Yatırım alanına yönelik kapsamlı rehberimize hoş geldiniz. Yeni bir yatırım yapma yolculuğunuza yatırım işlemlerinin nasıl yürüdüğü konusunda uzman görüşü ile başlayacağız. Yatırım eğitiminizi hızlı ve kolay hale getirmek için temel bilgileri sizin için farklı sayfalara ayırdık.

Yatırım ile tanışın


Yatırım Hakkında Detaylı Bilgiler

Yatırım Hakkında Detaylı Bilgiler

Yatırım nedir, yatırım çeşitleri nelerdir, finansal yatırım araçları nelerdir?

 

Devamı

Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım yaparken doğru alana yönelmek, yatırımcılara tavsiyeler, işletmecilik

 

Devamı

Genç Yatırımcı

Genç Yatırımcı

Erken yaşta yatırım yapmak, finansal plan yapmak, genç yaşta yapılabilecek en doğru yatırımlar

 

Devamı


Kadın Yatırımcı

Kadın Yatırımcı

Kadın yatırımcılar için, yatırıma başlama stratejileri

 

Devamı

Yatırımın Önündeki Engeller Nelerdir?

Yatırımın Önündeki Engeller

Yatırıma engel olan unsurlar nelerdir, nasıl kaldırılır?

 

Devamı

En Cazip Yatırım Alanları

En Cazip Yatırım Alanları

Yeni bir yatırıma adım atmak için size destek sağlayacak bir çok kanal vardır.

 

Devamı


Melek Yatırım Ağı

Melek Yatırım Ağı

Yatırım fırsatları mı arıyorsunuz? Türkiye’nin en büyük yatırım ağı.

 

Devamı

Yatırımcı Arıyorum

Yatırımcı Arıyorum

Projeleriniz, fikirleriniz, işyeriniz ve şirketiniz için yeni yatırımcılara ulaşın

 

Devamı

Yatırım Yapmak İstiyorum

Yatırım Yapmak İstiyorum

16 kategori ve 27 sektörde yer alan binlerce farklı yatırımcı arayan ilana ulaşabilirsiniz

 

Devamı

 

Ayrıca Yatırım Sözlüğü içeriği de inceleyebilirsiniz.

 


Yatırım rehberi hakkında

Her şeyden evvel belirtmek isteriz ki, bir insanın en büyük yatırımı, kendisine yaptığı yatırımdır. Daha sonraki yatırımı ise, kendi yaşamını ve sevdiklerinin yaşamını gelecekte ekonomik olarak garanti altına alması gelir.

Yatırıma başlamanın en uygun olduğu dönemler gençlik dönemleridir. Birey kendisine hedefler belirlemeli ve yatırım yapmak için çaba sarf etmeli, biraz birikim yapmaya çalışmalıdır. Yaptığı birikimler ileride çok işine yarayacaktır. Parasal birikimleri değerlendirmenin en iyi yolu ise bir işe yapacağı yatırım olacaktır. Ancak bunun için yatırımın gerçekte ne olduğunu iyi kavraması gerekir.

Yatırımı Anlamak

Bir yatırımcı olmak için her şeyden evvel yatırımın ne olduğunu bilmek, yatırımın getirisinin ne olacağının anlamak gerekir. Yatırım, eldeki sermayenin, daha çok kazanç getirmesi için başka bir işe ya da mülke bağlanması durumudur. Yapacağınız yatırım elinizdeki sermaye kadardır. Yatırım alelade yapılacak bir eylem değildir. Yatırım denen olguyu kavramak sağlıklı yatırım kararları almak adına önemlidir.

Özellikle genç yatırımcılar, kısa yoldan büyük kazanç elde edecekleri işlere yatırım yapmak istese de sağlam adımlarla yapılacak yatırımlar, uzun vadede daha iyi gelir getirecektir. Öncelikle yapılması gereken şey finansal açıdan bir planlama yapmaktır. Yapacağı yatırım için ne kadar maliyet gerekli? Yeterli olmayan sermayeyi tamamlamak için ne yapmam gerekir? Ve en önemlisi geleceğimi garanti altına almak için neye yatırım yapmalıyım?

