Yatırımcı Arıyorum

Avm İçinde Stand Açma

Alışveriş Merkezinde Stant Açmak

Her geçen gün ülkemiz sınırları içerisinde yeni gelir elde edebilmek adına iş alanları açılmaktadır. Bu alanları kimi bireyler bir zincir haline dönüştürürken, kimi bireysel ise sadece ek gelir elde edebilecek kadar kazanmaktadır. Değişen zaman ile gün geçtikçe insanlar üzerilerinde oldukça büyük değişimlere olanak sağlandığı gözlemleniyor. Kişilerin iş yerlerinde, hobilerine kadar birçok farklı noktalarda değişim olduğu belirtilmektedir.

Bireyler günümüzde en çok toplandığı alanların içinde AVM’ler gelmektedir. hafta sonlarında bireyler ya da hafta içlerinde yoğun bir biçimde AVM içinde buluşarak çeşitli aktiviteler gerçekleştirmektedir. Alışveriş yapmak, sahip oldukları çocuklarını eğlendirebilmek, gezmek, sinemaya gitmek gibi pek çok aktivitelerden yararlanılarak seçenekler bir araya getirilmektedir. Bu seçenekleri bireyler AVM’lerin kapanış sürelerine kadar devam ettirebilmektedirler.

Ülke sınırlarımız içerisinde genel olarak AVM’ler sabahın ilk saatlerinden bu yana oldukça yoğun tempoda bireyleri iç bünyesinde barındırmaktadır. Bu durumu bazı girişimciler avantaja dönüştürürken, AVM içinde stand açılarak çeşitli ürün ya da hizmet sundukları gözlemlenmektedir. Değişim gösteren pek çok ürün ile birlikte bu standlarda müşteriler ile buluşturulmakta dır. Oldukça popüler bir biçimde son dönemlerde yaygınlık gösteren ve yeni gelirlerin elde edilmesine olanak sağlayan bir durumdur. Ancak AVM içerisinde stand açma konusunda kişilerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekir.

AVM İçerisinde Stand Açarken Hangi Yöntemler İzlenmeli

AVM içerisine stand açmanın genel açıdan bakılacak olduğunda pek çok farklı yöntemleri meydana gelebilmekte. Bu yöntemleri örnek ile açıklayacak olursak; kişiler frachising sistemi ile stand açmayı mı planlamakta yoksa oluşturdukları kendi markalarını mı pazarlamak istemekteler. Bu duruma karar verme aşamasında standlar üzerinde ne yapmak istediklerine karar vermeleri gerekiyor. Buna örnek olarak; yemek sektörü verilebilir. Yada giyim, takı gibi alanlarda da faaliyetler gösterilebilir. Sonuç olarak hangi alan için başarı kaydedilecek ise o alana yönelinmesi uygun olmaktadır.

AVM İçinde Kahve Yada Çay Standı Açılarak Nasıl Gelir Elde Edilir

Hangi alana yönelmek istediklerini bireyler karar vermeleri durumunda değişim gösteren kazançlar elde edilebilir. AVM içinde çay standı açmak isteyen kişiler, oldukça avantajlı bir durum içinde yer alabilirler. Ülke sınırlarımız içinde çay tüketimi oldukça yüksek sayılara ulaşabildiğini herkes bilmekte. Bireyler sabah, öğle veya akşam yemeklerinin sonrasında ya da gece saatlerinde dahi tercih ettikleri içeceklerin en başında çay gelmektedir.

Kişilerin, AVM içerisine çay standı açmak için büyük bir sermayesinin olmasına gerek yoktur. Genel anlamda bu etkeni değerlendirecek olursak eğer, çay veya kahve satın almanız gereken ürünler çok az olup belli kategoriler içerisinde etki göstermektedir. Kar oranlarına bakılacak olursa eğer, bu iki ürünün kar imajlarının oldukça yüksek olduğu gözlemlenmektedir. AVM içerisinde yer alan kahve standlarında çay fiyatları minimum 2 TL ya da 3 TL gibi fiyatları kapsar. Bu kapsamda bireye kalacak olan kazancın oldukça yüksek maliyetlere ulaşacağı bilinmektedir.

AVM İçerisinde Tatlı Standı Açarak Gelir Elde Etmek

AVM içlerine bakıldığında genel olarak çay ya da kahve standlarından sonraki tercih, tatlı standlarıdır. Yoğun tempo içerisinde özellikle çalışan bireylerin molalarında enerji alabilmeleri adına tatlı standlarına olan yönelimleri oldukça büyük bir avantaj olarak yer alır. Aynı zamanda ülke olarak tatlı tüketimi, diğer ülkelere göre daha fazla yer almaktadır. Bu kapsamda bireyler gün içinde yüksek gelirler elde edebilir. Sütlü tatlılar, baklavalar, çörekler, künefeler ve benzeri tatlı çeşitlerini stand açan bireyler müşterilerine sunduğunda büyük gelir sağlayabilir. Bununla birlikte donut standları, dondurma standları gibi birçok stand açmak hususunda özgür oldukları da belirtilmektedir.

Kişiler AVM içerisinde tatlı alanlarında ne kadar özgün olabilirlerse müşterileri de standlarına çekebilmelerine bağlıdır. Bu durum doğru orantılı bir şekildi ilerlemektedir. Tatlı seven bir millet olarak genel anlamda bakıldığı zaman tatlı standlarının her durumda büyük gelirler sağladığını görmekteyiz. Bu durum karşısında bireyler avantajlarını kullanarak gelir elde edebilmek adına bu durumu değerlendirebilirler.

Alışveriş Merkezinde Mağaza Nasıl Açılır?

Bu konuyu çok net bir şekilde belirtmek istiyoruz. Öncelikle yapacağınız iş modeli hakkında bir karara varmalısınız. Ardından ilgilendiğiniz avm yönetimini ziyaret ederek veya iletişim kurarak bir randevu almalısınız. Ardından randevu zamanında yapacağınız iş modeli hakkında avm yetkililerine sunum şeklinde bilgi vermelisiniz. Daha sonrasında şayet avm yetkilileri hem projenizi hemde sizi veya şirketinizi uygun görmeleri durumunda süreç başlar. Ardından yapacağınız iş için en uygun mağaza seçimi yapılır. Sonrasında avm işyerinizin tadilatı için size bir süre verir. Bu süre zarfında (özellikle gece vakti) sizde işyerinizin tadilat / tasarım işlemlerini gerçekleştirerek, start verirsiniz.

AVM’de Stand Amak İçin İhtiyacınız olanlar

 • Ürün envanteri
 • İşletme ruhsatı ve izinler

 Avm’de Stand Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Evrak Listesi
 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküleri
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • İkametgah
 • Oda Kaydı

AVM’lerde Devren Mağaza

Sizde takdir edersiniz ki, bir avm’de mağazanızın olması oldukça ciddi ve hazır bir müşteri kitlenizin olduğu anlamına gelmektedir. Herhangi bir avm içerisinde yeni bir mağaza açabilirsiniz. Veya beğendiğiniz dikkatinizi çeken bir mağazayı da devir alarak, ticari hayatınıza başlayabilirsiniz. Fakat avm içerisinde bir mağazayı devir almak maalesef biraz yüksek bir maliyet olabilir. Bunun tek sebebi; zaten bu işletme aktif ve hazır bir şekilde hayatına devam ediyor. Müşterisi oturmuş, kadrosu çalışıyor, tüm izinleri alınmıştır.

Bu aşamada size önereceğimiz, bu yazımızı okuduktan sonra Kobi Vadisi platformunda yer alan devren ilanlar sayfasını incelemek. Binlerce farklı devren ilanlardan işinize yarayacak olanları belirleyerek, ilan sahibi iletişim kurarak devam edebilirsiniz.

Avm’lerdeki Aylık Stand Kiraları

Şehirden şehre değişiklik gösteren aylık stand kiraları, AVM’den AVM’ye farklılık göstermektedir. Bir örnek verecek olursak eğer; İstanbul’da bir Avm’de stand kiralamak aylık 3.000 dolar civarındadır (bu fiyatlar genellikle avm yönetimleri tarafından m2 olarak belirlenir). Aynı zamanda AVM’de yer alan kat ve konuma göre de kira ücretleri değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda kesin rakamlarla konuşmak doğru olmaz. AVM yönetimi ile, kesin fiyat bilgisi için iletişime geçebilirsiniz.

Not: unutmamanızda fayda var, ülkemizde dolar veya euro ile kira sözleşmesi yapmak yasaktır.

AVM’de Stand Açmak İçin KOSGEB Desteği

Girişimciler AVM’de stand açmak için devlet desteğinden yararlanabilirler. KOSGEB tarafından devlet destekli bir biçimde hibe ve faizsiz kredi imkanları ile KOSGEB’in girişimcilerinden istedikleri kriterler yerine getirildiğinde sağlanmaktadır. Girişimcilerden iş kuracak olanlar Yeni Girişimci destek programında verilecek olan hibe ve faizsiz kredi almak için;

 • Uygulamalı olarak verilen girişimcilik eğitimine katılarak sertifika almak
 • KOSGEB’in belirttiği örnek doğrultusunda iş planı hazırlamak
 • Ön onay sonrasında işletmeyi kurmak
 • KOSGEB uzmanları tarafından gerçekleştirilen mülakatta iş projesinin sunularak, uzmanlara bu iş projesini onaylatmak
 • Kuruma gerçekleştirilen sunumun ardından kurum kararı doğrultusunda hibe krediyi almaya hak kazanmak
 • 50 bin ile 100 bin lira tutarında KOSGEB, faizsiz kredi desteği sunmaktadır. Bu sayede kuruluşunuzun giderlerini bu hibeler sayesinde karşılayabilirsiniz.

yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz