Yatırımcı Arıyorum

Organik Yumurta Nasıl Üretilir?

Organik Yumurta Üreticisi Olmak

Toplumların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi temiz ve yeterli hava, temiz ve yeterli su, temiz yeterli ve sağlıklı gıda tüketmesine bağlı. Önce ki dönemlerde yaşamsal önemi büyük olmazsa olmaz gereklilikleri sayarken temiz hava temiz su bol gıda denirdi bir gün suyun yetmeyeceği bir gün havanın bile yetmeyeceğini bir gün gıdaların hormon ve kimyasallar ile doldurulup sonra yeterli ve hormondan kimyasallardan arındırılmış ya da uzak tutulmuş organik olarak tabir ettiğimiz doğal olanın arayışına gireceğimizi bilmiyorduk.

Ağaçlarımız çoktu yerleşim bölgelerinde ki caddelerin kenarlarında, mahalle içlerinde ki sokakların apartman önlerinde ki yol kenarları boyunca yemyeşil ağaçlar olurdu ormanlar çoktu, şehrin her yerinde eski dönemlerden kalma asırlık ağaçlar hala suyu akan tarihi çeşmelere rastlamak mümkündü.

Bugün taş yapı yığınları arasında tek tük ağaç ancak görebiliyor sularımızı doğadan yok olmayan pet şişelerden içiyoruz sanayileşelim endüstriyel kalkınmayı gerçekleştirelim fabrikalarımız artsın sanayi ürünlerimiz artsın derken iyi planlamama şehircilik çalışmalarında ki eksiklerimiz nedeni ile bir taraftan bir şehrin akciğerleri havamızı temizleyecek yağışımızı getirecek ağaçlarımızı yok ederken bir taraftan nerede ise aynı süratle havayı kirlettik.

Bir bitkiyi de bir hayvanı da yetiştireceğimiz yerde en temel ihtiyacımız  olan temiz hava, temiz su bulunmalı ancak o zaman hayvanlarımızı da besleyecek sağlıklı bitkiler yetiştirebiliriz ve nihayet insanoğlu sağlıklı et ve sebzelere sağlıklı gıdalara kavuşabilir.

Sağlıklı olmasına en fazla ihtiyaç duyduğumuz gıdalardan biri yumurta, dolayısıyla sağlıklı yumurtalara sahip olabilmemiz için ihtiyacımız olan sağlıklı civcivler doğal ortamda beslenen temiz hava ve temiz su ile beslenen sağlıklı tavuk ve horozlar.

Organik Yumurta Üreticiliği Yapmak

Her işte olduğu gibi yumurta üreticiliğinde de başarılı olmak istiyorsak konu hakkında yeterli olacak tüm bilgiye ulaşmamız gerekiyor.

Kaynakların bize ilettiği bilgiler doğrultusunda bir yumurtanın %74 kadarlık miktarının sudan oluştuğunu bir kanatlı canlının vücudunda ise yaklaşık %85 oranında su bulunduğunu öğreniyoruz. Su her canlı için olduğu gibi kanatlı üretiminde de hayati önem taşıyor. Su kesinlikle temiz olmalı yeterli miktarda su suluklarda bulunmalı ve sulukların da temiz tutulmasına dikkat edilmeli.

Kümes Sıcaklığı

Tavuklarımızın aldıkları su miktarı ve boşalttıkları su miktarında ki değişim hastalıkları hakkında bilgi vermektedir. Uzmanlar kümes sıcaklığının su sıcaklığından yüksek olması gerektiğini su ısısının yaklaşık 18 derece kümes ısısı ile farkının ise 5 derece civarında olması gerektiğini belirtiliyorlar.

Organik yumurta üreticisi adayları tabi ki tam ve kesin bilgiler ile yola çıkacaklar fakat önemli detaylarına dikkat çekmek mesleğin hassasiyet isteyen çalışma alanlarında uyarıcı olmak adına kısaca bilgilendirmek istedik. Su soğuk olduğunda tavuklar yeterli su içmiyorlar soğuduğu zaman yine su alımları azaldığından ısısını dikkatle kontrol etmeli sıcak havalarda kümes ısısı oranına dikkat ederek daha serin su verilmelidir. Yeni Bir İş Kurarken Ön Bilgiler

Her canlı için olduğu gibi tavuğun da sağlıklı bir bedene sahip olması için yeterli su gerekiyor sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasından kan dolaşımına eklemlerin organların bağırsakların kayganlaşmasına kadar yaşamsal faaliyetlerin tümünün sağlıklı çalışması için yeterli sağlıklı su gereksinimi özenle karşılanmalıdır diyerek tekrarlıyor kaynaklar.

Yem Tüketimi

Su konusunda önemini aktaracak kadar bilgiler ilettikten sonra yem konusu üzerinde durabiliriz. Uzmanlar, yem tüketimi ile su tüketimi arasında önemli bir bağ olduğun yem içinde minerallerin fazla olması ya da proteinin çok olması durumunda tavukların su tüketiminin artacağını, müshil etkisi bulunan maddelerin çok olması durumunda ise boşaltım sisteminin gereğinden fazla çalışacağını belirtiyorlar.

Tavukların Su Tüketimi

Tavuğun gövde büyüklüğü ile su tüketimi arasında doğrudan bir bağ olduğu yumurta verimi arttığında su tüketiminin de arttığı edinilen bilgiler arasında. Yetiştireceğimiz ve bize sağlıklı yumurtalar vermesini istediğimiz tavukların sağlıklı olması yem ve su hakkında yeterli bilgilere sahip olmamız ve en doğru şekilde uygulamamız ile mümkün olacağı kesinlikle farkında olduğumuz bir gerçek.

Sağlıklı ve doğal güncel söylemi ile organik yumurtalar nerede hangi alanda üretilebilir, hangi koşullarda nasıl üretilebileceğini konuştuktan sonra nerede sorusu üzerinde durabiliriz.

Açık Arazide Tavuk Yetiştirmek

Kaynaklar açık arazide 4 metrekareye 1 tavuk olarak hesaplandığını kapalı alanda kümes ortamında 1 metrekareye 6 tavuk uygun olarak belirtiyor. Kümesin hangi malzemeden yapılması gerektiği ne kadar folluk gerektiği bilinmesi gereken önemli ayrıntılar arasında.

Resmi boyutu ile ilgili çalışmalara gelince Tarım bakanlığı yetkili birimi ile iletişime geçmek yetkililerin vereceği kriterlere göre yapılacak işleri düzenlemek gerekecektir.

Organik Tavuk Yumurtası Satışı Yapmak

Nasıl pazarlanacağı konusuna gelince bitmeyecek bir pazarı olduğu tartışmasız. Yumurta toplumların tüketmekten asla vazgeçmeyeceği fiyatı uygun besleyici protein kaynağı bir besin satışı daima olacak. Başarılı bir satış pazarlama çalışması ile sektörde yerinizi almanız mümkün.

Organik Yumurta Nasıl Üretilir hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için, Organik Yumurta Üretimi adlı videoyu izleyebilirsiniz.


İş Planları

kobi vadisi

Yorumunuz