Yatırımcı Arıyorum

Yedek Parça Dükkanı Açmak

Oto Yedek Parça İşi Yapmak

Yedek parça dükkânı açmak için olabilecek en uygun bölgeler organize sanayi bölgeleri olacaktır. Yedek parça dükkânına ürün nereden alınır firmaları araştırmak gerekecektir. Doğası gereği genellikle organize sanayi bölgeleri tercih edilmekle beraber şehir içi bir yerde yedek parça dükkânı açmak için düşünülebilir. Sanayi bölgesinde bulunan bir işletmeye tamirciler hemen ulaşabilirken şehirde bulunan bir işletmeye parça almaya gitmek için zaman ayırmaları gerekecektir.

Önemli nokta ise fiyatı uygun ve kaliteli ürün almak ise söz konusu olan her ticaret erbabı kârını gözeterek gerekli zamanı yaratacaktır. Yedek parça satan bir işletme kâr elde etme ve başarılı olma şansı yüksek işletme demektir. Toplumun büyük bir çoğunluğu binek otomobil sahibi, ticari amaç ile kullanılan orta ve büyük araçlar, lojistik alanda kullanılan araçlar düşünüldüğünde çok büyük bir potansiyel bulunduğunu görmek mümkün.

İkinci El Arabalara Parça Tedarik Etmek

İkinci el araçlarda zaman zaman parça değişimi gerekmekte bazen yeni parça bazen sağlam fakat çıkarılmış parçalar kullanılmaktadır. Fiyat aralığına ve diğer ihtiyaçlara göre tercihler farklılık göstermektedir. Konunun uzmanları yedek parça dükkânı açmak için araçları tanımak gerektiğini belirtirken, sermaye miktarının 25.000 – 250.000 TL aralığında bulunduğunu da ekliyorlar.

Oto yedek parça dükkânı açarken bayi olmayı da düşünebilirsiniz. Bayilik veren firmaları araştırabilir, size uygun olan firmalar ile iletişime geçerek koşulları öğrenebilirsiniz. Bayilik almak size piyasa şartlarında pek çok avantaj sağlayacaktır sermaye giderleri de uygun olursa üzerinde düşünmenizde fayda var.

Yedek parça dükkânınızda sadece motor parçaları satmayacaksınız elbette koltuk kılıflarından, araç buzluğuna kadar pek çok araç aksesuar ve ihtiyaçlarını, araç temizlik ürünlerini araç pas pasları, lastik, lastik ile ilgili parçalar ve araç ile ilgili tüm parçaları ikinci el de olmak üzere geniş ürün yelpazesi içinde satışa sunabilirsiniz. (Oto Lastik Jant Dükkanı Açmak)

Dükkânınız sadece bölgesel müşteri kitlesi ile sınırlı kalmayacaktır, teknolojik olanakları da kullanarak geniş müşteri potansiyeline ulaşmanız mümkün. İnternet kullanımı bu konuda çok işinize yarayacak e-ticaret ya da sosyal alanları kullanarak reklamınızı yapabilir, pazarınızı büyütebilirsiniz.

Yedek Parça Sektöründe 2023 Hedefleri

Türkiye’ de üretilen yan sanayi ürünleri motor parçaları, fren aksamı, Hidrolik aksamlar, Döküm parçaları, şasi, kauçuk, emniyet aksamları, elektrik ve akü sistemi, cam ve koltuklar olarak sıralamak mümkün. Kaynaklar teknolojinin birinci dereceden etkilediği sektörler arasında olduğunu söylüyor.

Türk otomotiv yan sanayisinde yabancı yatırımcıların sayısı azımsanamayacak düzeyde ve teknoloji içerikli yatırımlar devam etmekte sektör Avrupa Birliği’ ne ihracat gerçekleştiriyor. Ayrıca diğer sektörlerdeki büyümeyi ve istihdamı tetikleyen etkiye sahip.

Otomotiv yan sanayi üretimi Türkiye’de yapılan pek çok ürün grubuna sahip sektör büyüme gösteriyor, yatırıma açık, ihracat oranı yüksek ülke genelinde sektör son derece cazip. Perakende satış mağazası olarak değerlendirildiğinde araç kullanımın yaygınlığı her geçen gün araç sahiplerinin artış göstermesi tüm sektörlerde kullanılan araçların sayısal yoğunluğu yedek parça satışının cazip bir iş olduğu izlenimini destekliyor.

Yedek Parça Bayiliği Almak

Bağımsız işletme açıldığında meydana gelecek giderler ile bayilik fiyatları arasındaki kıyaslama girişimcinin hareket noktasını oluşturacaktır. 2018 yılının Franchising sistemlerde büyüme göstereceği tespitinde bulunulduğu bir yıl olacağı anımsandığında yıllardır uygulanan bu yöntemin günümüzün zorlu rekabet koşulları içinde büyük firmaların pazardaki avantajları ile başa çıkma yolu olarak yeni girişimcilere piyasaya güçlü girme fırsatı vermektedir. Avrupa Franchising istatistiklerine göre Türkiye bayilik zinciri rakamlarında Avrupa birincisi olmuş. 2016 yılından itibaren büyümeye başlayan sektör dünya ekonomik durgunluğundan etkilenmeden büyümesini sürdürmeye devam etmiş.

Yaşam standartlarının yükselmesi, gelir seviyesi yükselen bireylerin hazır hizmet tüketimlerinin artması pazara sunulan mal ve hizmet arzında kurumsallığın önem kazanmasına neden olmakta profesyonel hizmet ve üretim gerçekleştirerek daha geniş kitlelere ulaşma ihtiyacı büyümeyi gerekli kılmaktadır.

Büyürken maliyetleri düşük kâr oranını yüksek tutmak, hizmet kalitesini dünya genel kalite standartları çerçevesinde biçimlendirerek tüketici kitlesine ulaştırmak amacına olanak veren en iyi sistem olan Franchising ekonomik sistemin en hızlı büyüyen yöntemi olarak önemi her geçen gün artmakta, talebi yükselmektedir.

Marka tanınırlığı, kalite güvencesi, kurumsal hizmet uygulaması, sistemli çalışma anlayışı, eğitim ve danışmanlık hizmetlerinde ana firma desteği, büyüyen girişimin bir parçası olma güvencesi, firma prestijine sahip olma avantajı Franchising büyümenin cazip tarafları.

Arzu ederseniz, Kobi Vadisi platformunda yer alan; Yedek Parça Bayiliği veren firmaları araştırabilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz