Yatırımcı Arıyorum

Yarasa Gübresi Üretimi ve Satışı Yapmak

Yarasa gübresi nedir, özellikleri nelerdir?

Uçabilen tek memeli olan yarasalar, gübresinde mineral ve vitamin barındırdığı için organik tarım için oldukça yararı vardır. Yarasa gübresi üretimi ve satışı yapmak yeni bir iş fikri olarak Eskişehir ilinde cereyan etmiştir. İsrail toprakları tarıma çok elverişsiz olduğu için yarasa gübresinden yararlanarak topraklarını zenginleştirdikleri bilinmektedir. Yarasalar, gübresini sadece yuvalarına bırakan kuşlardır. Ayrıca, yediklerinin %15 ve 20’si kadarını sindirip gerisini dışkılamaktadırlar.

Kalsiyum, demir, fosfat, magnezyum gibi elementlerden zengin olan yarasa gübresi mikroorganizmalar tarafından parçalanıp inorganik bileşenlere dönüştürülebiliyor.

%100 organik özelliklere sahip yarasa gübresi ayrıca azot, fosfor, potasyum içeriği ile %50 – %120 verimlilik artıyor. Verimliliği artırmakla kalmayıp ürünlerin daha lezzetli, sağlıklı ve doğal olmasını sağlıyor. Toprağın sağlıklı, diri ve dirençli olmasını sağlar.

Yarasa gübresi üretimi nasıl yapılır

Yarasa gübresi üretimi ve satışı yapmak isteyen bireyler yarasa popülasyonunun çok olduğu yerleri araştırıp işe başlayabilirler. Bir sonraki aşamada ise mağara kiralayarak yarasa gübresi toplayabilirler. Yarasa gübresi üretimi yapmak yeni bir iş fikri olarak pek çok alanda yararı olacak ve dolayısı ile kazanç oranı da yüksek olacak iş kollarındandır.

Yarasa gübresi üretimi ile;

Toprağın hazırlık aşamasında, kök gübre şekli ile, seralarda, sebze ve meyve üretimlerinde, bahçe – tarlalarda, bağlarda, bitkilerde, çay üretiminde, fındık üretiminde, süs bitkisi yetiştirmek için, kültür mantarı üretiminde tercih edilir ve geniş yelpaze de kazanç ihtimali yüksek bir iş fikridir.

Yarasa gübresi fiyatları ve satış alanları

Az kullanımı ile verimin daha çok arttığı ve gübre fiyatının kg bazında 15 ile 17 TL arası satabileceğiniz değişkenliktedir. Pek çok internet sitesinde, gübre satışı gerçekleştirilebileceği gibi toptancılara da yara gübresi pazarlayarak kazanç sağlayabilirsiniz. Yarasa gübresi üretimi ve satışı yapmak isteyenlerin bilmesi gereken bir diğer bilgiler arasında yarasa gübresinin sıvı, katı ve granül halde satışa hazırlanabildiği ile ilgilidir. Yarasa gübresi satışa hazırlanırken ısıl işlemden geçer. Isıl işlemin amacı zararlı bakterilerin gübreden uzaklaştırılmasıdır.

Türkiye de Yarasa gübresi üretimi yapılabilecek mağaralar

Türkiye’de mağaraların çok olması ile yeni bir iş fikri olan Yarasa gübresi üretimi ve satışı yapmak çok daha mümkündür. Makul bir ücreti le kiralanabilen yarasa mağaraları vardır.

Bu mağaralar;

 • Burdur da İn suyu mağarası
 • Bursa Oylat mağarası
 • Gümüşhane Akçakale Mağarası
 • Zonguldak Cehennem ağzı mağarası
 • Gümüşhane Karaca mağarası
 • Isparta Zindan mağarası
 • İçel Dilek mağarası
 • Çankırı Tuz mağarası

bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Onur yorumu:

  Elimde 100 ton yarasa gübresi var bakanlık onaylı ilgilenen arkadaşlar ulaşabilirler. ***

  • Cevap yaz
   Anonim yorumu:

   fıyat nedır naklıye kıme aıt

Yorumunuz