Yatırımcı Arıyorum

Ar-Ge Çalışmaları

Ar-Ge Nedir?

Araştırma – Geliştirme çalışmaları profesyonel iş yaşamında kullanılan bir terim. Yeni kurulacak ve kurulduktan sonra ürünleri geliştirme, yenileştirme, satışları artırmak için gereken koşulları oluşturma faaliyetlerinin tümü olarak tanımlayabiliriz.

İş yaşamına katılmayı düşünen her girişimci adayının küçük veya orta büyüklükte bir işletme de olsa AR-GE çalışmalarının gerçekleştirilmesi zorunludur. Faaliyet gösterilecek iş, iş yerinin kurulacağı alan, hitap edeceği hedef kitle, hedef kitleye ulaştırılacak hizmet ya da ürünün içeriği, gereklilikleri, yasal süreçleri, riskleri tüm bu oluşumlar için gerekli sermaye ve riskleri hesaplamak gerekir. Kazanç elde etmek için çıkılan bir yolda başarısız olmamak kâr elde edebilmek ve büyüme gerçekleştirmek için profesyonel ya da bireysel düzeyde çaba sarf edilmelidir ki her girişimci bu çalışmayı yapmıştır yeni girişimci adaylarının da bu çalışmaları gerçekleştirmesi gerekir.

Ar-Ge Faaliyetleri

Her alanda olduğu gibi AR-GE faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde de yeni uygulamalar, yeni yaklaşımlar ve yöntemler ile işletmeler için hayati önem taşıyan AR-GE çalışmaları güncelleniyor.

Küçük işletmelerde AR-GE çalışması bireysel düzeyde gerçekleşir nalbur dükkanı açmaya karar veren girişimci adayı daha önce bu işi yapmamış ise ama kazancının fazla olduğu izlenimleri ile bu iş alanına girmeye karar vermiş ise araştırmaya iş ile başlayacaktır. İşin gereklilikleri nelerdir, nalburda hangi ürünler satılır, ürünlerin kaliteleri nasıl ayırt edilir en uygun ve en kaliteli ürünler nerelerden satın alınır, satın alma koşulları nelerdir vadeli mi, peşin mi, elimizde bulundurduğumuz bu iş yerini açmaya yeterli midir, yetmiyor ise kredi kullanmak gerekecek midir, hangi koşullarda ne kadar kredi taksiti ödeyebiliriz sorusuna kadar ulaştığında araştırmalar artık bu noktadan itibaren Araştırma – Geliştirme çalışmalarının ikinci aşamasına geçmek gerekir nalbur dükkanının en çok kazanç elde etmesini sağlayacak hedef kitle nerededir kimlerdir, ürünün sunulacağı müşteri potansiyeli gireceğimiz borçları ödeyecek kazancı sağlayacak mıdır.

Profesyonel Çalışma

Olası müşteri potansiyel az ise daha geniş kitlelere nasıl ulaşabiliriz bu çabanın artı bir maliyeti olacak mı yasal süreçte yerine getirilmesi gereken işler, alınması gereken izinler, vergi, SGK nelerdir, maliyeti var mıdır, iş yeri nerede açılır ise daha kolay müşteriye ulaşır, nerede açılır ise kira ve benzeri giderler en az seviyede tutulur, mağaza için boya tamir bakım onarım gerekecek midir, maliyeti ne olacaktır, kiralık ise kiralama şartları süresi, yasal haklar bilinmelidir.

Kuaför, boncuk dükkânı, bijuteri, giyim mağazası hangi işletmeyi açacak olursak olalım bu çalışmaları yapmak gerekecektir kazanç elde edilebilmesi, risklerin en aza inebilmesi titizlik ile sabır ile hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmadan Araştırma-Geliştirme çalışmaları yerine getirilmelidir.

Toplumlarda eğitimin önemi arttıkça tüm meslek dalları okullara taşınmaya başladı. Aileler çocuklarını ya sanat öğrensin diye çırak verirdi bir iş yerine ya okuturdu öğretmen, doktor, mühendis, hemşire olsun isterlerdi. Günümüzde sanat öğretme işlemini okullar üstlendi çıraklık eğitimleri de yine belli bir yaş aralığı ile okullar tarafından gerçekleştiriliyor yasal düzenlemeler çocuk işçi yaklaşımını değiştirdi okul çocuğunun okulda olması gerektiği yönünde çağdaş yöntemler uygulanmaya başladı.

Satış – Pazarlama, kuaförlük, lojistik, hatta meydancılık gibi akla gelebilecek her iş kolu okul ya da kurs olmak üzere bir eğitim kurumuna taşındı. Mesleklerin detaylandırılması detaylandırılan her iş kolunun eğitimlerinin okullarda üniversite ya da sanat okulu veya Meslek Yüksek Okulu düzeyinde verilmesi uzman kalifiye meslek sahibi kişilerin iş yaşamında yerini almasını sağlamaya başladı.

Ar-ge Eğitimi

Tüm meslek dalları ve ilgili iş alanları güncel gelişmelere tabi olurken Araştırma – Geliştirme faaliyetlerini yürütecek kimseler de Üniversitelerde yetişmeye doktora düzeyinde eğitim almaya başladılar. Büyük işletmeler Araştırma – Geliştirme çalışmalarına büyük bir önem vermekte Araştırma – Geliştirme kadrolarını en üst seviyede eğitimini başarı ile tamamlamış üretilen ürün ya da hizmet ile ilgili birden fazla meslek uzmanını bir araya getirerek risklerini, ürün kalitesini, verimini, yenileşme çalışmalarını bu kadrolara emanet etmekte bu uğurda ciddi rakamlarda ödeme yapmayı göze almaktadır.

Ar-Ge Alanında Uzman Çalışması

En üst düzeyde Araştırma – Geliştirme faaliyetlerini incelediğimizde bilimsel kuruluşlar, devlet çıkarlarının korunmasını temin edecek teknolojik ve ekonomik özgün üretim, yenileşme, uyum çalışmalarını sayabiliriz. Toplumun en küçük işletmesinden en büyük işletmelerine, devletin tüm faaliyetlerinde iş yaşamının her aşamasında Araştırma – Geliştirme çalışmalarının başarı ile uygulanması ekonomik kalkınmayı destekleyecek toplum refahının sağlanması ve sürdürülebilmesinin arka planda ki büyük gücü olacaktır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz