Üzülerek ifade etmekte fayda varki; Antalya gibi benzer illerde gıda işi çok fazla. Çünkü yerli ve yabancı turist sürekli dışarıda veya otellerin sunmuş olduğu yemekleri tercih ediyor. Ama kış aylarında gıda sektörü ciddi anlamda düşüş yaşamaktadır, aslında düşüş yaşanmıyor benzer işletme çok fazla olduğu için talep azmış gibi görünüyor…

Giyim sektörüde benzer bir sorun olarak göze çarpmaktadır.

Yapılabilecek işler konusuna geldiğimizde ise; ulaşım, lojistik, dekorasyon, otomotiv, kozmetik, inşaat, gayrimenkul danışmanlığı’nı önermekteyiz.

Ama bu konu tamamen Kobi Vadisi’nin tespitidir.

Siz değerli yatırımcılar benzer bölgelerde yatırım yapmadan önce;

“aaa evet bu bölge turizm bölgesi çok fazla turist olur, iş çok olur” diyebilirsiniz.

Ama unutmamanız da fayda var: siz o bölgeye yatırım yapmadan önce zaten orada yapmayı düşündüğünüz işler, mutlaka yapılıyor olabilir 🙂


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumlar(4)

 1. Cevap yaz
  Anonim yorumu:

  Ben Antalya’daki işletmelerin yatak sayısını merak edip internet üzerinden araştırdım, ancak benim gördüğüm konaklama için yatak sayısının, (590.000)’e ulaştığı… soru: geri kalan yedi milyon kişi nerede konaklıyor.?

  • Cevap yaz
   Anonim yorumu:

   hepsinin aynı anda aynı uçakla gelip aynı zaman diliminde aynı lokasyonda kaldığını mı sanıyorsun 🙂

   • Cevap yaz
    kobivadisi yorumu:

    Merhaba yorumunuz için teşekkür ederiz. İlgili makale zamanında akdeniz bölgesinde ikamet eden yazarımız tarafından hazırlanmıştır. Tıpkı dediğiniz gibi; turistik bölgelerde özellikle antalya, bodrum vb. yerlerde 1 günde yüzlerce uçak iner. ve yerli yabancı onlarca, yüzlerce, binlerce insan aynı otelde bölgede konaklama yapar. bu konu yıllardır aynı şekilde devam etmektedir.

  • Cevap yaz
   yuauf yorumu:

   demekki yanlış hesaplamışsın zaten okadar nüfus için yatak sayısı sadece alanyada var

Yorumunuz