Genç yaşlarda başlanan birikim çalışmaları, kişinin ileride yapmak istediği yatırım için mükemmel bir finans kaynak oluşturacaktır. Kendi işinizi kurmadan önce bile bir işte çalışmanız, size hem birikim yapmanıza hem de iş hayatının ne olduğunu, kolaylıkları ve zorlukları ile anlamanızı sağlayacaktır.

Kadın Yatırımcı Olmak

Kadınlar aslında en iyi ekonomi uzmanlarıdır. Hele ki bir kadın genç yaşlardan itibaren çalışıp bir ev geçindirmenin zorluklarını iyi kavradıysa, gelecekte çok daha mükemmel bir yatırımcı olabilir.

Günümüzde kadın yatırımcı olmak biraz zor görünmektedir. Bu aslında sadece kadınlar için değil pek çok kişi için geçerli. Bunun nedeni ekonomik şartların eskisinden daha ağır olmasıdır. Buna rağmen kadınlar, birikim yapmak konusunda da oldukça iyidir. Hani derler ya mutfak masrafından biriktirdim. Bazı alanlarda yatırımcı kadınların karşılaştığı zorluklar var elbet. Ama artık devlet, kadınların projelerine daha çok destek verdiğinden, kadın yatırımcıların bu yatırımlarını daha yüksek ölçüde değerlendirmeleri mümkün.

Yatırımın Önündeki Engeller

Bir bireyin yatırım yapmak konusundaki en büyük engeli aslında kendisidir. Yapamayacağım, başarılı olamam gibi düşünürse ve bunu kendine kabul ettirirse elbette başarılı olamaz. Cesur olmalı ve sınırlarını zorlamalıdır. Yatırımın önündeki ikinci engel ise bilgi eksikliğidir.

Yatırımın önündeki engelleri kaldırmak gerekir. Başarısız olacağını düşünmekten uzak olmak, sürekli hatalar yapmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü tekrar tekrar hata yapmak, ekonomik açıdan zarara uğratacağı ve moral olarak ta çöküntüye uğratacağı için hata yapmamaya dikkat edilmelidir.

Yatırım işinden anlamıyorsanız ya da yatırımınızı nasıl değerlendireceğinizi bilemiyorsanız, engelleri kaldırmada nasıl bir strateji uygulayacağınızı bilemiyorsanız, uzman yardımı almanız tavsiye olunur. Kobi Vadisi Yatırım Rehberi size yatırımla ilgili tüm bilgiyi vermektedir.

En Cazip Yatırım Araçları

Yatırım yapmak istiyorsunuz ancak hangi yatırımın iyi kazandıracağını bilemiyorsunuz. Bir gayrimenkul sahibi olmak, bir işletmeye ortak olmak, tanınan bir markanın bayiliğini almak ya da bir etkinliğe sponsor olmak, en cazip yatırım araçlarından sadece bazılarıdır.

Hangi sektörlerde yapılan işler daha çok kazandırır? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Yapacağım yatırımda devlet desteğinden yararlanabiliyor muyum? Yabancı yatırımcıların dikkatini çekebilir miyim? Tüm bu durumları iyice anlamanız ve buna göre yatırımlarınızı yapmanız gerekir.

Yatırım Yapmak İstiyorum

Yatırım yapmak istiyorsunuz. Bu bir iş kurma, işyeri devir alma, şirketlerin hisselerinden satın alma, marka satın alma ya da devir alma, hazır bir işletmeye ortak olmak gibi pek çok seçeneğiniz mevcuttur.

Kobi Vadisi Yatırım Rehberi sizlere;

  • Yatırımın ne olduğunu
  • Yatırım yapmadan evvel nelere dikkat edilmesini
  • Genç girişimcilerin yapmaları gerekenleri
  • Kadın girişimcilerin yapmaları gerekenleri
  • Yatırımın önündeki engelleri
  • En cazip yatırım alanlarını
  • Melek yatırım ağları hakkında bilgileri

Yatırımın ne olduğunu bilmeden, yatırım kanallarını öğrenmeden ve belli bir uzman desteği almadan yatırım yapmak istediğinizde, yapacağınız yatırımda başarısız olma şansınız yüksek. Bu yüzden her şeyden evvel, Kobi Vadisi uzman editörlerin hazırladığı Yatırım Rehberinden yararlanmanızı öneririz.