Yatırımcı Arıyorum

Altın Çilek Yetiştiriciliği Yapmak

Altın Çilek Yetiştirmek

Altın çilek nedir?

Altın çilek, arı renkli bir meyvedir. İçeriğindeki zengin lifler, B vitamini ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Yetiştirilmesi oldukça kolay olan Altın çilek, reçeli de yapılabilen bir meyvedir. Ayrıca kurutulmuş halde de tüketimi mevcuttur.

İnanılmaz derecede antioksidan etkili olan altın çilek meyvesi, “İnka eriği” olarak da bilinir. Altın çilek, aromasından dolayı pastacılık sektöründe, dondurma yapımında da kullanılmaktadır.

Altın Çileğin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Altın çilek antioksidandır. Şeker hastalığında tüketildiğinde çok büyük yararlar sağlamaktadır. Kilo vermek için bilinçli miktarda tüketildiğinde fazla kiloları yakmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırarak, metabolizmayı hızlandırır ve güçlendirir. Ayrıca altın çilek içerdiği; Karoten ile B1, B2, B3 ve C vitaminleri açısından oldukça güçlüdür.

Zamana karşı durmak ne yazık ki insanoğlunun yapabileceği bir aktivite değildir. Dolayısı ile yılların getirisi ile cilt yaşlanır. Genetik faktörler, hormonlu gıdalar vs. gibi sebeplerle bazı bireylerde erken yaşlanma problemi görülür. Altın çilek tüketimi ile erken yaşlanmaya karşı durabilmekte olan bir meyvedir.

Yoğun çalışma temposunda insanların zihni pek çok karmaşaya tanıklık ediyor. Belirli bir zaman sonra ortaya çıkan ve korkunç bir durum olan hafıza kayıplarının önüne Altın Çilek meyvesinin tüketimi ile geçmek de artık mümkün. Fakat doğadaki her şeyin ölçüsü ve dozu olduğu gibi sebze ve meyvelerinde dozajı vardır. Bu sebeple altın çilek meyvesi, yararlı olduğu kadar zararlıdır.

Örneğin; düşük tansiyon sorunu bulunan hastaların altın çilek tüketmesi zararlıdır. Bayılma, bilinç kaybı, ortaya çıkabilir. Kan sulandıran ilaçlarla, altın çilek tüketimi doktor kontrolünde gerçekleştirilirse çok daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Altın Çilek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Altın çilek meyvesi, kurak topraklarda bile yetişebilen çok güçlü bir meyvedir ayrıca saksıda dâhil yetiştirilip tohum alınabilir. Altın çilek yetiştiriciliği, bundan birkaç yıl öncesine kadar ormanlarda hatta yol kenarlarında bile büyüyordu ve yabani kabul edilmiş bir meyve idi. İkamet edilen adrese yakın fide satış ofislerinden Altın çilek fidesi elde edilebilir hatta altın çilek fidesi internet üzerinden de satışı yapılan bir meyvedir. Pek çok toprak tipinde yetişmektedir.

Altın çilek yetiştiriciliği Yetiştirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, büyüme aşamasındaki altın çilek fidesi normalden daha fazla suya ihtiyaç duymaktadır.

Konu hakkında detaylı bilgi için tıklayın

Altın Çilek Nerelerde Yetişmektedir?

Altın çileğin ana vatanı; Orta Amerika, Güney Afrika ve İsrail’dir. Altın çilek yetiştirilen bölgeler arasında ise Venezuela, Bolivya, Kolombiya, Ekvador ve Peru yer alır. Türkiye de ise Mersin ilinde ilk yetişme denemesi gerçekleştirilen Altın çilek meyvesi olumlu sonuçlar vermiştir. Türkiye’de ki toprakların Altın Çilek yetiştiriciliğine oldukça elverişli olduğu saptanmıştır.

Balkonunuzdaki bir saksı da Altın çilek yetiştirerek tohumundan gelir elde etmeniz kolay ya da bahçeniz, tarlanız var ise işler biraz daha kolay. Çünkü daha geniş alana yayılan tohumların yetiştirilmesi saksı da olduğundan çok daha kolay ve fazla olacaktır.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz