Yatırımcı Arıyorum

Buluş ve İcat Nedir?

Buluş Ne Demek?

Mevcut bilgi birikimleri ve deneylerle, önceden bilinmeyen yeni bilgiye ulaşmaya ve yöntemi geliştirmeye buluş denir. Yani bilinmeyeni ortaya çıkarmaktır. Daha önce var olan ama varlığı bilinmeyen şeyin öğrenilmesidir. Buluşu gerçekleştiren kişiye kâşif denir.

Örneğin: Newton’un yerçekimini bulması ve ateş bir buluştur.

Buluş, bulma işi ve biçimi olarak da tanımlanabilir. İsim bulmak gibi.

İcat ise, bir şeyin insanların araştırması ve çabasıyla bulunan yeniliktir. Otomobil bir icattır.

Tarihe Yön Veren Mucit ve Kâşifler

Buluşların büyük çoğunluğu tesadüf eseri ortaya çıkmış ve insanlık tarihinde önemli bir yere sahip olmuştur. Öyle buluşlar vardır ki insanların hayatlarını kökünden değiştirmiş hatta hayatları kurtarmıştır.

Yerçekimi Kanunu ve Isaac Newton

Yerçekimi kanununun nasıl ortaya çıktığını hemen hemen hepimiz biliriz. Newton, elma ağacının altında kitabını okurken, bir elma dalından koparak Newton’un başına düşer. Newton, dala baktığında dalın sallandığını görür. Bir güç dala kuvvet uygulayarak elmanın kopmasına neden olmuş, destek bulamayan elma da yere düşmüştür. Bu da Yerçekimi kanununun bulunmasına vesile olmuştur.

Atomu Parçalayıp Elimize Veren Albert Einstein

Çok geç konuşmaya başlayan Einstein, sonradan dahi olduğu anlaşılan isimlerden biri. Atomu parçalayacak kadar zeki olan bu bilim insanı, izafiyet teorisi, kütle enerji denkliği, fotoelektrik etkisi, Brown hareketi ve istatistiksel fizik yani atom ve moleküllerin büyüklüğünün hesaplanması gibi buluşlara imzasını atmıştır.

Alexander Graham Bell

İşitme engelli annesinin ve eşinin duyması için yaptığı çalışmalar sırasında ses dalgalarının kablolar arasında iletimini bulan Bell, bu çalışmasıyla insanlık tarihine önemli bir yön verdi. Telefon için pek çok mucit çalışmış ise de patenti Bell kaptı.

Hayatı Kolaylaştıran Adam: Nikola Tesla

Edison’un en dişli rakibi olan Tesla, radyo ve telsiz frekansları, uzaktan kumanda ve radar gibi pek çok buluşa imza attı.

Archimedes ( Arşimet )

Pi sayısının ve suyun kaldırma kuvvetinin mucidi Archimedes, su türbinini icat etmiştir.

Henry Ford

Edison firmasının başmühendisi Henry Ford, yakıt motorları üzerine çalışmış, kendi şirketini kurup otomobil üretmiş ve yürüyen üretim bandını bularak geliştirmiştir. Buluş ve Fikirler İçin Yatırımcı Bulmak

Louis Pasteur

Aşı yöntemini geliştirerek kuduz aşısını bulan Pasteur, pek çok kişinin hayatının kurtulmasına vesile olmuştur.

Tesadüf Eseri Ortaya Çıkan Buluş ve İcatlar

Hiçbir başarı tesadüf eseri değildir dense de hayatımıza yön veren pek çok buluş ve icat tesadüf eseri ortaya çıkmıştır.

Coca Cola ve John Pemberton

Milyonlarca kişinin elinden ve sofrasından eksik etmediği Coca-Cola’nın aslında baş ağrısı için hazırlanmış bir karışım olduğunu biliyor muydunuz?

Koka özü ve şarap karışımını satan ilaç firması çalışanı John Pemberton, 1885 yılında alkol satışının yasaklanması ile karışımın içine karbonatlı su eklemiş ve sodaya benzeyen bir içecek ortaya çıkarmıştır. İşte Coca-Cola bu şekilde ortaya çıktı.

Deney Tüpü kazası ve Kırılmaz Cam

Fransız kimyacı Edouard Benedictus, laboratuarında deneylerle vakit geçirmekteydi. Bir gün cam deney tüpü elinden düştü. Kırıldı ancak dağılmadı. Tüpün kırılacağını zanneden Benedictus, şaşkınlığını üzerinden attıktan sonra deney tüpünü incelemeye başladı ve camdaki plastik selüloz nitratın camın kırılmasını engellediğini gördü. Bunu not alıp başka çalışmalara devam etti. Bir gün bir trafik kazası sonucu genç bir kız, aracın camları yüzünden ağır yaralanmıştı. Bunu öğrenen Benedictus, deney tüpünü hatırlayarak camın kırılmaz olması için çalışmalara başladı ve bugün otomotivden pek çok yere kadar kullanılan kırılmaz cam böylece ortaya çıkmış oldu.

Çok Kullanılan İcatlardan Biri: Poşet Çay

Amerikalı çay tüccarı Thomas Sullivan, çayı küçük poşetlere koyup müşterilerine gönderiyordu. Bu poşet çayların çaydanlıkta da kullanılabileceğini gören müşteriler için tek sorun poşetlerin çok ince olmasıydı. Bunu Sullivan’a bildirdiklerinde Sullivan, poşetin nasıl dayanıklı hale gelebileceğine dair çalışmalara başladı. Gazlı bezin sağlam dokusundan esinlenen Sullivan, çay poşetlerini gazlı bezlerden yapmaya başladı. Geri dönüşlerden memnun kalan Sullivan, 1920 yılından sonra poşet çayın satımına başladı. Ve böylece poşet çay önemli buluşlardaki yerini aldı. Patent Nasıl Alınır?

İnsanların Öğrenme ve Keşfetme Merakı

Dünyada tesadüf eseri bulunmuş pek çok icat ve buluşlar mevcut. İnsanoğlunun öğrenme ve keşfetme merakı zaman içinde ilerleyerek pek çok yeniliğin doğmasına ve hayatımıza yön vermesine neden olmuştur.

ve halen keşfetme arzusu ile pek çok yenilik hayatımıza girmeye devam etmektedir.kobi vadisi

Yorumunuz