Yatırımcı Arıyorum

Başarıda Tespit Faktörü

Hedeflenen Başarıya Ulaşmak

Yapılan tespit, hem bireysel hemde kurumsal başarılar açısından belirleyici faktörler arasındadır. Ve hedeflenen başarı ister şirket ister bireysel bir başarı olsun, muhakkak surette çevrelerindekiler tarafından beklenen bir süreçtir. Kişinin önce kendisi sonra başarı haberlerini dört gözle bekleyen kişiler için, tespitlerde bulunarak başarıya ulaşabilmesi mümkündür.

Başarı İçin Tespit Faktörünü Doğru Kullanmak

İşte başarıya ulaşmak için tespit faktörü nasıl kullanılır bazı ipuçları:

1. Dikkatli olun

İş hayatınızda karşılaştığınız sorunlar çevrenizdekiler hakkında size bilgi sağlayan kaynaklardır. Bu yüzden etrafınızdaki kişiler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız öncelikle yaşanan olaylar karşısında verdiği tepkilere dikkat etmelisiniz. Bu kişiler hakkında bilgi sahibi olmanın en güvenilir ve pratik yollarından birisidir. Dikkatin sizi başarıya götürecek en kestirme yol olduğunu hatırlayarak dikkatli olmayı yaşam standardı haline getirmelisiniz.

2. Asla Vazgeçmeyin

Karşılaştığınız olumsuz koşullardan ders almayı bilin ve her olaydan bir şekilde istifa edin.  Her ne yaşarsanız yaşayın asla umutlanmaktan vazgeçmemelisiniz. Yaşanan bu olumsuz durumlar, ilerideki dönemlerde size farklı bir bakış açısı ve enerji kazandıracaktır. Bu şekilde bakmayı başardığınız an asla umutsuzluğa kapılmazsınız. Bu bakış açısı zamanla karakterinizle kaynaşacak ve sizi başarıya taşıyacaktır.

3. Öngörülü Düşünün

Kararlar alırken 10 yıl sonrasını hayal ederek karar vermeyi düşünün. Alacağınız karardan 10 yıl sonrası hoşnut olup olmayacağınızı sorgulayarak karar vermek, hata yapmanızı engellerken, öngörülü kararlar almanızda yarar sağlar.Öngörülü bir bakış açısının sizi her zaman risklerden koruduğunu da unutmayın.

4. Olumsuz Kişilerden Uzaklaşın

Hayatınızı bir bahçe olarak tasvir ettiğinizde bu bahçeyi zararlı otlardan temizlemek, bahçenin verimini artırır. Hayatınızda aynı bu şekildedir, size negatif enerji veren sürekli olumsuz olan kişilerin etkilerinden kurtulmak sizi başarıya götürür. Bu yüzden etrafınızdaki gelişmenize ya da geride kalmanıza sebep olan kimler olduğunu tespit etmek başarınız için atılacak önemli adımlardan biridir. Ve unutmayın hayatın her aşamasında sizi geri çeken faktörler vardır ve onlardan korunmanın en etkili adımı onları erken dönemde tespit etmektir.

5. Rahatlayacağınız Koşulları Belirleyin

Başarılı olmak için psikolojik ve fiziksel rahatlama şarttır. Bunu sağlamak için sizi nelerin rahatlatacağı konusunda tespitler yapmalısınız. Hafta sonlarının, yapacağınız tespitleri hayata geçirmek için düzenlenmiş günler olduğunu hatırlayın ve iyi değerlendirin. Mesela hiç denemediğiniz bir lezzeti tatmak, bir spor aktivitesini denemek ya da uzun zamandır görüşmediğiniz bir arkadaşınızla vakit geçirmek sizi rahatlatabilir. Ve yeni iş haftasına daha enerjik ve dingin başlamanıza yardımcı olabilir. Herkesin ne kadar yoğun olursa olsun kendini şımartacağı zamanlar muhakkak olmalıdır.

6. Hikâyenizi Belirleyin

Birisi size şimdi bulunduğunuz konuma nasıl ulaştığınızı sorduğunda, bu büyük bir fırsat olabilir. Bu başarı hikâyenizi kendiniz hakkında dinamik bir asansör haline getirmek için başarı hikayenizi belirlemelisiniz. Kendi hikâyenizi hatırlamanız aştığınız zorlukları hatırlatırken yeni başarılar içinde sizi hırslandıracak bir durumdur. Çünkü bazı zamanlarda insan yorulur ve bu konuma gelinceye kadar neleri aştığını unuturken yeni maceralar için kendini güçsüz hisseder. Bu manada aşılan yolu hikayelendirmek en etkili yoldur. Zaman zaman kendinize hikayenizi hatırlatın hiç olmadı en yakın dostunuzla muhabbet ederken anın.

7. Yol Haritası Çıkartın

Bilginiz ve tecrübeniz dahilinde olanlara bağlı kalmak kolaydır, ancak bazen kendi iyiliğiniz için bunların ötesine geçmeniz gerekir. Başarılı olmak için tam zamanlı bir plan yapmanız gelecek başarınızı garantileme etkili olacaktır. Unutmayın en kötü plan plansızlıktan iyidir. Ve geçmişe takılıp kalmak sizi hiçbir yere götürmez. Geçmiş sadece anılacak güzel anılardan ibarettir.

8. Başarıya Odaklanın

Başarınızı görselleştirmek, onu gerçeğe dönüştürmek için güçlü bir adımdır. Zaman zaman hayal kurmanın yanlış bir tarafı yoktur ancak zihnin daha büyük bir hedeflerde dolaşmasına izin verdiğinizde hedeflediğiniz başarıdan uzaklaşabilirsiniz. Bu yüzden önce neyi başarmak istediğinizi tespit ederek ve ona odaklanmalısınız.

9. Organize Olun

Kimse finansal ve ticari evrak işlerini toplamaktan hoşlanmaz fakat evraklar işleri kolaylaştıran unsurların başında gelir. İşinizin kolaylaşması sizin daha kolay başarıya ulaşmanızı sağlarken daha az yorulursunuz. Bu yüzden işini kolaylaştıracak türde evrakları tespit ederek onları organize etmelisiniz.

10. Sevdiklerinize Vakit Ayırın

Ailenizi arayın ve onlara onları sevdiğinizi söyleyin. İşte bu yaşınız ve konumunuz ne olursa olsun sizi başarıya götürecek en etkili eylem planıdır. Sizi mutluluğunuzda rol oynayan kim varsa hemen tespit ederek onları aramayı sakın ihmal etmeyin.

Başarı İçin Eylem Planı Oluşturmak

Tıpkı iş hayatında olduğu gibi, hayata dair de bir eylem planı oluşturmak ve bir yol haritası çizmek istiyorsanız önce tespitle başlamalısınız. Tespitlerde bulunup stratejilerinizi belirledikten sonra aşılmayacak zorluk varılmayacak hedef yoktur.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz