Yatırımcı Arıyorum

Bir E-Mailim Bile Yok

Mail Nedir, Ne İşe Yarar?

Elektronik posta yani kısaca E-mail, mesajlaşmanın elektronik biçimidir. Gelişen iş dünyasında günümüzde önemli bir rol oynayan mail, gerçekte çok mu gereklidir? Sorusuna evet yanıtlarını duyar gibiyiz ama bunun aksini ispatlayacak bir hikâyemiz var. Uzun zaman önce duyduğumuz bu gerçek hikâye mailin gerekli olup olmadığı konusunda bir fikir oluşturabilir. Ama biz yine de maillerimizi ihmal etmeyelim. En azından basılı faturaların gelmesi ve ağaç katliamı engelleniyor.

Maili Olmayan İş Adamı

Olay Washington – Amerika’da geçiyor. Microsoft firmasını hepimiz az çok biliriz. Teknoloji devi bilişim kralı bu firmaya bir gün bir kişi iş başvurusunda bulunmaya gider. Tesadüf bu ya o gün tuvaletlerde çalışacak biri aranıyordur. Tuvaletlerden biri tıkanmıştır ve adamdan tıkanan tuvaleti açması istenir.

Adam işini gayet güzel yapar ve işi kapar. İşe kabul formunu doldururken, kendisine mail ile bilgilendirme yapılacağı söylenip mail adresi istenir. Ama adamın ne bilgisayarı vardır ne de bir mail adresi. Hatta bir ev telefonu bile yoktur. Olmadığını söyleyince de, kusura bakmayın mail adresiniz yok ise sanalda da yoksunuz, Burası bir teknoloji firması denip kapıyı gösterirler.

İş açısından ilk hezimetini yaşayan genç adam bir süre sokakta dolaşıp ne yapması gerektiğini düşünmektedir ve cebinde sadece 10 $ vardır. Bir süre dolaştıktan sonra bir markete girer ve 10 $’lık kiraz satın alır. Kirazları küçük ambalajlar haline getirir ve kapı kapı dolaşarak kirazları satar. 10 $ artık iki üç kat çoğalmıştır. Her gün daha fazla kiraz alıp satarak karını artırır ve iyi kazanmaya başlar.

Zamanla küçük bir kamyonet, sonra biraz daha büyük bir kamyonet ve kamyonlar derken iş büyür ve adam Amerika’nın en büyük nakliye firmasının sahibi olur.

Bu arada işinin yanında ailesi de genişleyen kahramanımız, aile üyeleri adına sigorta yaptırmak için bir sigorta şirketine gider. Formun doldurulması sırasında mail adresini isteyen görevli – MAİLİM YOK cevabını alınca çok şaşırır ve der ki – Mailiniz yok ama dev bir şirket sahibisiniz. Acaba bir mailiniz olsaydı ne olurdu çok merak ediyorum?

Adamın yanıtı görevliyi şaşırtır.

  • Bir mailim olsaydı şimdi Microsoft’ta tuvalet temizliyor olacaktım.

Başarının Tek Kuralı: Asla Vazgeçme

Bu güzel hikâye bize gösteriyor ki, hayatta ne güçlükle karşılaşırsak karşılaşalım vazgeçmemek gerekiyor. Belki hayatınızda kaçırdığınız bir fırsat, önünüze çok daha iyi fırsatların geleceğinin bir göstergesidir. Tamam, Microsoft önemli bir iş fırsatıdır, pek çok insanın hayalidir ancak tek bir olumsuzluk,  kişinin hayatının fırsatını yakalamasına sebep olabilir.

Stephen King. Korku romanı severlerin yakından tanıdığı, kitapları filmlere uyarlanmış başarılı bir yazar. İlk yazdığı kitabın defalarca yayınevlerinden çevrildiğini ve King’in de kitabı çöpe attığını biliyor muydunuz? Karısı kitabı çöpten alır, vazgeçmemesini ve yeniden başvurular yapmasını ister. Ve yaptığı başvuru sonuçsuz kalmaz.

Ampulü Edison buldu ama faturaları biz ödüyoruz esprisini hepimiz yaparız. Edison buldu ama bir sorun nasıl buldu. Tam 999 kez başarısız denemenin ardından 1000. denemede başardı.

Ofrah Winfrey. Televizyon için uygun olmadığı söylenerek işten kovulmuş ama şu anda bir numaralı TV- Show programı sunucusu ve yapımcısı.

Bilgisayar ve yazılımla ilgili projelerini başarısız buldukları için defalarca geri çevrilen Microsoft kurucusu Bill Gates, şu anda dev bir iş adamı.

Ülkemizden İlham Veren Hikâyeler

Çalışmak zorunda olduğunun bilincinde olan bir kişi, krizleri fırsata çevirerek çok iyi işler yapabilir. Başarı hikâyelerini öğrenmek için çok uzağa gitmemize gerek yok. Ülkemiz de böyle başarı hikâyeleri ile dolu. Fakir bir çiftçinin oğlu iken çalışma azmi sayesinde vefatından önce dev bir imparatorluk bırakan Sakıp Sabancı en güzel örneklerdendir. 1917 yılında babasının açtığı bakkal dükkânında şeker, peynir ve makarna gibi ürünleri satan ve yine Sakıp Sabancı gibi vefatından önce holdingler bırakan Vehbi KOÇ, hikâyeleriyle herkesin kendisini örnek alması gereken isimlerdir. Bu iki imparatorum ortak özellikleri çok çalışmak, krizleri fırsata çevirmek ve parayı gerçek anlamda değerlendirmektir.

Başarmaya İnanmak

Büyüklerimiz der ki – Bir işi başaracağınıza inanırsanız ve olumlu düşünürseniz, evren sizi algılar ve sizin için harekete geçer. Bunun için ilk yapılması gereken işi başaracağınıza inanmanızdır. Ben bunu yapacağım dediğiniz andan itibaren, çalışma ve sabrın da yardımı ile her işin üstesinden gelirsiniz. Önce zihninizdeki engelleri ortadan kaldırın. Göreceksiniz ki başarı yolunda her türlü engeli aşmışsınız. En büyük eleştirmenin kendiniz olduğunu unutmayarak, atacağınız her adımda başarma payınız oldukça yüksek. Yeter ki vazgeçmeyin.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz