Yatırımcı Arıyorum

Zihinsel ve Ruhsal Enerji Yönetimi

Enerji yönetimi konusunda yapılan en büyük hata, enerji yönetiminin aksine zaman yönetiminin doğrusal bir süreç değil, döngüsel bir süreç olduğunu anlamamış olmamızdır. Zaman yönetimi doğrusal olmak, gününüzü organize etme ve ölçeklendirme sürecidir. Böylece daha kısa sürede daha fazla değer elde edebilirsiniz. Başka bir deyişle zaman yönetimi ile hedefiniz maksimum verimlilik için faaliyetleri etkin bir şekilde sıkıştırmak, organize etmek ve ölçeklendirmektir.

Enerji Yönetimi Yönetim Döngüsü

Enerji yönetiminin çalışma şekli farklıdır. Enerji, tıpkı bir para birimi gibi benzer bir sistemde çalışır. Başka bir deyişle harcadıktan sonra, tekrar harcamaya çalışmadan önce, biraz daha kazanmanız gerekir. Enerji açıkları hoş değil. Yorgun, sinirli, stresli ve genelde hevessiz olduğunuzda, bir enerji açığının içinizde olduğunu biliyorsunuzdur.

Sonuçta bir kontrol ve denge yapılmalıdır. Bedeniniz, zihniniz, duygularınız ve ruhunuz sonunda iflas ettiğinde, kötü enerji yönetiminin sonunda çöküntüye uğrarsınız.

Mükemmel enerji yönetimi döngüsü, tam olarak meşgul olduğunuz ve tüm kaynaklarınızı maksimim üretkenlik için kullandığınız bir döngüdür. Ardından önünüzdeki görevleriniz için tüm enerjinizi geri kazanacağınız, yoğun bir iyileşme dönemi gelir.

Çoğu insanın yaptığı bu mu? Hayır, tabii değil. Günümüzün hızlı dünyasındaki çoğu insan, enerji geri kazanım sürecini, kısa sürede değiştirebileceklerini düşünüyor. Enerji açığına daha da ileri giderek, bir şekilde bu enerji yönetimi kurallarının onlar için geçerli olmadığına inanıyorlar.

Bu nedenle, etkili enerji yönetiminin ilk anahtarı, yaşamınıza derin katılım döngülerini ve ardından iyileşmeyi teşvik eden alışkanlıklar kurmaktır. Döngüdeki bu denge olamadan sistem kararsız hale gelir. Bu alışkanlıkları yaratmak, enerjinizi kurtarmak için bir ritüel geliştirmek anlamına gelir. Bu, 15 dakika boyunca arkanıza yaslanıp rahatlamak veya hafif bir egzersiz yapmak kadar basit olabilir.

Stres ve Koşullandırma

Enerji yönetiminin anahtarı, şu anda sahip olduğunuz enerjiyi yönetmekten daha fazlasıdır. Enerji arzınızı artırmaktır. Bir etkinliğe daha fazla enerji, konsantrasyon ve akış ayırabilmek, enerji yönetiminin temel hedefidir. Enerjinizi artırmak için, mevcut kapasitesinin ötesine atmalı ve sonra geri kazanmalısınız. Bu kapasitenin artırılması, çoğu insanın stres olarak adlandırdığı şeydir.

Stres iyi bir şey mi demek istiyorum? Evet, demek istediğim bu, ama sadece geçici bir durumda. Geçici stres ardından iyileşme gücü oluşturur. Bununla birlikte çoğu insan sürekli bir stres durumuna girer. Stres sürekli güç vermez, kişiyi öldürebilir de. Uzun süreli stres, tıbbi olarak, hastalığın ve hastalık olasılığını artıran, vücudun bağışıklık fonksiyonlarını baskılamakla bağlantılıdır.

Diyelim ki, biraz kas yapmak istiyorsunuz ve bunun için de çok fazla egzersiz yapmanız gerekir. Eğer vücudunuz kas yapmaya elverişli ise yapabilirsiniz, aksi durumda pek işe yaramaz. Benzer bir şey, streslerini idare etmek için aşamalı şartlandırma döngüsü kullanmayan insanlara da olur. Artan enerji kapasitesi stresten gelmez, stres sonrası iyileşmeden gelir.

Bu aşamalı koşullandırma ile çalışarak, yavaş yavaş emin adımlarla enerji kapasitenizi artırabilirsiniz. Enerji için şu anki kapasitenizi bularak başlayın ve sonra kendinizi bu seviyenin biraz üstünde tutun. Dolayısıyla, tam konsantrasyonu otuz dakikadan fazla tutmayı zor bulursanız hedefinizi otuz beş yapın. Bu gerilmenin faydalarını elde etmek için bu süreden sonra iyileşmeyi unutmayın.

Enerji sadece fiziksel değildir

Enerji, egzersiz yaparken kullandığınız fiziksel enerjiden daha fazlasıdır. Benzer şekilde çalışan ancak aynı derecede önemli olan başka enerji seviyeleri de vardır. Tony Schwartz ve Jim Loehr, enerjinin dört ana özelliğini işaret eder. Fiziksel, zihinsel, ruhsal ve manevi.

  • Fiziksel

Bu, birincil ve en temel enerji kaynağıdır. Fiziksel enerji diyet, egzersiz ve uyku ile düzenlenir. Bu enerji, görevin fiziksel olup olmadığına bakılmaksızın tüketilir. Birçoğumuz, özellikle fiziksel olarak zorlu işler yapmıyoruz ancak bu durumda bile fiziksel enerji inanılmaz derecede önemlidir. Fiziksel enerji, enerji kapasitesini tanımlar.

  • Zihinsel

Zihinsel enerji, konsantre olma, analiz etme ve yaratıcı olma yeteneğimizdir. Temel olarak düşüncelerimizin kalitesini ve netliğini tanımlar. Kariyer ya da hobilerimize rağmen, zihinsel enerji hepimiz için gereklidir. Zihinsel enerjinin sahip olduğumuz enerjinin odak noktası veya yönü olduğuna inanırız. Zihinsel enerji, zorlayıcı zihinsel çalışma ve görevler, derin öğrenme ve yaratıcı faaliyetler yoluyla, stres ve koşullandırma yöntemiyle artırılabilir. Zihinsel Yorgunluk Nedir?

  • Duygusal

Duygusal enerji, duygularınızı kontrol etme ve sürdürme yeteneğinizdir. Yüksek miktarda duygusal enerjiye sahip insanlar olumlu, hevesli ve mutlu olacaktır. Bu enerjinin düşük miktarları öfke, umutsuzluk ve hayal kırıklığının tezahürleridir. Fiziksel enerji kapasiteyi, zihinsel yöne, duygusal ise kaliteyi temsil eder. Nefret dolu veya öfkeli duygularla olumsuz bir şekilde yönlendirilen, yüksek derecede enerji, inanılmaz derecede yıkıcıdır.

  • Manevi

Tony ve Jim’in manevi enerji tanımına göre, dini, metafizik bir enerji türü olarak değil, amaç ile ilişkilendirdiğimizde elde ettiğimiz enerjiyi, manevi enerji olarak tanımlarlar. Manevi inançlarımızdan bağımsız olarak, amaç başarılı bir şekilde yaşamak için gerekli bir bileşen gibi görülmektedir. Güçlü bir amaç duygusu ile neredeyse hiç fiziksel, zihinsel veya duygusal kapasite olsa bile enerji yaratabilir. Manevi enerji, enerjinin gücünü temsil eder.

Enerjiyi basit bir kapasite biçimi olarak karmaşık, çok boyutlu bir kaliteye göre görüntülenme arasındaki ayrım, bize onu kontrol etmemiz için çok daha fazla güç verir. Kesinlikle sağlığınızı ve fiziksel canlılığınızı iyileştirmek, muazzam bir enerji verebilir. Ancak diğer üç unsur tam olarak yürürlüğe girmedikçe bu enerji kullanılamaz.

Enerji Yönetimini En Üst Dereceye çıkartmak İçin Birkaç Fikir

Yapıcı Devreden Çıkarma

Tam katılım, tüm kaynaklarınızı kullanmaktır ve yalnızca kısa bir süre için korunabilir. Bazı yapıcı ayrılma tekniklerini deneyerek, enerji geri kazanım süresini hızlandırmak mümkün olabilir. Bu, zihninizi veya bedeninizi, enerjiye harcadığınız görevle hiçbir ilişkisi olmayan bir arayışa, tamamen dâhil etmek anlamına gelir.

Birçok insanın kurgu, resim ya da meditasyon yaparken benzer teknikler kullandığı bilinir. Enerjinin zor özelliği, bazen hiçbir şey yapmadan değil, tamamen farklı bir şey yaparak yeniden kazanılmasıdır.

Daha Kısa Çalışma Çevrimleri

İşte, okulda ya da çeşitli etkinliklerde nadiren bir seferde 90 dakikadan fazla çalışabilsek de, yaz boyunca her gün yaklaşık 8 saat çalışmayı planlayabiliriz. Şimdi, 90 dakikalık bir çalışma süresinin ardından, 15 ila 30 dakikalık dinlenme süresine sahip olacak bir yöntemin uzun vadede daha verimli olduğunu biliriz.

Hedef Belirleme

Hedef belirleme, odaklanma ve sonuçlar elde etmek için güçlü bir araçtır. Ancak aynı zamanda çok fazla enerji gerektirdiğini de fark etmişizdir. Uzun vadeli bir hedef belirleme döngüsünün ardından bir keşif ve gezinti yapılabilir.

Enerji yönetimi oldukça önemli bir konu ve bunu iyi kavramamız gereklidir. Bu bilgiyi nasıl kullanacağınızı bilmeli ve bunun üzerinde çalışmaya başlamalısınız. Batıda pek çok insan, aşırı kilolu ve çok hasta. Bu da enerji seviyelerinde muhtemelen en önemli husus olan iyileştirilmesi için inanılmaz bir alan yaratmaktadır.

En büyük güç insanın içindedir. Enerji yönetimini doğru şekilde uyguladığınızda, oldukça iyi durudaysanız, bu kendi enerji seviyelerinizin diğer yönlerinin birçoğunu zihninizi uyarmaktan, duygularınızı kontrol etmekten ve zorlayıcı bir amaç yaratmaktan nasıl geliştirebileceğinize bakmak için de zaman oluşturmalısınız.

Enerji yönetimi döngülerini anlayarak enerjiyle dolu kalabilir ve tükenmişliği önleyebiliriz. Koşullandırma ve aşamalı stres artışları ve ardından derin restorasyon üstlenerek enerji kapasitemizi genişletebiliriz. Son olarak, enerjinin çok boyutlu yönlerini tanıyarak, hayatınıza rehberlik eden bir gücün kontrolünü gerçekten ele alabilirsiniz.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz