Yatırımcı Arıyorum

Müşteri Kaybetmemek İçin Yapmanız Gerekenler

Müşteri Kaybı Yaşamamak İçin Yapılması Gerekenler

Günümüz internet çağında insanlar elde etmek istedikleri herhangi bir şeyin binlerce seçenekle anında karşılarında bulabilmektedir. Bu durum da kızgın bir rekabet ortamını beraberinde getirmektedir. Bu rekabet ortamından sıyrılıp çıkmak için yeni müşteriler kazanmanız kadar mevcut müşterilerinizi de elinizde tutmanız da önemlidir. Bu noktada müşterilerinize olabildiğince kendilerini önemli hissettirmeli ve tekrar sizi tercih etmeleri için onları olabildiğince memnun etmelisiniz.

Müşteriler Nasıl Elde Tutulabilir?

1- Müşterilerinize Net Olun

Bir ürün satışını gerçekleştirdikten sonra müşterinizin aklında her zaman birkaç soru işareti kalacaktır.

Örneğin, “daha iyi bir seçenek var mıydı, biraz daha beklesem bu ürünü daha ucuza alabilir miydim ya da ileride pişmanlık yaşayacak mıyım?” gibi vb. sorular ticaret bittikten sonra müşterilerinizin kafasını kurcalamaya devam eder. Bunu engellemek ve ticari faaliyetin sonucunda da müşterilerinizin sizden son derece memnun olarak aldıkları ürünü gönül rahatlığı ile kullanmalarını sağlamalısınız.

Bu noktada onlara ihtiyaçları doğrultusundaki tüm seçenekleri, ayrıntıları ile sunmalı onların memnuniyetini kazanmak için elinizden geleni yapmalısınız. Onlarla iletişim halinde olun ve memnuniyetlerini sağlamak için elinizden geleni yapıp kafalarındaki sorulara cevap bulmaya çalışın.

2- Fiyatlarınız

Satışa sunduğunuz ürünün piyasadaki en pahalı ürün olmaması gerektiği gibi en ucuzu da olmamalıdır. İnsanlar bu noktada fiyatınızın çok ucuz olmasından dolayı rakiplerinize göre gizli bir kusurunuzun olduğunu düşünecektir. Fiyatlarınızın çok pahalı olması ise onları rakiplerinize yönlendirecek, aynı ya da benzer kalitedeki ürünleri aramalarını sağlayacaktır. Bugünün internet avantajları doğrultusunda insanlar istedikleri ürünü binlerce seçenekle anında karşılarında bulabiliyor ve istedikleri gibi tercih yapma şansına sahip oluyorlar.

Bu durumda iyi bir fiyat politikası izlemeli, hem rakipleriniz ile rekabet edebilecek durumda olmalısınız hem de kaliteniz ile orantılı fiyatlar belirlemelisiniz. Fiyatlarınızı küçük promosyonlar ile desteklemek de bir seçenektir.

3- İletişim

Müşterileriniz akıllarındaki sorulara cevap almak, memnuniyetlerini bildirmek ya da şikayetlerini ve eksik yönlerinizi size bildirmek için size ulaşmak isterler. İnsanları saatlerce telefonun başında bekletip onların sizin peşinizden koşmasını engellemelisiniz. Tam aksine onları rahatsız etmeden siz onların peşinde koşmalısınız. Onlara kalitenizi basitçe oranlayacak puan aralıkları sunarak zaman kaybetmeden sizi değerlendirmelerini isteyebilirsiniz. Bu durum müşterilerinizin hem kendi fikirlerinin önemsendiğini hissetmelerine sebep olacak hem de sizin açıklarınızı kapatmanızı sağlayacaktır. Yirmi dört saat iletişim hizmeti sunmayı amaçlayabilir, insanların kafasındaki soruları rahatça gidermesini sağlayabilirsiniz.

İyi bir iletişim her an ve her şekilde hazır olmanın yanında kibarlık ve doğru ilişkiyi de talep etmektedir. İnsanlar sizinle konuşurken anında dönüt almayı önemsedikleri kadar olabildiğince de saygı görmeyi beklerler. Bu onlara önemsendiklerini hissettirecek ve tekrar sizi tercih etmelerini sağlayacaktır. Müşteri ve Şirket Bakış Açısıyla İnovasyon Tanımı

4- Teslim Süresi ve Şekli

İnsanlar sizden bir ürünü sipariş ettiklerinde beklemeyi istemeyecekler ve satın aldıkları ürünleri bir an önce kullanmak isteyeceklerdir. Bu noktada siparişleri bir an önce değerlendirmeye almalı ve sahiplerine ulaştırmalısınız. Bu doğrultuda hızlı kargo politikaları oluşturmalı insanlara istedikleri hizmeti en iyi şekilde sunmalısınız.

Ayrıca insanlar siparişlerini hediye paketi şeklinde almak isteyebilir, üzerine yazı yazdırmak için talepte bulunabilirler. İnsanlara olabildiğince fazla seçenek sunmalı, onların istekleri doğrultusunda her türlü hizmeti sunabileceğinizi onlara hissettirmelisiniz.

5- Eski Kafalı Olmak

Rakipleriniz ile bir yarışta olduğunuzu unutmamalı, geri kafalılık yaparak onların gerisinde kalmamalısınız. Beklentiler doğrultusunda yeniliğe aç olmalı sürekli olarak müşterilerinizin beklentilerini dinlemeli ve bu beklentilere cevap niteliğinde yenilikler yapmalısınız. İnovasyonun başarıyı da beraberinde getireceğini unutmadan hareket etmelisiniz. Fakat bu yenilikleri yaparken aklınızda bulundurmanız gereken şeyler var. Bunların başında ise talep doğrultusunda hareket etmek yer alıyor.

Yani yeniliğe gideceğim diye her önünüze gelen yeniliği kullanmanıza gerek yok. Bu sadece vakit ve nakit kaybına yol açacaktır. Müşterileriniz ile iyi iletişim kurmalı onların beklentilerini karşılayacak yeniliklere gitmelisiniz. Her adımda kaliteyi kovalamayı kendinize ilke edinmelisiniz.

6- Güven

Sözlerinizde durmanız ve gücünüzün yeteceği vaatleri insanlara sunmanız insanların size güvenmesini sağlayacaktır. Ticarette en önemli etkenlerden birisinin de güven olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. İnsanlara bir ürün satarken ya da bir ürünün reklamını yaparken olabildiğince abartıdan ve yalandan uzak durmalısınız.

Bu şekilde insanlar ödedikleri paranın karşılığında beklentilerini karşılayacak bir ürünle karşılaşacak ve ödedikleri paranın değdiğini düşüneceklerdir. Bu nokta insanların sizden memnun kalması için çok önemlidir.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz