Yatırımcı Arıyorum

Başarılı Olmak İçin Birkaç Adım

Başarıya Ulaşmak İçin Atılması Gereken Adımlar

1- Soru Sormak

Hem kendinize hem çevrenizdeki insanlara sürekli sorun. Soru sormak sizi zayıf ya da bilgisiz göstermez. Aksine insanların gözünde istekli ve azimli bir profil çizmenize yardımcı olur. Bilgiye aç olmalısınız. Her şeye rağmen en önemli soruları kendinize sormalısınız. “Bugün kendimi nasıl geliştirebilirim, bugün ne yaptım, neredeyim ve nereye gitmek istiyorum, olmak istediğim yere en kısa yoldan nasıl ulaşabilirim ve bunun için savaşıyor muyum?” gibi sorular her gün kendinize sormanız gereken sorulardır. Bu sorulara verdiğiniz her cevap sizi olmak istediğiniz noktaya taşımaya yardımcı olacak, bir basamak görevi üstlenecektir.

2- Zordan Kaçmayın

Bir işe başlayacağınız zaman her zaman en zor adımdan başlamalısınız. Unutmamanız gerekiyor ki her zaman başlarken ki motivasyonunuzu ve enerjinizi koruyamayacaksınız. Bu noktada zor işleri erteledikçe onlar gözünüzde daha da büyüyecek ve size aşılması mümkün olmayan dağlar oluşturacaktır. En zoru başta hallettiğinizde ise geriye sadece adım adım ilerleyeceğiniz, ne kadar zorlansanız da daha kolay aşabileceğiniz engeller kalacaktır. Zoru sevin, ondan kaçmak yerine onun üzerine gidin!

3- Konfor Alanınızdan Uzaklaşın

En rahat ettiğiniz ortam sizin en başarılı olacağınız ortam değildir. Rahatsız edici dürtülerin olduğu ortamları kendiniz için çalışma yeri olarak seçmelisiniz. Sizi zorlayan ve sınırlarınızı kendi kafanızda genişletmenizi sağlayan insanlardan rahatınızı bozuyorlar diye kaçmayın, aksine sizi dürtülüyorlar diye onları olabildiğince yakınınıza almaya çalışın.

Başarı İçin Risk Almak

4- Doğru Ölçüde Risk Alabilmek

Bir yola çıkarken önünüze insanlar tarafından birçok yol sunulabilir, birçoğunun garantili ve rahat yollar olduğu da size söylenebilir. Fakat insanları dinledikten sonra en doğru kararı alacağınızı bilin ve bu noktada kendinize güvenmeyi asla bırakmayın. Kendi yol haritanızı oluşturun, bu doğrultuda ilerleyin. İnsanlar sizin iyiliğinizi ne kadar düşünüyor olsalar da bu sizin hayatınız ve her anına kadar siz yaşayacaksınız. Çizeceğiniz yolda alacağınız risklerin de uçuk olmasından kaçının. Unutmayın ki risk almak karşınıza çıkan her sakıncalı duruma gözünüzü kapatıp atlamak değildir. Risk almak enine boyuna düşünüp kendinize güveniyorsanız gözlerinizi sonuna kadar açarak o işe girmeniz anlamına gelir.

5- Sevgi, İnanç

Yaptığınız işi sadece para kazanmak için yaparsanız üzgünüm ki bir arpa boyu yol alamazsınız. Elbette hayatın sizi zorladığı noktalar olacaktır. Fakat siz her durumda işinize dört elle sarılıp sevdiğiniz işi yaptığınızı kendinize inandırmalısınız. “Ben neden buradayım ve neden bu işi yapıyorum?” gibi sorulara verdiğiniz cevaplar işinizi sevmeniz de size yardımcı olacaktır.

Sevgi kadar inanç da çok önemlidir. Yaptığınız işe sonuna kadar inanmalı o işin peşinden koşmalısınız. Umudunuzu kaybettiğiniz an siz de kaybetmişler listesine adınızı yazdırdınız demektir.

6- Liyakatli Olmak

Liyakat kısaca, hak edene hak ettiğin vermek demektir. İnsanlar arasında herhangi bir adaletsizlik yapar, güven ortamını yıkarsanız insanlar işlerini daha iyi yapıp yükselmek için çaba harcamayacaklardır. İnsanların aklına bu algıyı yerleştirmekten kaçınmalı, en küçük torpile ya da adaletsizliğe bile kesinlikle göz yummamalısınız.

Başarıya Çalışarak Ulaşmak

7- Çalışkan Olmak

Hiçbir zirveye dinlenerek çıkamazsınız. Elbette dinlenmeye ihtiyacınızın olduğu dönemler de olacaktır. Önemli olan bunu abartıp şımarıklığa kaçmamanız. Sürekli çalışıp azmi elden hiç bırakmamalısınız. Hedefleriniz doğrultusunda her an çalışmaya hazır olun. Kendinize çizdiğiniz yolda emin adımlarla bir karınca gibi ilerleyin. Sanırım “Ağustos Böceği ve Karınca” hikayesini hepiniz bilirsiniz. Ağustos Böceği olmak da bir tercihtir, karınca olmakta…

8- Söz Uçar Yazı Kalır

Bir not defteri edinin ve bunu yanınızdan olabildiğince ayırmayın. Hepimiz insanız ve bir saat öncesinde ne yaptığımızı hatırlamakta bile zorluk çektiğimiz oluyor. yapacağınız şeyleri ve yaptıklarınızı, hayata dair önemli gördüğünüz her şeyi yazın, not alın.

9- Mükemmeli Aramayın

Birçoğu insan muhteşem fikirlere sahiptir. Fakat gelin görün ki bir türlü bu fikirleri hayata dökemez kafalarında çevirip dururlar. Bir işe koyulmak için mükemmel anı beklemenize, mükemmel şartları aramanıza gerek yok. İlahi bir işaret sizi bulmayacak. Gerekli adımları az çok attıktan sonra işe koyulun, ne de olsa kervan yolda düzülür.  Her zaman mükemmele ulaşmak için emek harcayabilirsiniz fakat en güzel gülü buluyum diye de koca bir bahçe gülü kaybetmemelisiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz