Yatırımcı Arıyorum

Bayilik Süreçleri Nasıl İşler?

Üretici firmanın veya tedarikçi firmanın ürünlerini / hizmetlerini pazarlama yöntemi olarak değerlendirilen bayilik sistemi, çeşitli firmalar aracılığıyla kapsamlı olarak sürdürülen iş modelidir.

Üretici firma ve bayi olmaya aday firma arasında yapılan anlaşmalar dahilinde, tüm opsiyonlar ve koşullar belirlenir. Her iki sistem arasındaki pazarlama ve satış faaliyetleri, sözleşmede belirtilen niteliklere uygun sürdürülür.

Bayilik Çeşitleri Nelerdir?

Zincir sistemi olarak nitelendirilen bayilik organizasyonlarında;

 • Ana bayii
 • Alt bayii
 • Dağıtıcı bayii
 • Bölge bayii
 • Tali bayii

gibi farklı bayilik çeşitleri bulunuyor. Her bayilik türü, ana firmanın iş türü ve şirket prosedürlerine göre belirlenir.

Bayiliğin Amacı Nedir?

Pazar hacmini büyütmek amacıyla sürdürülen bayilik sistemi, özellikle yeni girişimciler ve yatırımcılar için bir fırsattır. Bayi olmanın maksadı ise; büyük sermayeye gerek duymadan satış ağından direkt olarak faydalanmaktır.

Kurulu ve işleyen sisteme hızlı şekilde dahil olmak, marka bilinirliğinden ve kurumsal yapının avantajlarından yararlanmak, girişimciler için cazip fırsatlardır. Üretimin risklerinden sıyrılarak, satış sisteminden faydalanmak bayiliğin ve bayi olmanın temel maksadıdır.

Girişimci Yönünden Bayilik Almak

Bayisi olunacak firmaya bağlı olarak, bayilik süreçleri farklılık gösterebilir. Kimi firmalarda oldukça kolay ve ekstra avantajlı verilen bayilikler, çeşitli firmalarda daha kapsamlı prosedürler gerektirebilir.

Bayilik ilanı veren firmalara erişim sağlamak ve bayilik koşullarını incelemek için Kobi Vadisi olanaklarından yararlanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: Bayilik Veren Firmalar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sektörler, iş alanları, şehirler ve bölgelere göre farklı şekilde oluşturulan bayilik ağı, kentlere göre referans sistematiğinde yapılabiliyor.

Yerli ve yabancı firmaların opsiyonları, ana bayi oluşumlarına göre her üreticinin bayilik koşulları bulunuyor. Yeni girişimciler için ücretsiz bayilik veren firmaları değerlendirmek, daha caziptir.

Üretici Yönünden Bayilik Avantajları

Pazarlamanın etkin şekilde yapılması, ticaretin başarılı şekilde kazanca dönüşmesi ve marka hacminin genişletilmesi için bayilik, avantajları beraberinde getirir. Firmanın ürünlerini yurt çapında tanıtması, seri üretimlerin artırılması ve satış – pazarlama etkinliklerinin daha başarılı yapılması için tercih edilen bir yöntemdir.

Yerel firmaların ulusal boyuta geçmesi için genellikle daha kolay koşullarla verilen bayilikler, global şirketlerde büyük yatırımlarla elde edilebiliyor. Reklam, tanıtım, pazarlama ve satış açısından avantaj sağlayan bayilik sistemi, ticari gelirin de doğrudan artmasını sağlar.

Neden Bayilik Alınmalıdır?

Bir marka oluşturmak ve kısa sürede değere dönüştürerek kazanım elde etmek, üretim sektörünün gelişmişliği nedeniyle zor olabilir. Bayilik almak, yatırım yapmayı planlayanlar, girişimciler ve fazla sermayesi olmayanlar için ideal bir sistemdir.

Markası oluşmuş ve bilinirliği sağlanmış ürünler için bayilik almak;

 • Doğrudan pazar yakalamayı sağlar
 • Zaman kaybının önlenmesini ve zarar risklerinin önlenmesini sağlar
 • Girişimcilik için herhangi bir üretim fikri veya projesi olmayanlar için caziptir
 • Para kaybetmeyi önleyerek direkt olarak kazanmayı sağlar
 • Ürünün niteliklerinden paketlemesine, satış fiyatlarından sunum özelliklerine dek her bir ayrıntının hazır sistemde sunulması, bayiliği cazip kılan yönleri arasındadır.

Girişimcilerin bayilik almak istemesi, tüm risklerin yok edilmesi ve tüm avantajların direkt olarak elde edilmesi nedeniyledir.

Alınabilir Bayilikler Nelerdir?

Üretim ve tedarik ağında bayilik veren firmalara göre değerlendirme yapılabilir veya tamamen isteğe göre sektörel başvuru yapılabilir. Çiğ köfte bayiliği, yazılım bayiliği, oto kuaför bayiliği veya unlu mamuller bayiliği gibi pek çok seçenek değerlendirilebilir. Şu an günümüzde yaklaşık 40 farklı endüstride ve bu endüstrilere bağlı 300’den fazla alanda bayilik, franchise alma alternatifleri mevcuttur.

Bayilik veren firmalar arasında; telekomünikasyon, lojistik, otomotiv, güvenlik, takı aksesuar, gıda gibi hemen her sektörden seçenek bulunuyor.

Bayilik Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bütçe oluşturmak, sermaye analizi yapmak ve hangi işi yapmayı istediğinizi belirlemek, bayi seçeneğini değerlendirmenize katkı sağlar. Bayilik alırken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Firmanın şartlar ve koşulları
 • Bayilik veren firma ve sizin koşullarınızın uyuşup – uyuşmadığı
 • Kâr marjı ve elde edilebilecek kazanç
 • Bayiliğin sağladığı avantajlar ve tedarik olanakları
 • Bölge, şehir ve lokasyon değerlendirmesi
 • Firmanın yararları ve benzer bayilik veren firmaların koşulları
 • Sektör ve iş alanının sürdürülebilirliği
 • Rakip analizi

gibi çeşitli unsurları değerlendirerek, bayiliğin size getirilerini iyi analiz etmeniz gereklidir. Ayrıca firmanın sunduğu bölgenin, size uyması oldukça önemlidir. Bayilik Görüşmesi

Size avantaj sağlayacak markaların bayiliklerini değerlendirmeniz, bütçe ve kazanım verilerini incelemeniz gereklidir. Bayiliğini almayı düşündüğünüz firmanın kapsamı, piyasa hacmi, gelecek vadede sundukları, kurumsal yapı ve marka kalitesi gibi her bir faktörü değerlendirmeli ve planlama yapmalısınız.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz